معرفی ۴ کتاب برای کار کمتر، نتیجه بهتر

معرفی 4 کتاب برای کار کمتر، نتیجه بهتر

خیلی وقت‌ها نتیجه ندادن کارهایمان برای این است که بهینه و هوشمندانه کار نمی‌کنیم؛ در اصل ما فقط داریم با زیاد کار کردن خودمن رو خسته می‌کنیم! یکی از عواملی که خیلی در موفقیت ما تاثیر می‌گذارد این است که بتوانیم درست و حرفه‌ای کار کنیم تا کمتر خسته شویم و نتایج بهتر و بیشتری بگیریم.

در این بخش از حرفه‌ای ما ۴ کتاب برای کار کمتر و نتیجه بهتر را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

چک لیست

کتاب «چک‌لیست» The Checklist Manifesto نوشته‌ی «آتول گوانده» در سال ۲۰۰۹ منتشر شد. این کتاب حول موضوع اهمیت چک لیست در زندگی و موفقیت فردی و اجتماعی به نگارش درآمده است. با گفتن چک لیست ابتدا لیست خرید یا لیست وسایل موردنیاز برای سفر در ذهن همه‌ی افراد نقش می‌بندد ولی «آتول گوانده» پزشک و جراح حاذق از اهمیت بیشتر و فراتر چک لیست در این کتاب می‌گوید. او نشان می‌دهد وجود یک چک لیست دقیق در مشاغلی مانند پزشکی یا صنعت هواپیمایی می‌تواند انقلابی عظیم ایجاد و میزان موفقیت و دستیابی به موفقیت را دوچندان کند. «آتول گوانده» براساس سال‌ها تحصیل، تحقیق و جراحی متوجه‌ یک سری اشتباه و خطاهای انسانی و قابل جبران می‌شود که در تمام دنیا رخ می‌دهد. او پی برد پزشکان و استادان برجسته و زبردست هم گاهی در اتاق عمل دچار اشتباه می‌شوند و بیمار به‌راحتی جان خودش را از دست می‌دهد. «آتول گوانده» در ابتدای کتاب «چک‌لیست» از یک جراحی مربوط به سرطان توسط یکی از دوستانش به نام «جان» می‌گوید که فرد بیمار به خاطر تزریق اشتباه دوز پتاسیم دچار ایست قلبی می‌شود و تا مرگ پیش می‌رود. «آتول گوانده» پس از شنیدن داستان این جراحی از زبان «جان» که پزشکی توانا و حاذق بوده به فکر فرو می‌رود و طرح اولیه‌ی کتاب «چک‌لیست» در ذهنش نقش می‌بندد. این نویسنده بر این باور است: «ما از نجات دادن جان انسان‌ها حرف می‌زنیم اما در مورد اشتباهات و شکست‌هایمان که همه تجربه‌اش کرده‌ایم هم حرف می‌زنیم. این اتفاقات بخشی از حرفه ما است. دوست داریم فکر کنیم که همه چیز تحت کنترل است. اما داستان‌های جان مرا به فکر واداشت که واقعاً چه چیزی در کنترل ما است و چه چیزی نیست.»

معرفی 4 کتاب برای کار کمتر، نتیجه بهتر

کتاب «چک ‌لیست» از اهمیت بالای چک لیست و فهرست انجام کارها در میزان پیشبرد اهداف حرف می‌زند. نویسنده در این اثر داستان‌های واقعی و خواندنی را تعریف کرده که به دلیل عدم وجود چک لیست سبب ایجاد مشکلی بزرگ یا حتی مرگ یک فرد شده‌اند. «آتول گوانده» با زبانی ساده و روان این اثر را نوشته و مطالعه‌ی آن را به همه‌ی افرادی که به دنبال توسعه‌ی فردی و اجتماعی هستند، توصیه کرده است. این اثر شامل نه فصل است که عبارت‌اند از:

 • فصل یک: مشکل پیچیدگی شدید
 • فصل دو: چک لیست
 • فصل سه: پایان استاد بنا
 • فصل چهار: ایده
 • فصل پنج: اولین امتحان
 • فصل شش: کارخانه چک لیست
 • فصل هفت: آزمایش
 • فصل هشت: قهرمان عصر چک لیست‌ها
 • فصل نه: نجات
مناسب چه کسانی است
 1. سرمایه‌گذارانی که به‌دنبال سود و منفعت بیشتر در کسب و کارشان هستند؛
 2. پزشکانی که در جستجوی ابزاری ساده برای پایین آوردن اشتباهات انسانی در میان کادر درمان می‌گردند؛
 3. افرادی که می‌خواهند بازدهی کار خود را تا حد زیادی بالا ببرند.

اصل ۸۰ / ۲۰

کتاب اصل ۸۰-۲۰، ما را با طرز فکری به نام اصل ۸۰-۲۰ یا اصل پارتو آشنا می‌کند؛ با استفاده از این اصل می‌توانیم در عین کاهش میزان تلاش و صرف انرژی خود، نتایج بهتری در تمامی جنبه‌های زندگی به دست آورده و بهره‌وری خود را افزایش دهیم.

اما اصل پارتو چیست و چگونه می‌توان با استفاده از آن زندگی و کسب و کار خود را متحول کرد؟

طبق عقیده ریچارد کاچ، نویسنده این کتاب، فلسفه اصل ۸۰-۲۰ از این قرار است: برتری داشتن و ممتاز بودن در ۲۰% از امور، بسیار بهتر از داشتن عملکردی قابل قبول در همه‌ موارد است.

به عبارتی دیگر، اصل ۸۰-۲۰ یا همان اصل پارتو بیان می‌کند که ۸۰ درصد نتایج به واسطه تنها ۲۰ درصد از تلاش‌ها حاصل می‌شود.

ریچارد کاچ در این اثر معروف، ضمن تاکید بر این اصل که میزان نتایج به دست آمده از صرف انرژی و تلاش همیشه یکسان نیست، سعی دارد برای مخاطب خود به سادگی تمام، روش افزایش میزان کارامدی با تلاشی کمتر را توضیح دهد.

معرفی 4 کتاب برای کار کمتر، نتیجه بهتر

بنابراین با به‌کارگیری این اصل، می‌توان با تمرکز بر روی مسائلی که اولویت بیشتری دارند، ضمن دست‌یابی به نتایج مطلوب‌تر، زندگی راضی‌کننده‌تری نیز داشته باشیم.

همچنین در این کتاب، کاربرد اصل ۸۰-۲۰ در کسب و کار‌ها و روش استفاده از آن برای بهینه‌سازی و موفقیت هر‌چه سریع‌تر شرکت‌ها و کسب و کارها مورد موشکافی و بررسی قرار گرفته است.

این کتاب توانسته است با فروش بیش از ۱۰۰ هزار جلدی خود، به افراد بیشماری کمک کند تا در جنبه‌های مختلف زندگی خود، پیشرفت‌هایی محسوس و قابل توجه ایجاد کنند.

 • فصل اول: به اصل ۲۰/۸۰ خوش آمدید:
 • فصل دوم: چگونه به صورت ۲۰/۸۰ بیندیشیم؟
 • فصل سوم: فرقه زیرزمینی
 • فصل چهارم: چرا استراتژی شما نادرست است؟
 • فصل پنجم: سادگی زیباست
 • فصل ششم: بهترین مشتری‌ها را به چنگ آورید
 • فصل هفتم: ۱۰ کاربرد برتر اصل ۲۰/۸۰ در کسب و کار
 • فصل هشتم: «کم‌های حیاتی»  برایتان موفقیت می‌آورند
 • فصل نهم: آزاد بودن
 • فصل دهم: انقلاب زمان
 • فصل یازدهم: همیشه می‌توانید آنچه را می‌خواهید به دست آورید
 • فصل دوازدهم: با اندک کمکی از سوی دوستانمان
 • فصل سیزدهم: زرنگ و تنبل
 • فصل چهاردهم: پول، پول، پول
 • فصل پانزدهم: هفت عادت شادمانی
مناسب چه کسانی است
 1. معلمین، مشاوران و افرادی که مسئولیت برنامه ریزی برای گروهی را دارند؛
 2. کارمندان، دانشجویان و اشخاصی که به دنبال بهره وری بیشتر در کار خود هستند؛
 3. افراد پر مشغله‌ای که می­ خواهند در زمان صرفه جویی کنند؛
 4. صاحبان کسب و کارهایی که به دنبال افزایش راندمان کسب و کار خود هستند.

شیوه سامان دادن کارها

امروزه،کارهای بسیاری بدون برنامه‌ریزی و غیر منتظره پیش می آیند. وقتی شما از انجام ندادن کارهایی ناراحت می‌شوید که به دلیل اضطرار زمان نادیده می‌گیرید، احساس گناه، احساس ترس و نگرانی ذهنی و ناامیدی، در شما ایجادمی‌شود. برای حل این مسئله، شما نیاز به یک انتخاب هوشمندانه بینِ کار از قبل پیش‌بینی شده و کار به ظاهر فوری در حال حاضر، دارید؛ سپس، درباره هر توافق زمانی با خودتان مذاکره کنید.

شیوه سامان دادن کارها (GTD)) به روش دیوید آلِن از ابتدای ابداع در سال ۲۰۰۲، به یک سبک ملی تبدیل شده است. فرایند بهره‌وری، بهترین روش برای افرادی است که وظایف بسیاری دارند تا بر رویشان کار کنند؛ بنابراین، نیاز به سازماندهی گسترده‌ای هست تا همه آن وظایف درک شوند. موضوع اصلی کتاب سامان دادن کارها این است که همه دغدغه‌ها را بیرون از ذهن‌خود نگاه دارید؛ نتیجه نهایی فقط سازمان‌یافته شدن بیشتر شما نیست، بلکه با توانایی عملکرد روشمند و اجرای یکپارچه، زیاد تحت فشار قرار نمی‌گیرید.

معرفی 4 کتاب برای کار کمتر، نتیجه بهتر

پس از انتشار کتاب سامان دادن کارها نوشته دیوید آلِن، روش و ایده‌های مؤثر او نظر هزاران طرفداری را جلب کرده‌اند که از این روشها و ایده‌ها در زندگی شخصی و حرفه‌ای‌شان استفاده می‌کردند تا به زندگی خود نظم ببخشند.

کلید موفقیت این روش انجام هر پنج مرحله است: گردآوری، پردازش، ساماندهی، بازنگری و انجام کارها.

گرد‌آوری به معنای یادداشت کردن همه کارها در فهرست‌های اختصاصی کارهای ضروری می‌باشد. پردازش به معنای شناسایی اقدام واقعی موردنیاز برای تکمیل هر کار است. سپس جریان کارتان را ساماندهی می‌کنید. بازنگری به معنای مرور انتخابهای‌تان برای هر کاری است که باید انجام شود؛ مرور و بررسی روزمره فهرست کارهای مختلف و اقدامات عملی، پیگیری و تکمیل کارتان را تضمین خواهد کرد. و سرانجام، اقدام عملی صورت می‌گیرد.

مناسب چه کسانی است
 1. تمام کسانی که می‌خواهند بهره‌وری خود را افزایش دهند.
 2. همه‌ی افرادی که تمایل دارند امور روزانه خود را بدون استرس طبقه‌بندی کنند.
 3. مشاورین و کسانی که وظیفه برنامه‌ریزی برای افراد و سازمان‌ها را دارند.

کی؟

کتاب «کی، ترفندهای علمی زمان‌سنجی عالی» When: the scientific secrets of perfect timing  نوشته‌ی «دنیل اچ پینک» در سال ۲۰۱۸ منتشر شد. این کتاب درباره‌ی ارزش و اهمیت زمان است و براساس تحقیقات جامع و کامل نویسنده درباره‌ی زمان‌سنجی و برنامه‌ریزی به نگارش درآمده است. همه‌ی افراد درباره‌ی ارزش زمان شنیده‌اند و کتاب‌های زیادی در رابطه با بهره‌وری درست و باکیفیت از زمان نوشته شده است ولی همچنان بسیاری از افراد نمی‌توانند از زمان و وقت خود به‌درستی استفاده کنند. «دنیل اچ پینک» بر این باور است زمان‌سنجی یک علم است و باید توانایی و مهارت لازم برای استفاده از آن را به دست آورد.

معرفی 4 کتاب برای کار کمتر، نتیجه بهتر

زمان از هر امکان و مؤلفه‌ی دیگری در زندگی ارزشمندتر است زیرا هیچ‌گاه نمی‌توان دوباره آن را به دست آورد. پول، سفر، سلامتی و … را می‌توان دوباره به دست آورد و تجربه کرد ولی هیچ‌گاه نمی‌توان از زمان ازدست‌رفته استفاده کرد. برای استفاده‌ی بهینه و باکیفیت از زمان ابتدا باید از ارزش آن آگاهی پیدا کرد و سپس با یک برنامه‌ریزی درست و صحیح از آن بهره‌ی کافی برد. کتاب «کی، ترفندهای علمی زمان‌سنجی عالی» از پرفروش‌ترین‌ کتاب‌های نیویورک‌تایمز و آمازون در ارتباط با همین موضوع به نگارش درآمده است و ارزش زمان را یاد آورد می‌شود و زمان‌بندی را آموزش می‌دهد. نویسنده در این کتاب براساس داده‌های مربوط به شخصیت‌شناسی، افراد را به چندین گروه تقسیم کرده است. او ابتدا به خوانندگان می‌آموزد در کدام دسته قرار دارند و سپس یاد می‌دهد در کدام ساعت و زمان روز ممکن است بهترین کیفیت کاری را داشته باشند. «دنیل اچ پینک» کتاب «کی، ترفندهای علمی زمان‌سنجی عالی» را براساس مجموعه‌ای از تحقیقات علمی در سه بخش به نگارش درآورده است که عبارت‌اند از:

 • روز
 • شروع‌ها، پایان‌ها و میان این دو
 • هماهنگی و تفکر
مناسب چه کسانی است
 1. افراد شاغل، دانش‌جویان، استادان دانشگاه و تمامی افراد پرمشغله؛
 2. کسانی که به دنبال افزایش بهره‌وری خود در تمام جنبه‌های زندگی هستند؛
 3. اشخاصی که به دنبال یافتن آخرین و به‌روزترین مطالب پیرامون حوزه های موفقیت و رشد فردی هستند.

سپاس از همراهی شما. شما میتوانید تجربیات خود را در بخش نظرات با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  مطالب اخیر