۱۰ اتفاقی که در زمان مطالعه برای مغز ما می‌افتد

۱۰ اتفاقی که در زمان مطالعه برای مغز ما می‌افتد

هر کسی که عاشق کتاب خواندن است می‌تواند به شما بگوید که خواندن یک رمان عالی، به شما تجربه‌ی غوطه‌ور شدن در تصاویر و احساسات زنده را می‌دهد و حتی می‌تواند احساسات شما را نیز تحریک کند. این حرف ظاهرا عاشقانه و احساساتی به نظر می‌آید، اما شواهد انکار ناپذیری وجود دارد که مغز شما در زمانِ مطالعه از این موارد پشتیبانی می‌کند! در زمان مطالعه، ساختار مغز ما تغییر می‌کند و می‌توانیم همدلی بیشتری را با شخصیت‌های کتاب به خرج دهیم، یا حتی مغزمان را فریب دهیم تا تصور کند اتفاقات آن رمان را واقعا تجربه کرده‌ایم.

با این مطلب از دیجی‌کالا مگ همراه باشید تا به شما بگوییم که در زمان مطالعه چه تغییرات باورنکردنی دیگری برای مغز ما، اتفاق می‌افتند.

۱. ذهن شما ناخودآگاه، تصویرسازی می‌کند

۱۰ اتفاقی که در زمان مطالعه برای مغز ما می‌افتد

خواندن مطالب و کتاب‌هایی که در آن‌ها تصویر وجود دارد، علاوه بر سرگرم‌کننده بودن، به ما امکان می‌دهد که جهان‌های جدیدی در ذهن خود ایجاد کنیم. فکر می‌کنید این کار به صورت ارادی انجام می‌شود؟ محققان دریافته‌اند که تمام این اتفاقات به صورت خودکار و بدون اراده‌ی شما پیش می‌آید. اگر متنی بخوانید که در آن هیچ تصویری وجود ندارد و فقط در حال توصیف اشیاء است، ذهن شما به صورت ناخودآگاه شروع به ساخت تصاویر مختلف می‌کند تا فضای توصیف شده را به شکل یک عکس بسازد.

۲. گفتار، مغز شما را به کار می‌اندازد

منتقدان کتاب‌های صوتی، گوش دادن به آن‌ها را به عنوان مطالعه نمی‌شناسند و آن را رد می‌کنند. اما تحقیقات نشان داده است که عملِ گوش دادن به یک داستان می‌تواند مغز شما را فعال کند. وقتی برای ما داستانی تعریف می‌شود، نه تنها قسمت‌های مربوط به پردازش زبانی در مغز ما فعال می‌شود، بلکه قسمت‌های تجربی نیز شروع به فعالیت می‌کنند.

حتما پیش آمده که روایتی درباره‌ی غذا بشنوید و بلافاصله آن را تصور کنید و یا حتی از شنیدن توصیفِ غذا احساس گرسنگی کنید؛ در این حالت قشر حسی در مغز شما روشن شده و شروع به تصور طعم و رنگ و ظاهر غذا می‌کند. این موضوع فقط به شنیدن کتاب‌های صوتی خلاصه نمی‌شود. ذهن ما دائما در طول روز در حال شنیدن روایت‌های مختلف است و این اتفاق بارها و بارها در مغز تکرار می‌شود.

جرمی هسو (محقق) در مقاله‌ای عنوان کرده است: «داستان‌های شخصی و شایعات، ۶۵% از مکالمات روزمره‌ی ما را تشکیل می‌دهند.» پس این بار که همکارتان یک داستان طولانی از اتفاقات تعطیلات گذشته را تعریف می‌کند پای صحبتش بنشینید، به رادیو گوش دهید یا در طول روز حتما مدت زمانی را به شنیدن کتاب صوتی اختصاص دهید. این تمرین بسیار خوبی برای مغز شما است.

۳. با مطالعه تجربیات تقریبا شبیه به زندگی خواهید داشت

۱۰ اتفاقی که در زمان مطالعه برای مغز ما می‌افتد

تا به حال پیش آمده که با یک داستان احساس ارتباط عمیق داشته باشید، به شکلی که انگار خودتان واقعا آن را تجربه کرده‌اید؟ یک دلیل خوب و محکم برای این اتفاق وجود دارد: مغز شما تصور می‌کند که شما آن را تجربه کرده‌اید! وقتی متنی را می‌خوانیم، مغز نمی‌تواند تفاوت بین داستان و اتفاقات واقعی را متوجه شود و اینطور تشخیص می‌دهد که این ماجرا واقعا برای شما اتفاق افتاده است و شما در حال تجربه کردنِ آن هستید.

نکته‌ی جالب این است که در زمانِ خواندنِ یک داستان، دقیقا همان مناطق عصبی‌ای در مغز تحریک می‌شود که با تجربه‌ی واقعیِ اتفاقات تحریک می‌شده! پس می‌بینید که رمان‌ها می‌توانند وارد افکار و احساسات ما شوند. همانطور که با یک بازی واقعیتِ مجازی (VR)  می‌توانید ساعاتی را سرگرم شوید، به نظر می‌رسد که خواندن یک داستان نیز برای مغز شما مثل یک واقعیت مجازی عمل می‌کند.

۴. سبک‌های مختلف مطالعه،‌ الگوهای مختلفی را در مغز ایجاد می‌کند

مطالعه به صورت کلی باعث تحریک مغز شما می‌شود اما انواع مختلفِ آن تجربه‌های متفاوتی را برای ذهن شما ایجاد می‌کند. محققان دانشگاه استنفورد دریافته‌اند که خواندن متون ادبی در مغز شما، چندین عملکرد پیچیده ایجاد کرده و آن را تمرین می‌دهد. در حالی که خواندن متن‌های سبک و ساده باعث افزایش جریان خود در قسمت‌های مختلف مغز می‌شود. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که خواندن یک رمان و فکر کردن درباره‌ی آن، یک تمرین موثر مغزی است و لذتی بیشتر از خواندن متن‌های ساده در مغز ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانید: ۵ کتاب برای تقویت تمرکز

۵. زبان‌های جدید، باعث رشد مغز شما می‌شود

اگر واقعا می‌خواهید به مغزتان تمرین دهید یک رمان به زبان خارجی انتخاب کنید. محققان دانشگاه لوند، دانشجویان آکادمی مترجمی نیروهای مسلح که را در سوئد و دانشجویان پزشکی و علوم شناختی را در دانشگاه Umea مورد آزمایش قرار دادند. یک بار قبل از شروع آزمایش و یک بار پس از یک دوره‌ی سه ماهه‌ی مطالعه‌ی فشرده، مغز آن‌ها را اسکن کردند و به نتیجه‌ی حیرت‌انگیزی رسیدند. مغز دانشجویان زبان در دو هیپوکامپ و قشر مغزی رشد کرده بود و این رشد با توجه به میزان تلاشِ هر دانشجو در یادگیری متفاوت بود.

۶. مغز شما در ۷ روز با کتاب‌های الکترونیکی سازگار می‌شود

۱۰ اتفاقی که در زمان مطالعه برای مغز ما می‌افتد

اگر به خواندن کتاب‌های کاغذی عادت دارید و حالا مجبور به استفاده از کتاب‌خوان الکترونیکی هستید، ممکن است احساس ناخوشایندی داشته باشید. اما متخصصان بیان کرده‌اند که مغز شما می‌تواند به سرعت، و بدون توجه به سن شما یا مدت زمانی که کتاب کاغذی مطالعه کرده‌اید، با فناوری‌های جدید سازگار شود. در حقیقت مغز انسان فقط در ۷ روز می‌تواند با فناوری‌های جدید، از جمله کتاب‌خوان الکترونیکی، سازگار شود.

۷. مغز از کتاب الکترونیک تصویر سه‌بعدی نمی‌سازد

مغز ما در طول مدت تکامل انسان، اینطور برنامه‌ریزی شده است که با توجه و تکیه بر نشانه‌هایی که دریافت می‌کند موقعیت فیزیکی را احساس و تصور کند. زمانی که یک کتاب کاغذی می‌خوانید با دیدن تعداد صفحات باقیمانده می‌تواند موقعیت موجود را احساس و اشتیاق برای ادامه‌ی مطالعه را ایجاد کند. کتاب‌های الکترونیکی امکان القای این حس را به مغز ندارد و باعث ایجاد کمی حس گم شدن در آن می‌شود.

بعضی از کتاب‌ها از علائم مکانی مختلف و همینطور ذکر تعداد صفحات باقیمانده استفاده می‌کنند، که همین امر در ایجاد حس موقعیت موثر است اما هیچ وقت احساسی مشابه با زمانِ خواندن کتاب کاغذی را ایجاد نمی‌کند.

۸. ساختار داستان، مغز ما را به دنبال کردنِ آن ترغیب می‌کند و دامنه‌ی توجه ما را گسترش می‌دهد

۱۰ اتفاقی که در زمان مطالعه برای مغز ما می‌افتد

داستان‌ها ابتدا، میانه و پایان دارند و این نکته‌ی خوبی برای مغز شما است. با این ساختار، مغز ترغیب می‌شود که به یک ترتیب و توالیِ مشخص بیندیشد و رابطه‌های علت و معلولی بسازد. هرچه بیشتر مطالعه کنید، مغز شما با این سبک فکری سازگارتر می‌شود. در این حالت مغز شما انعطاف‌پذیری بیشتری پیدا می‌کند و دامنه‌ی توجه آن گسترش می‌یابد. دانشمندان علوم مغز و اعصاب به والدین توصیه می‌کنند که برای ایجاد و پرورشِ این قابلیت،‌ تا جایی که می‌توانند فرزندان‌شان را به مطالعه تشویق کنند.

۹. مطالعه به بهترین روش ساختار مغز شما را تغییر می‌دهد

همه‌ی افراد ذاتا اهل مطالعه نیستند. افرادی که به تازگی مطالعه را شروع کرده‌اند هیچ وقت لذت ادبیات را درک نمی‌کنند، اما می‌توان آن‌ها را آموزش داد تا بتوانند به خوانندگان بهتری تبدیل شوند. در این آموزش‌ها، ساختار مغز آن‌ها تغییر می‌کند.

دانشمندان دانشگاه کارنگی ملون (Carnegie Mellon University) در یک برنامه‌ی شش ماهه درباره‌ی مطالعه‌ی روزانه، کشف کردند که حجم ماده‌ی سفید در ناحیه‌ی زبانیِ مغز واقعا رشد پیدا می‌کند. علاوه بر این، آن‌ها متوجه شدند که آموزش می‌تواند ساختار مغز را بهبود ببخشد و این اتفاق باعث می‌شود که افراد بتوانند به مطالعه علاقه‌مند شوند.

بیشتر بخوانید: ۱۵ کتاب که راه و روش کسب ثروت را به شما می‌آموزند

۱۰. مطالعه‌ی عمیق،‌ احساس همدلی را بیشتر می‌کند

احساس غرق شدن در یک کتاب بسیار لذت‌بخش است و انجام این کار می‌تواند مغز شما را نیز از نظر ساختاری تغییر دهد. با دوری از گفتگوهای ذهنی و عاطفیِ موجود در دنیای واقعی، می‌توانیم از مطالعه‌ی عمیق لذت ببریم. این نوع مطالعه به ما این امکان را می‌دهد که با احساس شخصیت‌های داستان ارتباط برقرار کنیم و این موضوع به نوبه‌ی خود باعث می‌شود در زندگیِ واقعی نیز نسبت به مردم احساس همدلی بیشتری داشته باشیم، با آن‌ها ارتباط برقرار کنیم و نسبت به زندگی دیگران آگاه و هوشیارتر بشویم.

منبع: دیجی‌کالا

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *