چگونه یک هارد را پاک کنیم؟

پاک کردن هارد دیسک به معنای پاک کردن کلیه اطلاعات درایو است. حذف همه چیز، باعث پاک شدن یک هارد نمی‌شود و فرمت کردن معمولاً هارد را پاک نمی‌کند. برای پاک کردن هارد باید یک قدم اضافی بردارید تا بعداً داده‌ها به راحتی بازسازی نشوند.

زمانی که هارد را فرمت می‌کنید و یا یک پارتیشن را حذف می‌کنید، معمولاً فقط سیستم فایل را حذف می‌کنید، داده‌ها را نامرئی می‌کنید، اما از بین نمی‌روند. برنامه بازیابی فایل اغلب اطلاعات را بازیابی می‌کند.

اگر می‌خواهید مطمئن شوید که اطلاعات خصوصی شما برای همیشه از بین رفته است، باید هارد دیسک را با استفاده از نرم افزار ویژه پاک کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش ساخت درایو و پارتیشن بندی در ویندوز ۱۰ و تبدیل GPT و MBR به یکدیگر

چگونه یک هارد کامپیوتر را پاک کنیم؟

این فرایند بسته به حجم درایو و چه روشی را انتخاب کنید ممکن است چندین دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

۱) از هر چیزی که می‌خواهید نگه دارید، مانند عکس‌ها و فیلم‌ها و غیره پشتیبان (Back Up) تهیه نمایید. هنگامی که هارد دیسک پاک شد، هیچ راهی برای برگرداندن اطلاغات دیسک وجود نخواهد داشت.

چگونه یک هارد را پاک کنیم؟

نکته: اگر از یک سرویس پشتیبان گیری آنلاین استفاده می‌کنید، می‌توانید با اطمینان فرض کنید که کلیه پرونده‌های مهم شما از قبل بصورت آنلاین نسخه پشتیبانش تهیه شده‌ است. اگر چندان فعال نبوده‌اید، از چندین ابزار پشتیبان گیری آفلاین استفاده کنید که می‌توانید پرونده‌های خود را در یک هارد اکسترنال ذخیره کنید.

بیشتر بخوانید: SSD در مقابل HDD: کدام حافظه را باید انتخاب کنید؟

۲) یک برنامه تخریب داده رایگان را دانلود کنید.  شش برنامه‌ای که در جدول زیر آمده را توصیه می‌کنیم، هر یک از آنها عالی عمل خواهند کرد زیرا می‌توان از آن برای پاک کردن یک هارد دیسک از خارج از ویندوز استفاده کرد، یک ویژگی ضروری این است که درایوری که در آن ویندوز نصب شده است را پاک کنید.

DBAN (Darik’s Boot and Nuke)

CBL Data Shredder

MHDD

PCDiskEraser

KillDisk

Format Command With Write Zero Option

ما از طرفداران سر سخت DBAN هستیم و اولین انتخاب ما در این لیست است. احتمالاً پرکاربردترین ابزار پاک کردن دیسک سخت می‌باشتد (اما لطفاً بدانید که درایوهای حالت جامد (SSD) را پاک نمی‌کند).

چگونه یک هارد را پاک کنیم؟

نکته: در واقع روش‌های مختلفی برای پاک کردن کامل یک هارد دیسک وجود دارد، اما استفاده از نرم افزار تخریب داده ساده‌ترین کار است و هنوز هم امکان استفاده مجدد از هارد را فراهم می‌کند.

۳) مراحل نصب را انجام دهید.

۴) هارد را طبق دستورالعمل برنامه پاک کنید.

۵) وقتی همه این کارها را انجام دهید، می‌توانید اطمینان داشته باشید که هر اطلاعاتی روی درایو بود اکنون برای همیشه از بین رفته است.

منبع: LifeWire

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    مطالب اخیر