اگر باتری لپ تاپ زیاد شارژ شود چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر باتری لپ تاپ زیاد شارژ شود چه اتفاقی می‌افتد؟

امکان شارژ بیش از حد باتری لپ تاپ وجود ندارد. وصل بودن رایانه به شارژر بعد از شارژ کامل، باتری شارژ نمی‌شود و به آن آسیب نمی‌رساند. با این حال، اگر هدف شما بهینه سازی دوام باتری لپ تاپ است، ممکن است نگه داشتن باتری برروی شارژر بهترین ایده نباشد.

باتری‌های لیتیوم یونی

اکثر لپ تاپ‌های مدرن از باتری‌های لیتیوم یونی استفاده می‌کنند، همان موردی که در بسیاری از دستگاه‌های کوچک مصرف کننده مانند ساعت و چراغ قوه وجود دارد. این باتری‌ها صدها بار شارژ می‌شوند بدون اینکه روی دوام باتری تأثیر بگذارد.

باتری‌های لیتیوم یونی دارای یک مدار داخلی هستند که با شارژ کامل باتری، روند شارژ را متوقف می‌کند. مدار لازم است زیرا بدون آن، باتری لیتیوم یونی می‌تواند بیش از حد گرم شود و احتمالاً هنگام شارژ شدن بسوزد.

نکته: باتری لیتیوم یونی نباید در هنگام شارژ گرم شود. اگر چنین شد، آن را بردارید. باتری ممکن است معیوب باشد.

بیشتر بخوانید: RAM چیست؟ تمام آنچه نیاز است بدانید

باتری‌های نیکل-کادمیوم و نیکل فلز هیدرید

لپ تاپ‌های قدیمی از باتری‌های نیکل-کادمیوم و نیکل-فلز هیدرید استفاده می‌کنند. این باتری‌ها به تعمیر و نگهداری بیشتری نسبت به باتری‌های لیتیوم یونی نیاز دارند.

برای دوام باتری باتری‌های نیکل-کادمیوم و نیکل-فلز هیدرید باید کاملاً تخلیه و سپس ماهی یک بار شارژ مجدد شوند. وصل بودن این نوع باتری‌ها پس از شارژ کامل به طور قابل ملاحظه‌ای بر عمر باتری تأثیر نمی‌گذارد.

اگر باتری لپ تاپ زیاد شارژ شود چه اتفاقی می‌افتد؟

باتری‌های نوت بوک Mac

Apple MacBook ،MacBook Air و MacBook Pro از باتری‌های لیتیوم پلیمری غیر قابل تعویض برای تأمین حداکثر دوام باتری در یک فضای جمع و جور استفاده می‌کنند.

برای بررسی سلامت باتری، هنگامی که روی نماد باتری در نوار منو کلیک می‌کنید، کلید Option را فشار دهید و نگه دارید. یکی از پیام‌های وضعیت زیر را مشاهده خواهید کرد:

 • طبیعی (Normal): باتری مطابق انتظار کار می‌کند.
 • به زودی تعویض کنید (Replace Soon): باتری در حالت عادی کار می‌کند اما شارژ آن ضعیف‌تر از شارژ نو است.
 • اکنون جایگزین کنید (Replace Now): باتری در حالت عادی کار می‌کند اما شارژ آن به طور قابل توجهی ضعیف‌تر از شارژ نو است. هنوز می‌توانید از رایانه خود استفاده کنید، اما اگر عملکرد آن تحت تأثیر قرار گرفت، آن را نزد یک تکنسین خدمات مجاز اپل ببرید تا باتری را تعویض کند.
 • باتری سرویس (Service Battery): باتری به طور عادی کار نمی‌کند. می‌توانید از Mac وقتی به آداپتور برق متصل است استفاده کنید، اما باید آن را در اسرع وقت به فروشگاه Apple یا ارائه دهنده خدمات مجاز اپل منتقل کنید.

ذخیره عمر باتری در ویندوز ۱۰

بهینه ساز باتری ویندوز۱۰ با ورود سیستم به ۲۰٪ از عمر باتری، به طور خودکار شروع می‌شود. بسته به تنظیمات شما، رایانه میزان روشنایی صفحه را کاهش می‌دهد. برای یافتن آن، به تSettings > System > Battery Saver بروید یا روی نماد باتری کلیک راست کنید.

برای حفظ دوام باتری، در صفحه Power Plan تغییراتی ایجاد کنید. Power Plans تنظیم می‌کند تا چند دقیقه بعد از عدم فعالیت، لپ تاپ خاموش شود. مدت زمان کمتر باعث کاهش مصرف باتری می‌شود. صفحه Power Plan در Settings> System> Power & Sleep قرار دارد.

اگر مدتی به اینترنت نیاز ندارید، برای صرفه جویی در مصرف باتری، اتصال Wi-Fi و بلوتوث را خاموش کنید. ساده‌ترین راه، فعال کردن حالت هواپیما است که در Settings Network & internet > Airplane Mode (یا Flight mode) واقع شده است. همچنین از پنجره Action Center در دسترس است.

بیشتر بخوانید: چگونه علت داغ شدن CPU را در ویندوز ۱۰ پیدا کنیم

نکاتی برای به حداکثر رساندن عمر باتری

زمانی که باتری‌ها را با توجه به دستورالعمل‌های روش صنعت نگهداری می‌کنید، عمر آنها به طور قابل توجهی طولانی‌تر می‌شوند:

 • قبل از استفاده از لپ تاپ جدید، حداقل ۲۴ ساعت شارژ کنید.
 • باتری‌های لیتیوم یونی در صورت شارژ بین ۲۰ تا ۸۰ درصد بیشترین ماندگاری را دارند.
 • اگر بیشتر اوقات از لپ تاپ استفاده می‌کنید، باتری را جدا کنید.
 • اگر یک ماه یا بیشتر از لپ تاپ استفاده نمی‌کنید ، باتری را جدا کنید. اگر باتری قابل جداشدن نیست، قبل از آنکه آنرا در انبار قرار دهید، شارژ را تا ۵۰٪ کاهش دهید. باتری در فضای انبار تخلیه می‌شود. اگر مدت زمان زیادی بدون شارژ بماند، می‌تواند آسیب ببیند.
 • در زمان‌های طولانی انبار، باتری را شارژ کنید.
 • از دمای بیش از حد گرم یا سرد خودداری کنید. لپ تاپ خود را در یک روز تابستان یا در کولاک زمستانی در ماشین نگذارید.
 • برای دوام بهتر باتری، صفحه کلید، تنظیمات sleep و روشنایی صفحه را به سمت پایین تنظیم کنید.

منبع: LifeWire

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جدیدترین مطالب