دوربین های بدون آینه دربرابر DSLR: کدام یک برای شما مناسب است؟

دوربین های بدون آینه دربرابر DSLR: کدام یک برای شما مناسب است؟

همانطور که بحث در مورد دوربین‌های بدون آینه و DSLR در جریان می‌باشد، دانستن اینکه در کدام مسیر باید گام برداریم مشکل است. در ادامه این مطلب از حرفه‌ای تفاوت‌های کلیدی بین این دو نوع دوربین را بیان می‌کنیم.

دوران هیجان انگیزی برای دوربین‌ها است. یکی از بزرگترین تحولات اساسی در تغییر چشم‌انداز عکاسی حرفه‌ای، ظهور دوربین‌های بدون آینه است – اگر در بازار بدنبال یک دوربین جدید هستید، تصمیم درمورد دوربین‌های بدون آینه در مقابل DSLR بسیار مشکل خوهد بود.

سونی نه تنها به عنوان بزرگترین فروشنده دوربین‌های فول فریم، کاملاً با قدرت طراحی‌های دوربین بدون آینه خود، همچنان بر بازار تسلط دارد، بلکه نیکون و کانن نیز با خطوط Z و EOS R را برای تولید دوربین بدون آینه راه انداخته‌اند. با وجود بسیاری از گزینه‌های بدون آینه پیشرفته، بدون ذکر DSLR، چگونه می‌توانید از بین این دو گزینه یکی را انتخاب کنید؟

در زیر نکات منفی و مثبت هر دو دوربین را بررسی می‌کنیم، بنابراین می‌توانید با اطمینان بیشتری تصمیم گیری کنید.

کدامیک بهتر هستند؟ دوربین بدون آینه در مقابل DSLR

دوربین های بدون آینه دربرابر DSLR: کدام یک برای شما مناسب است؟

متأسفانه،پاسخ به این سوال آسان نیست. مانند همه چیز در مورد دوربین‌ها، سوال “چه چیزی بهتر است؟” اغلب به سطح مهارت، سبک عکاسی، گردش کار و موارد دیگر بستگی دارد. در زیر هشت فاکتور مختلف را برای بررسی هنگام انتخاب دوربین بدون آینه یا DSLR بررسی می‌کنیم.

۱) اندازه و وزن

دوربین های بدون آینه دربرابر DSLR: کدام یک برای شما مناسب است؟

یکی از محسوس‌ترین تفاوت‌های دوربین‌های بدون آینه با DSLR ها اندازه آنهاست. برای مدت طولانی اندازه برابر بود با گرانترین، اما دوربین‌های بدون آینه با این اندازه منطقی این استدلال را مختل کرده‌اند.

DSLR ها باید متناسب با مکانیزم‌های آینه و منظره‌یاب (viewfinder) نوری بزرگتر باشند و در نتیجه، اندازه و وزن افزایش پیدا می‌کند. اما اندازه بزرگتر لزوما فاکتور منفی نیست زیرا ارگونومی بدنه بزرگ می‌تواند برای کسانی که دست بزرگ دارند ایده آل باشد.

در مقابل، دوربین‌های بدون آینه، آینه ندارند و در نتیجه اندازه (و وزن) به مراتب کمتری دارند. هنگامی که دوربین‌های بدون آینه برای اولین بار وارد بازار شدند، یکی از نقاط قوت فروش بزرگ آنها اندازه کوچک آنها بود. این هم مزایا و هم معایبی دارد.

با دوربین‌های بدون آینه، پشت لنز به سنسور نزدیکتر است – به عنوان مثال فاصله فلنج (فاصله فلنج به فاصله‌ی بین مانت لنز تا سنسور داخل دوربین گفته می‌شود). هرچه فاصله فلنج کوتاهتر باشد، بدنه دوربین کوچکتر و سبک‌تر می‌شود. فاصله فلنج کمتر، دارای مزایایی نیز برای لنزهای سازگار است. از نظر نوری، یک فلنج کوتاه از این نظر مفید است که امکان طراحی ساده لنزها را فراهم و ساخت لنزهای با زاویه دید گسترده را آسان‌تر می‌کند. این اغلب برای دوربین‌های DSLR یک چالش است زیرا بسیاری، طراحی‌های با زاویه دید عریض می‌خواهند تا نزدیک پشت لنز فوکوس شوند. دوربین‌های DSLR باید عناصر شیشه‌ای اضافی و سنگینی را در خود داشته باشند، که می‌تواند نقطه کانونی را به اندازه کافی عقب براند تا در واقع به سنسور برخورد کند و در نتیجه باعث بزرگ و سنگینی دوربین‌تان شود.

اندازه جمع و جور دوربین‌های بدون آینه می‌تواند به خصوص برای مسافرت ایده‌آل باشد یا فضای اضافی را برای قرار دادن لنزهای اضافی در کیف دوربین در اختیار شما قرار دهد. با این حال، یک اشکال در این مورد این است که چون دوربین‌های بدون آینه، مستغلات کمتری دارند، ممکن است دکمه‌ها برای افراد با دست بزرگ ایده‌آل نباشند. این امر منجر به این شده است که برخی از تولیدکنندگان طرح دوربین‌های بدون آینه سطح بالاتر را تغییر داده تا از گیربکس‌های بزرگتری برای ارگونومی بهتر برخوردار شوند – دوربین‌هایی مانند Olympus OM-D E-M1X سنسور کوچک و سیستم‌های بدون آینه را با بدنه بزرگ که به طور معمول در DSLR دیده می‌شود، ارائه می‌دهند.

۲) فوکوس خودکار

دوربین های بدون آینه دربرابر DSLR: کدام یک برای شما مناسب است؟

نحوه عملکرد فوکوس خودکار یکی از بزرگترین تفاوت‌های دوربین‌های بدون آینه و DSLR است. برای درک تفاوت این سیستم‌ها، ابتدا باید انواع فوکوس خودکار را که در دوربین‌های دیجیتال مدرن استفاده می‌شود را درک کنید: تشخیص فاز و تشخیص کنتراست.

  • تشخیص فاز: با هدایت بخش کوچکی از نور که به لنز از منظره یاب وارد شده و به یک آرایه سنسور فوکوس خودکار جداگانه در پایین دوربین می‌رسد، به آینه کوچکتر دوم متکی می‌شود. تشخیص فاز در اصل به دوربین می‌گوید که کدام جهت را باید فوکوس کند – از فاصله نزدیکتر یا دورتر. این امکان را برای تمرکز سریع بر روی سوژه‌های متحرک فراهم می‌کند و در ردیابی گزینه‌های پیش زمینه خوب است.
  • تشخیص کنتراست: از سنسور تصویر برای تشخیص بالاترین کنتراست در یک سناریو استفاده می‌کند. این روش معمولاً دقیق‌ترین فوکوس را هنگام عکسبرداری از فوکوس خودکار تک شات با سوژه ثابت به شما می‌دهد. با این حال، تشخیص کنتراست کند است. اگر تا به حال دیده‌اید که موتور فوکوس خودکار برای انتخاب سوژه‌ای به این سو و آن طرف “شکار (hunting)” می‌کند، این تشخیص کنتراست در محل کار است.

توانایی DSLR در تمرکز روی سوژه‌های متحرک سریع باورنکردنی است و مدل‌های سطح بالا مانند Nikon D4s یا Canon 1D X از هر دو سیستم تشخیص فاز و تشخیص کنتراست استفاده می‌کنند، اما آنها دارای برچسب قیمت قابل توجهی هستند. از آنجا که مونتاژ فوکوس خودکار جدا از سنسور است، DSLR ها در واقع نمی‌توانند آنچه را که تمرکز کرده‌اند ببینند و بنابراین نمی‌توانند با صحنه‌های مختلف سازگار شوند.

بعلاوه به دلیل اینکه DSLR ها هنگام لغزش آینه به تمرکز کنتراست متکی هستند، اکثر افراد هنگام فیلمبرداری فوکوس خودکار ضعیفی دارند.

در گذشته، دوربین‌های بدون آینه تنها به تشخیص کنتراست متکی بودند، که تمایل به تلاش دارد و به ویژه در نور کم کند است. امروزه، اکثر دوربین‌های بدون آینه از یک سیستم فوکوس خودکار ترکیبی استفاده می‌کنند که بیشترین فوکوس از طریق تشخیص کنتراست انجام می‌شود اما تشخیص فاز روی سنسور به دوربین اجازه می‌دهد تا بداند کدام جهت را فوکوس کند. این اساساً رفتار “شکار” رفت و برگشتی را که در بالا بحث کردیم از بین می‌برد.

نکته مثبت دیگر در فوکوس خودکار در دوربین‌های بدون آینه، حالت‌های متمرکز بر اساس محاسبات است. از آنجا که امروزه بیشتر دوربین‌های بدون آینه از سیستم‌های فوکوس خودکار ترکیبی با سنسور استفاده می‌کنند، در واقع می‌توانند از پردازش برای تفسیر عناصر موجود در صحنه مانند ردیابی چشم و تشخیص چهره استفاده کنند – هر دو پیشرفت بازی را تغییر می‌دهند.

بیشتر بخوانید: ۴ دلیل که نباید دوربین عکاسی خود را تعویض کنید

۳) پیش نمایش تصاویر و بحث منظره یاب

DSLR ها در تمام بازه قیمتی با یک منظره یاب نوری، بخشی جدایی ناپذیر از طراحی DSLR ارائه می‌شوند. در مقابل، دوربین‌های بدون آینه از منظره یاب الکترونیکی استفاده می‌کنند. در این تنظیم، تصویری به طور مستقیم از بازخوانی سنسور نمایش داده می‌شود تا اینکه از طریق آینه نوری و پنپاپریسم (pentaprism) انجام شود. در حقیقت، برخی از مدل‌های بدون آینه سطح پایین اصلاً منظره یاب الکترونیکی ندارند، در عوض برای ساخت عکس‌ها باید از صفحه LCD پشت استفاده کنید.

منظره یاب الکترونیکی قبلاً یک عیب محسوب می‌شد زیرا نسل‌های اولیه دوربین‌های بدون آینه وضوح پایین و دانه دانه داشتن تصویر پنجه نرم می‌کردند، اما این فناوری پیشرفت زیادی کرده است و این موارد در مدل‌های اخیر به ندرت وجود دارد.

همانطور که گفته شد، بسیاری از عکاسان ترجیح می‌دهند برای ساختن تصویر و بررسی نسخه دیجیتالی پس از ضبط، به چشم خود اعتماد کنند. اگر عکاسی هستید که نمی‌توانید فکر جایگزین منظره یاب نوری امتحان شده و واقعی خود را با یک صفحه نمایش الکترونیکی انجام دهید، پس بهتر است یک DSLR را انتخاب کنید.

۴) تثبیت کننده تصویر

در کنار فوکوس خودکار، تثبیت کننده تصویر یکی دیگر از مناطق اصلی است که دوربین‌های بدون آینه خود را از DSLR متمایز می‌کنند. در حالی که هر دو دوربین DSLR و دوربین‌های بدون آینه سیستم‌های تثبیت کننده را ارائه می‌دهند، اما تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند.

تثبیت کننده مبتنی بر لنز

بیشتر DSLR ها جایی که عناصر شیشه‌ای منفرد لنزها جابجا می‌شوند، از تثبیت کننده‌های مبتنی بر لنز استفاده می‌کنند. اساساً این کار اجازه می‌دهد تا لنز در برابر دو محور عمودی و افقی مقابله کند. بعضی از لنزها مانند لنزهای سازگار با Panasonic’s Dual IS حتی دارای لنز داخلی با لرزشگیر در دوربین هستند تا نتایج بهتری را ارائه دهند.

در حالیکه تثبیت کننده مبتنی بر لنز کاملاً کارآمد عمل می‌کند ، اما دارای اشکالاتی است، به طور خاص هزینه – شما در هر لنز خریداری شده هزینه تثبیت را پرداخت می‌کنید.

دوربین های بدون آینه دربرابر DSLR: کدام یک برای شما مناسب است؟

تثبیت کننده درون بدنه

تثبیت کننده در بدنه برای عکس و فیلم در دوربین‌های بدون آینه به طور پیش فرض در آمده است. با تثبیت داخل بدنه، برای جبران لرزش سنسور تغییر و حرکت می‌کند – این باعث ایجاد عکس‌های واضح تر و فیلم صاف‌تر می‌شود. یکی از مزایای اصلی در اینجا این است که تثبیت کننده بدنه بدون در نظر گرفتن لنز کار می‌کند. اگرچه در تثبیت کننده بدنه مانند لنزهای سازگار Panasonic Dual IS که در بالا بحث شد، غالباً با تثبیت کننده لنز انباشت می‌شود. تثبیت کننده در بدنه باتری بیشتری را مصرف می‌کند اما بهره‌مندی از تصاویر پایدار و فیلم صاف مهم‌تر است.

برخی از دوربین‌های بدون آینه مانند Olympus OM-D EM-5 و Sony a6500 چیزی به نام تثبیت کننده تصویر پنج محوره در بدنه را ارائه می‌دهند. علاوه‌بر تغییر سنسور برای جا‌به‌جایی در امتداد دسترسی افقی و عمودی، این سه محور اضافی نیز وجود دارد: شیب بالا و پایین (گام)، حرکت به سمت دیگر (yaw) و چرخش (یا رول) – این ویژگی در دوربین‌های DSLR موجود نیست.

۵) کیفیت تصویر

در گذشته، دوربین‌های بدون آینه سنسورهای تصویری کوچکتری داشتند، که به معنای تصاویر با کیفیت پایین بود، به ویژه به این دلیل که سنسورهای کوچکتر به معنای نویز بیشتر و توانایی پایین‌تر در گرفتن نور هستند.

با این حال، مانند بسیاری از پیشرفت‌های تکنولوژیکی در دوربین‌ها، تولیدکنندگان این موضوع را به خوبی تنظیم کرده‌اند و اکنون سنسورهای حساس‌تر و سنسورهای کوچکتر را تولید می‌کنند که در سرکوب نویز عملکردی بهتر دارند.

بنابراین دوربین‌های بدون آینه یا DSLR کدامیک کیفیت تصویر بهتری ارائه می‌دهند؟ درست حدس زدید – بستگی دارد. دوربین‌های بدون آینه روش محاسباتی بیشتری را برای نزدیک شدن به عکاسی ارائه می‌دهند، اما کیفیت تصویر بیشتر از برند در مقابل DSLR در برندهای مختلف متفاوت است.

بیشتر بخوانید: لنز فلار (Lens Flare) چیست و چرا باعث عجیب به نظر رسیدن عکس‌ها می‌شود؟

۶) کیفیت فیلم

کیفیت فیلم روز به روز به یک فاکتور مهم در انتخاب دوربین تبدیل می‌شود. DSLR ممکن است جایی باشد که جریان اصلی فیلم برداری و فیلم سازی (از طریق لنزهای قابل تعویض) آغاز شده است، اما دوربین‌های بدون آینه در اوج انقلاب قرار دارند. در واقع، بسیاری از برندها حتی دو حالت بدون آینه ایجاد می‌کنند: یکی متمرکز بر عکاسی و دیگری روی فیلم – فکر کنید a7S سونی در مقابل a7R، نیکون Z6 در مقابل Z7، و Panasonic GH5 در مقابل GH5S.

ویدئوی ۴K برای اکثر قریب به اتفاق دوربین‌های بدون آینه به استاندارد تبدیل شده است، در حالی که DSLR ها به کندی این کار را انجام می‌دهند تا زمانی که با مدل‌های پیشرفته‌تر بالا بروید. سیستم‌های فوکوس خودکار ترکیبی روی سنسور و تثبیت کننده بدنه نیز از اجزای اصلی هستند که در مقایسه با DSLR ها به کیفیت فیلم بالاتر در دوربین‌های بدون آینه کمک می‌کنند.

یکی دیگر از مواردی که صحبت از فیلم می‌شود محدودیت‌های ضبط آن است. یکی از مشکلات بیشتر DSLR ها ضبط ۳۰ دقیقه‌ای (در واقع ۲۹ دقیقه و ۵۹ ثانیه) است. بسیاری از دوربین‌های بدون آینه ضبط مداوم را ارائه می‌دهند، جایی که دوربین به طور مداوم فیلم را ضبط می‌کند تا زمانی که کارت حافظه پر شود یا باتری تمام شود (هر کدام از این موارد زودتر انجام می‌شود) – و آنها را برای رویدادهای طولانی مانند عروسی، پادکست یا سخنرانی بهتر می‌کند.

اگر تمرکزتان روی فیلم است، باید یک خروجی HDMI تمیز داشته باشید – عدم وجود هر یک از نشانگرهای داده روی صفحه که به طور معمول در منظره یاب یا صفحه LCD دیده می‌شود. گرچه این مورد در دوربینی با دوربین دیگر متفاوت است، به خصوص در DSLR، اکثر دوربین‌های بدون آینه رده بالا یک خروجی “تمیز” ارائه می‌دهند.

دوربین‌های بدون آینه معمولاً بیشتر برای فیلم مناسب هستند. اگر فقط گاهی اوقات به فیلم نیاز دارید، می‌توانید با استفاده از DSLR کنار بیایید، اما اگر ویدیو مهم‌ترین قسمت کار شما را تشکیل می‌دهد، دوربین‌های بدون آینه با ویژگی‌های بیشتر و کیفیت بهتر ارائه می‌شوند.

گفته می‌شود دوربین‌های بدون آینه، در فیلمبرداری نقاط ضعفی دارند. به عنوان مثال، در هنگام فیلمبرداری با کیفیت ۴K در Canon EOS R5، گرمای بیش از حد یک مسئله رایج است، هرچند این مشکل بیشتر به خاطر یک مساله تجاری می‌باشد. بسیاری از عکاسان گزارش می‌دهند که Sony a7S می‌تواند فیلم های ۴K با رزولوشن ۶۰p برای بیش از یک ساعت، دو برابر زمان Canon EOS R5، بدون گرم شدن بیش از حد، فیلمبرداری کند.

۷) عمر باتری

دوربین های بدون آینه دربرابر DSLR: کدام یک برای شما مناسب است؟

دوام باتری یکی از ویژگی‌هایی است که دوربین‌های DSLR به طور قابل توجهی از آن برخوردار هستند.

دوربین‌های بدون آینه: عمر باتری دوربین بدون آینه به طور قابل توجهی کندتر است، به طور معمول حدود ۳۰۰-۴۰۰ عکس در هر بار شارژ باتری.

دوربین‌های DSLR: برای مقایسه، دوربین DSLR متوسط می‌تواند در هر باتری حدود ۶۰۰-۷۰۰ عکس بگیرد.

همانطور که گفته شد، مدل‌های سطح بالا برای هر دو سیستم به طور معمول عکس‌های بیشتری را در هر بار شارژ ارائه می‌دهند. دوربین‌های بدون آینه ، مانند دوربین‌های سری a7 سونی، ممکن است در هر باتری حداکثر ۷۰۰ عکس به شما بدهند و DSLR های حرفه‌ای با یک بار شارژ ۱۰۰۰-۲۰۰۰ عکس ارائه می‌دهند.

بیشتر بخوانید: هود لنز چه کاری انجام می‌دهد و چه زمانی باید از آن استفاده کرد؟

آیا دوربین‌های بدون آینه طولانی‌تر از DSLR هستند؟

خیر، عمر باتری دوربین‌های بدون آینه نسبت به DSLR به طور قابل توجهی کوتاه‌تر است.

همچنین باید در نظر داشته باشید عکس، فیلم یا ترکیبی از هر دو بگیرید. عمر باتری در هر دو سیستم به طور قابل توجهی با فیلم تخلیه می‌شود، بنابراین اگر فیلم مورد نظر شما باشد، احتمالاً باید باتری‌های پشتیبان برای دوربین‌های بدون آینه تهیه کنید، حتی اگر یک روز کامل عکس نگیرید.

نیرو گرفتن

یکی دیگر از عناصری که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید سرعت مدت زمان روشن شدن دوربین‌های بدون آینه در مقابل دوربین‌های DSLR میباشد. DSLR ها به دلیل شروع فوق العاده سریع معروف هستند. در مقابل، بوت شدن دوربین بدون آینه در حدود ۲-۳ ثانیه زمان می‌برد، که می‌تواند زمان کافی برای از دست دادن سوژه یا نمای مهمی باشد.

۸) دوام

اگر به طور منظم از مسیر مورد نظر خارج می‌شوید، قطعاً دوام هنگام مقایسه دوربین‌های بدون آینه و DSLR باید مورد توجه قرار گیرد. طراحی‌های DSLR بیش از ۲۰ سال است که اصلاح شده‌اند، بنابراین جای تعجب نیست که این دوربین‌ها به دلیل فوق العاده بادوام بودن شهرت کسب کرده‌اند.

همانطور که گفته شد، DSLR ها تمایل دارند بدنه‌های آلیاژی و محافظت کامل دربرابر آب و هوا را برای مدل های سطح بالا خود انجام دهند، در حالی که دوربین‌های سطح اول مانند سری Canon Rebel یا Nikon D3300 دارای نمای بیرونی پلاستیکی هستند که ممکن است ماجراهای طولانی در جاده را تحمل نکنند.

محافظت کامل دربرابر کامل آب و هوا در بسیاری از دوربین‌های بدون آینه مانند سری a6600 یا a7 سونی ارائه می‌شود. اگرچه ممکن است به همان خوبی ساخته شده باشند، ما هنوز آمار قطعی از سوابق نداریم.

 آیا دوربین‌های بدون آینه جایگزین DSLR ها می‌شوند؟

شما ممکن است DSLR قابل اعتماد خود را دوست داشته باشید، اما هیچ بحثی بر این واقعیت وجود ندارد که انقلابی بدون آینه در حال وقوع است.

دوربین‌های DSLR همچنان در فروش دوربین پیشتاز هستند، اما چون فیلم به یک فاکتور مهم در انتخاب دوربین تبدیل می‌شود، ممکن است در آینده دوربین‌های بدون آینه از DSLR ها پیشی بگیرند. دوربین‌های DSLR فعلاً نتایج رضایت بخشی ندارند، اما شاهد افزایش محبوبیت دوربین‌های بدون آینه با سرعتی هستیم که تصور آن برای یک دهه قبل سخت بود.

منبع: borrowlenses

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    مطالب اخیر