هک کردن وب‌کم شما چقدر آسان است؟

 آیا واقعا هک کردن وب‌کم لپ تاپ شما ممکن است؟ بله! در اینجا چندین روش هک، و نحوه محافظت از آن آورده شده است!

اگر تا به حال به لنز وب کم خود نگاه کرده‌اید و فکر کرده‌اید هکری دارد به شما نگاه می‌کند، احتمالش بیشتر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. مجرمان اینترنتی ابزار متعددی در مجموعه خود دارند که می‌توانند از آن برای هک وب‌کم شما استفاده کنند.

دراین بخش سه روش دیدن وب‌کم بدون اطلاع شما، و روش‌های ساده برای محافظت آورده شده است.

بیشتر بخوانید: هک کردن چیست؟

هک کردن یک وب‌کم چقدر آسان است؟

خب، هک کردن وب‌کم شما برای یک شخص چقدر آسان است؟ به طور خلاصه، خیلی آسان نیست. اینطور نیست که یک هکر بتواند بدون کمک، وب‌کم شما را شناسایی کرده و به آن دسترسی پیدا کند. با این وجود، اگر هکری جایگاهش را در رایانه یا لپ تاپ شما پیدا کند، دیدن شما از طریق وب ‌م برای آن کار ساده‌ای خواهد بود.

چگونه افراد وب‌کم را هک می‌کنند؟ یک هکر یا از نرم افزارهای جاسوسی موجود بهره می‌برد، یا قابلیت اتصال به اینترنت را بکار می‌گیرد، و یا از ویروس تروجان Trojan برای ورود به سیستم شما استفاده می‌کند.

بیشتر بخوانید: آیا هک آیفون امکان‌پذیر است؟

  1. دسترسی با استفاده از نرم افزار جاسوسی

ابزار‌های مدیریت از راه دور (RATs) اغلب در شرکت‌ها نصب می‌شود تا از راه دور به بروزرسانی، پیکربندی، و ردیابی دستگاه‌ها کمک کند.

در سال ۲۰۱۰، دو مدرسه در منطقه مدرسه مریون جنوبی شکایاتی علیه خود برای استفاده از قابلیت‌های نظارت از راه دور برنامه‌ای به نام LANrev بدون اطلاع دانش آموزان داشتند.

لپ تاپ‌ها متعلق به مدرسه بود و دانش آموزان برای مطالعه در خانه از آنها استفاده می‌کردند. با این حال، نرم افزار امنیتی نصب شده بر روی این سیستم‌ها حاوی Theft Track بود، که به مدیران اجازه می‌داد تا از راه دور وب‌کم‌ها را مشاهده کنند.

ادعاهایی وجود داشت مبنی براینکه این ویژگی فقط در موارد سرقت لپ تاپ مورد استفاده قرار می‌گرفت. با این وجود، بسیاری از دانش آموزان به طور خلاصه گزارش دادند که چراغ نشانگر وب کم چشمک می‌زد که باعث شد بعضی‌ها روی دوربین را با نوار چسب بپوشانند.

بعدا سرپرست منقطه اعتراف کرد که ۵۶۰۰۰ عکس از دانش آموزان گرفته شده بود. نسخه جدید نرم افزار که از آن زمان منتشر شده این قابلیت را حذف کرده است.

اگر نگران این هستید که لپ تاپ مدرسه یا محل کارتان از شما جاسوسی می‌کند، مقداری چسب روی آن قرار دهید. به این ترتیب، اگر کسی به آن دسترسی پیدا کند، چیزی نمی‌بیند.

شایان ذکر است که شما نمی‌توانید به طور کامل روی چراغی که هنگام روشن بودن دوربین به شما اطلاع می‌دهد، تکیه کنید. همانطور که توسط The Conversation گزارش شد، غیرفعال کردن آن امکان پذیر است.

بیشتر بخوانید: جاسوس‌افزار چیست و چطور کار می‌کند؟

  1. سوء استفاده از اتصالات اینترنتی یک وب‌کم

وب‌کمی که از طریق اینترنت به دستگاه دیگری وصل شود، روشی آسان برای بررسی خانه شما وقتی بیرون از منزل هستید است. بسیاری از کیت‌های هوشمند امنیتی خانه، دوربین‌های نظارتی را عرضه می‌کنند که شما می‌توانید برای دیدن سارقین از هر مکانی به آنها دسترسی داشته باشید. همچنین می‌توانید یک وب‌کم را با استفاده از نرم افزاری ویژه به یک ابزار امنیت خانه تبدیل کنید.

با این وجود، دستگاه‌های متصل به اینترنت مانند یک شمشیر دو لبه هستند، زیرا می‌توانند به هکرها راهی برای ورود به خانه شما نشان دهند.

برای داشتن آرامش خاطر، وب‌کم‌هایی را نخرید که از طریق وای‌فای به شما امکان دسترسی از راه دور را می‌دهند.

و وسوسه نشوید تا نرم افزار شخص سوم (third-party) که به شما امکان جاسوسی وب‌کم را از راه دور می‌دهد نصب کنید، در غیر این صورت ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد.

بیشتر بخوانید: آیا هک آیفون امکان‌پذیر است؟

  1. دسترسی از طریق ویروس Trojans

اگر هکری نتواند از نقطه ورود موجود به وب‌کم شما استفاده کند، می‌تواند یکی به جای آن ایجاد کند. این ساده‌ترین روش برای هکرهاست، زیرا نیازی به جستجوی قربانی‌ها ندارند؛ در عوض، قربانیان نزد آنها می‌روند.

برای انجام این کار، یک مجرم اینترنتی شما را فریب می‌دهد تا یک Trojan نصب کنید، که به نظر می‌رسد نرم افزار مفیدی است اما در واقع راه نفوذ را برای فعالیت‌های مخرب باز می‌کند. ممکن است از طریق یک پیوست ایمیل، یک صفحه وب متقلب، یا یک کارمند جعلی مایکروسافت باشد که ادعا می‌کند دستگاه ویندوز ویروسی شما را (که آلوده نبود، اما الان هست) برطرف می‌کند.

هنگامی که مهاجم روت کیت Trojan را روی دستگاه شما نصب کرد، می‌تواند از آن برای نصب نرم افزار دسترسی از راه دور روی رایانه شما استفاده کند. حالا آنها می‌توانند از دستگاه شما بدون اطلاع استفاده کنند – مثل نگاه از طریق وب‌کم.

بیشتر بخوانید: هکرهای کلاه مشکی به چه کسانی می‌گویند؟

چگونه از هک وب‌کم در امان بمانید

نکات بالا کافی است تا وب‌کم خود را با سوءظن ببینید. در حقیقت، اطمینان از اینکه هیچکس از طریق دوربین شما جاسوسی نمی‌کند آسان است.

وب کم خود را تا حد ممکن “گنگ” نگه دارید

می‌توانید یک وب‌کم یا سیستم امنیت منزل بخرید که وقتی بیرون هستید مراقب خانه شما است. مشکل این است که یک هکر می‌تواند از هر چیزی که شما می‌توانید هم برای دیدن خانه‌تان استفاده می‌کند.

بهترین راه برای حفظ سخت افزار از هکرها “هوشمند”سازی آن نیست — این یعنی تهیه یک وب‌کم معمولی. مدلی را نخرید که توانایی ورود به سیستم از هر جای دنیا را دارد تا به تصاویر داخل خانه شما دسترسی داشته باشد.

امنیت رایانه خود را به روز کنید

حتی اگر نمی‌توانید از طریق اینترنت به وب‌کم خود متصل شوید، باز هم هکرها می‌توانند از رایانه شما به عنوان منطقه استقرار بدافزار استفاده کنند.

به همین دلیل دانلود آنتی ویروس مورد اطمینان، بروز نگه داشتن آن، و هر از گاهی اسکن رایانه‌تان مهم است. یک مجموعه امنیتی خوب نقطه نفوذ را تشخیص داده و از شما در برابر حمله یک هکر محافظت کند.

فقط در صورت استفاده از وب‌کم آن را وصل یا فعال کنید

اگر یک وب‌کم USB دارید، مطمئن شوید وقتی از آن استفاده نمی‌کنید آن را از برق جدا کنید. یک هکر هر چقدر هم که خوب باشد، اگر وب‌کم شما وصل نباشد، نمی‌تواند از طریق آن نگاه کند. وقتی زمان آن است که چهره خود را به جهانیان نشان دهید، وب ‌کم را دوباره وصل کنید. به یاد داشته باشید که پس از اتمام کار دوباره آن را جدا کنید.

اگر لپ تاپ دارید، گفتنش راحت‌تر از انجامش است. لپ تاپ‌ها معمولا وب‌کمی دارند که دقیقا بالای صفحه قرار دارد، که نمی‌توانید آن را از پریز جدا کنید. با این حال، می‌توانید از رایانه خود بخواهید تا آن را غیر فعال کند تا هیچ برنامه‌ای از آن استفاده نکند.

هرچند، شایان ذکر است که اگر یک هکر کنترل کافی روی لپ تاپ داشته باشد، ممکن است این قدرت را داشته باشد تا به رایانه شما دستور دهد وب‌کم را دوباره فعال کند.

بیشتر بخوانید: حمله « کلیک دزدی » چیست؟

لنز وب کم را تا زمانی که به آن احتیاج پیدا کنید، بپوشانید

یک هکر ممکن است آنقدر باهوش باشد که دیوار دفاعی شما را بشکند و وب‌کم را فعال کند. با این حال، اگر چیزی لنز را بپوشاند، تمام تلاش‌ها باطل است. از این گذشته، حتی بهترین هکرها نمی‌توانند بدون دید اشعه ایکس از طریق نوار چسب ببینند!

اگر به زودی قصد استفاده از وب‌کم خود را ندارید، می‌توانید مقداری نوار چسب یا روکش چسبی را برای مسدود کردن دید روی آن قرار دهید. اگر بعدا به آن نیاز داشتید، برداشتن آن قبل از آنلاین شدن کار آسانی است.

اگر برای تماس‌های خانوادگی یا دورکاری به وب‌کم نیاز دارید، می‌توانید کاورهای کشویی وب‌کم بخرید. آنها روی وب‌کم لپ تاپ شما می‌چسبند و به عنوان دری کوچک عمل می‌کنند. اگر لازم است چهره خود را نشان دهید، در را باز کنید و اجازه دهید وب‌کم شما را ببیند؛ پس از پایان جلسه، دوباره آن را ببندید و بار دیگر از حریم خصوصی خود لذت ببرید.

وب‌کم خود را از هک حفظ کنید

آیا هک وب‌کم آسان است؟ بله، اگر ابزار لازم برای ورود را در اختیار هکر قرار دهید. هرچند، مراحل زیادی وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از وقوع آن انجام دهید، و اگر سایر موارد با شکست روبرو شد، فقط آن را بپوشانید!

شما ترس از جاسوس‌هایی که به شما نگاه می‌کنند را برطرف کرده‌اید، اما حالا وحشت دیگری برای مقابله با آن دارید: در طول آن جلسات از راه دور آراسته به نظر برسید. خوشبختانه، کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید قبل از تماس‌های تصویری برای آراستگی خود انجام دهید.

منبع: MakeUseOf

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب اخیر