نحوه رفع خطای کد DPC WATCHDOG VIOLATION در ویندوز

نحوه رفع خطای کد DPC WATCHDOG VIOLATION در ویندوز

خطاهای ویندوز می‌آیند و می‌روند … و قطعاً DPC Watchdog Violation یکی از آنهاست. اگر با خطای DPC Watchdog Violation برخورد کرده‌اید، در ادامه این مطلب نحوه رفع آن را بیان می‌کنیم.

خطای The DPC Watchdog Violation چیست؟

خطای DPC Watchdog Violation از مشکلات سخت افزاری سیستم ناشی می‌شود و به شما توصیه می‌کند که ویندوز نمی‌تواند به درستی با سخت افزار ارتباط برقرار کند.

هنگامی که ویندوز ۱۰ برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ معرفی شد، خطاهای DPC Watchdog Violation مربوط به solid-state drive ، مانند سیستم عامل قدیمی SSD، نسخه‌های قدیمی درایور SSD یا مشکلات ناسازگاری سخت افزار، کاملاً وجود داشت. مسئله این بود که تولیدکنندگان SSD درایورهای بروز شده برای سیستم عامل جدید را توسعه و منتشر نکردند و باعث ایجاد مشکلات زیادی از جمله خطای DPC Watchdog Violation شد.

DPC مخفف فراخوانی رویه به تعویق افتاده (deferred procedure call) است، فرایندی در سطح سیستم (این بدان معنی است که در پس زمینه انجام می‌شود). DPC اساساً جزئیات مربوط به زمانی را که یک قطعه سخت افزار می‌خواهد با CPU ارتباط برقرار کند ارائه می‌دهد اما این کار را کمی خارج از نوبت انجام می‌دهد. اگر DPC برای مدت مشخصی حل نشود، باعث خطای DPC Watchdog Violation Violation (درصورتی که Watchdog فرایندی است که از حل شدن DPC در زمان تعیین شده اطمینان حاصل می‌کند) می‌شود.

فراخوان رویه به تعویق افتاده در کنار “وقفه‌های سیستم” (system interrupts) کار می‌کند، که فرآیند دیگری در سطح سیستم است. هر زمان که یک نرم افزار یا سخت افزار بخواهد کاری انجام دهد، پردازنده را “interrupts” می‌کند تا به او بگوید چه خبر است. اگر سیستم بیش از حد در سطح درخواست وقفه (IRQL) هزینه کند، این امر می‌تواند باعث خطاهای صفحه آبی شود.

نحوه رفع خطای The DPC Watchdog Violation

معمولاً با بروزرسانی درایورها و سیستم‌ها، و بررسی سخت افزارها، DPC Watchdog Violation  برطرف می‌شود. این بررسی ممکن است به معنای پاک‌سازی و تمیز کردن سخت‌افزار و همچنین استفاده از ابزارهای شخص ثالث برای چک کردن سخت‌افزار باشد.

۱. سخت افزار سیستم خود را بررسی و تنظیم مجدد کنید

اولین کاری که باید انجام شود این است که سخت افزار سیستم خود را از هر نظر بررسی کنید. این می تواند به معنای شل بودن یک کابل، جدا شدن درایو و Ram باشد.

کامپیوتر خود را تمیز کنید

در حالی که کیس رایانه خود را باز کرده‌اید، باید سخت افزار خود را تمیز کنید. البته نه با صابون و اسفنج! در عوض، شما باید با دستگاه باد این کار را بکنید و برخی مراحل عمومی نگهداری رایانه را انجام دهید. به یاد داشته باشید، رایانه شخصی شما مانند هر سخت افزار دیگری است که شما در اختیار دارید پس از آن مراقبت کنید وتا ماندگاری بیشتری داشته باشد.

۲. بررسی سلامت سیستم

پس از تمیز کردن فیزیکی سیستم ، باید یک بررسی سلامت سیستم انجام دهید. در یک بررسی سلامت سیستم از ابزار شخص ثالث استفاده می‌شود تا نشان دهد آیا سخت افزار در معرض خرابی است. تعداد زیادی از ابزارهای سلامت برای رایانه‌های شخصی ویندوز وجود دارد، اما یکی از ساده‌ترین ابزارها استفاده از Speccy است. Speccy طیف گسترده‌ای از شاخص‌های سلامت رایانه‌های شخصی را در یک برنامه واحد به نمایش می‌گذارد، و آن را به یک ابزار عالی برای ارزیابی تبدیل می‌کند.

پس از نصب، می‌توانید برگه‌ها و منوهای کشویی مختلف را باز کنید تا سلامت درایو، دمای سیستم، ولتاژ و موارد دیگر را بررسی کنید. اگر هر یک از سخت افزارهای شما تعداد بالایی از خطاها را نشان می‌دهد یا در دمای شدید کار می‌کند، باید بفهمید که این قطعه چه مشکلی دارد یا اینکه آن را کاملاً عوض کنید.

نحوه رفع خطای کد DPC WATCHDOG VIOLATION در ویندوز

اگر Speccy مشکلات مربوط به SSD شما را نشان می‌دهد، می‌توانید بیشتر تحقیق کنید. علائم اصلی هشدار دهنده SSD در حال خراب شدن را بررسی کنید.

۳. SFC و CHKDSK را اجرا کنید

راه حل دیگر برای خطای DPC Watchdog Violation ، اجرای یکپارچه Windows System File Check یا (SFC) است، ابزاری سیستمی که درایو شما را اسکن کرده و خطاها را برطرف می‌کند.

قبل از اجرای دستور SFC، مهم است که بررسی کنید آیا به درستی کار می‌کند. برای این کار از ابزار Deployment Image Servicing and Management یا DISM استفاده می‌کنیم.

مانند SFC، ابزار DISM یک ابزار ویندوز یکپارچه با عملکرد گسترده است. در این حالت، دستور DISM Restorehealth تضمین می‌کند که رفع مشکل بعدی ما به درستی کار می‌کند.

مراحل زیر را انجام دهید:

۱) Command Prompt را در نوار جستجوی منوی Start تایپ کنید، سپس کلیک راست کرده و گزینه Run as administrator را انتخاب کنید تا یک Command Prompt با سطح دسترسی ادمین باز شود.

بیشتر بخوانید: چگونه اطلاعات و برنامه هایتان را به هارد دیسک جدید انتقال دهید؟

۲) دستور زیر را تایپ کرده و Enter را فشار دهید:

DISM /online /cleanup-image /restorehealth

۳) منتظر بمانید تا دستور کامل شود. این روند بسته به سلامت سیستم شما ممکن است تا ۲۰ دقیقه طول بکشد. به نظر می‌رسد روند کار در زمان‌های خاصی گیر کرده است، اما منتظر بمانید تا کامل شود.

۴) پس از اتمام مراحل، sfc /scannow را تایپ کرده و Enter را فشار دهید.

CHKDSK یکی دیگر از ابزارهای سیستم ویندوز است که ساختار پرونده شما را بررسی می‌کند. برخلاف SFC ، ابزار CHKDSK کل درایو شما را برای خطا اسکن می‌کند، در حالی که SFC به طور خاص پرونده‌های سیستم ویندوز شما را اسکن می‌کند. مانند SFC ، اسکن CHKDSK را از Command Prompt برای رفع مشکل دستگاه خود اجرا کنید.

۱) Command Prompt را در نوار جستجوی منوی Start تایپ کنید، سپس کلیک راست کرده و Run as administrator را انتخاب کنید. (گزینه دیگر ، Windows Key + X را فشار دهید، سپس Command Prompt را از فهرست انتخاب کنید.)

۲) بعد ، chkdsk /r را تایپ کنید و Enter را فشار دهید. این دستور سیستم شما را از نظر خطا اسکن کرده و مشکلات موجود را برطرف می‌کند.

نحوه رفع خطای کد DPC WATCHDOG VIOLATION در ویندوز

۴. درایورهای SSD خود را به روز کنید

به طور کلی، ویندوز ۱۰ از بروزرسانی درایور شما مراقبت می‌کند. بروزرسانی‌ها در ویندوز ۱۰ نیز خودکار هستند، بنابراین هرگز نباید خیلی از چرخه به روزرسانی عقب باشید.

نحوه رفع خطای کد DPC WATCHDOG VIOLATION در ویندوز

برای بررسی آخرین بروزرسانی‌های خودکار درایور، به قسمت Update & Security > Windows Update > View update history بروید. مشاهده تاریخچه بروزرسانی بروید. به روزرسانی‌های اخیر درایور در اینجا نشان داده می‌شود.

اکنون، device manager را در نوار جستجوی منوی Start تایپ کرده و برروی آن کلیک کنید. قسمت Disk drives را باز کنید، سپس روی درایور SSD خود راست کلیک کرده و Update driver را انتخاب کنید. Search automatically for updated driver software را انتخاب کنید تا به ویندوز اجازه دهید روند بروزرسانی را برای شما به صورت خودکار انجام دهد.

بیشتر بخوانید: ۸ دلیل برای اینکه کلید ویندوز شما کار نمی‌کند

ویندوز ۱۰ را به روز کنید

راه حل دیگر این است که بررسی کنید آیا ویندوز ۱۰ دارای بروزرسانی است یا خیر. به قسمت Update & Security > Windows Update بروید. اگر بروزرسانی در دسترس است، آنها را دانلود و نصب کنید.

۵. حذف نرم افزار

آیا خطای DPC Watchdog Violation بعد از نصب نرم افزار جدید شروع شد؟ در این صورت، باید نرم افزار را حذف کنید، سیستم خود را مجدداً راه اندازی کنید و در صورت ادامه مجددا بررسی کنید.

نحوه رفع خطای کد DPC WATCHDOG VIOLATION در ویندوز

programs را در نوار جستجوی منوی start وارد کنید و بهترین تطبیق را انتخاب کنید. منوی کشویی مرتب سازی را به تاریخ نصب تغییر دهید، سپس لیست برنامه‌ها را بر اساس تاریخ نصب مرتب می‌شود. برنامه‌های نصب شده اخیر را حذف نصب کنید، سپس سیستم خود را دوباره راه اندازی کنید. در صورت ناپدید شدن خطای DPC Watchdog Violation ، مقصر را پیدا کرده‌اید.

The DPC Watchdog Violation در ویندوز رفع شد!

مانند بسیاری از خطاهای صفحه آبی ویندوز ۱۰، خطای DPC Watchdog Violation یک عامل تحریک کننده است. اما در نهایت، اگر مراحل این لیست را دنبال کنید، می‌توانید خطای DPC Watchdog Violation را برطرف کنید بدون اینکه استرس داشته باشید.

منبع: MakeUseOf

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *