همه چیز درمورد گل بابا آدم

گل بابا آدم (یا فیلگوش) با نام های انگلیسی Kris plant یا Elephants Ear و Alocasia sanderiana و همچنین نام علمی Alocasia spp در دنیا شناخته می‌شود. این گل از خانواده‌ی Araceae بوده و وطن اصلی آن جنوب شرقی آسیا است. این گل برگ‌های پهنی دارد و برگ‌ها دارای دو مدل ساده و یا با نوارهای سبز روشن هستند، در برخی از گونه‌های این گل، برگ‌ها بزرگ به فرم گوش فیل بوده و در برخی دیگر برگ‌ها کوچک‌تر و به شکل قلب می‌باشد.

به منظور نگهداری از گل بابا آدم در منزل بهتر است، در محل نیمه روشن و دارای نور متوسط با دمای بالا از گیاه نگهداری شود. سایر شرایط محیطی لازم برای نگهداری گل بابا آدم در آپارتمان عبارت است از:

نور:

گیاه به نور متوسط احتیاج دارد. از قرار دادن گل بابا آدم در نور مستقیم بپرهیزید. به عنوان مثال می‌توانید گیاه را در فاصله ۱.۵ متری پنجره قرار دهید که هم نور خوبی دارد و هم از نور مستقیم در امان است.

همه چیز درمورد گل بابا آدم

خاک:

خاک مورد نیاز گیاه باید حاوی مقادیر بالایی از کودهای آلی گیاهی یا حیوانی باشد. بهترین خاک برای رشد و پرورش این گیاه، مخلوطی از خاک برگ پوسیده، خاک لومی، کود دامی و ماسه به نسبت مساوی می‌باشد.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد ساکولنت‌ها

دما:

بهترین دما برای نگهداری گل بابا آدم دمای ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد است. لازم به ذکر است گیاه به سرما حساس بوده و باعث پژمرده شدن برگ‌ها می‌شود.

آب:

نیاز آبی گیاه بالا بوده، همچنین مه‌پاشی به موقع و روزانه گیاه، در درشت‌تر شدن برگ‌ها موثر بوده، باعث زیباتر شدن گیاه می‌شود. (گلخانه‌های مرطوب و گرم بهترین گلخانه‌ها برای گیاه بابا آدم است.)

همه چیز درمورد گل بابا آدم

کوددهی:

استفاده از مقادیر کم کود نیتروژن هر دو هفته یکبار از فصل بهار تا پاییز مفید می‌باشد. در بقیه فصول سال نیاز به کوددهی ندارد.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد گیاه سیکاس

آفات و بیمار‌ی‌ها:

مهم‌ترین آفت این گیاه، کنه تار عنکبوتی است. همچنین پوسیدگی ریشه در اثر قارچ، که در اثر آبیاری بیش از حد و زهکش نامناسب گلدان به وجود می‌آید، از دیگر بیماری‌های گیاه شته، شپشک آرد آلود، سپرداران و کپک خاکستری است.

همه چیز درمورد گل بابا آدم

نحوه تکثیر گیاه بابا آدم

تکثیر گیاه غالبا از طریق ریزوم انجام گرفته، بهترین زمان برای ازدیاد گیاه در فصل بهار است. همچنین اگر پاجوش، ریشه داشت به همراه خاک اطراف ریشه در گلدان جدید بکارید ولی اگر فاقد ریشه بود، پاجوش‌هایی را که از محل طوقه گیاه در می‌آید را باید با یک چاقوی تیز از گیاه مادری جدا کرده و در فصل بهار به عنوان یک گیاه جدید در گلدانی جدید بکارید.

استفاده از هورمون ریشه‌زایی برای تکثیر راحتتر و سریعتر گیاه مفید است. تا زمان ریشه‌دار شدن بستر همیشه باید مرطوب باشد و پس از ریشه‌دار شدن باید از دفعات آبیاری بتدریج کاسته شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر