۱۰ گیاه زیبا که برای اتاق خواب مناسب هستند

۱۰ گیاه زیبا که برای اتاق خواب مناسب هستند

حضور گیاهان در اتاق خواب علاوه بر ایجاد زیبایی می‌تواند در خلق‌وخوی شما تأثیر مثبت داشته و خلاقیت شما را افزایش دهند. همچنین گیاهان در کاهش استرس، افزایش بهره‌وری و از همه مهم‌تر تصفیه‌ی هوا تأثیر مثبت دارند. پس اگر تصمیم دارید اتاقی پر از احساس سرزندگی و هوای تازه داشته باشید باید حتما به سراغ گیاهان بروید. اما چه گیاهانی برای اتاق خواب مناسب هستند؟

امروز در این مطلب از دیجی‌کالا مگ می‌خواهیم ۱۰ گیاه مناسب برای قرار دادن در اتاق خواب را به شما معرفی کنیم.

آیا نگهداری از گیاهان در اتاق خواب کار درستی است؟

۱۰ گیاه زیبا که برای اتاق خواب مناسب هستند

با اینکه نگهداری از گیاهان در اتاق خواب مزایای بسیار زیادی دارد اما نظرات موافق و مخالف زیادی در این زمینه وجود دارد. مخالفان نگهداری از گیاهان در اتاق خواب معتقدند گیاهان شب‌ها دی‌اکسیدکربن پس می‌دهند پس نگهداری از گیاهان در اتاق خواب می‌تواند مضر باشد. اما جالب است بدانید که شب‌ها انسان‌ها و حیوانات خانگی دی‌اکسیدکربن بیشتری نسبت به گیاهان آپارتمانی منتشر می‌کنند. وجود دی‌اکسیدکربن به میزان کم اصلا مضر نیست اما این مونوکسیدکربن است که بسیار خطرناک است. پس وجود چند گیاه در اتاق خواب اصلا خطرناک و مشکل‌آفرین نیست.

بهترین گیاهان برای اتاق خواب کدامند؟

۱۰ گیاه زیبا که برای اتاق خواب مناسب هستند

انتخاب بهترین گیاه برای اتاق خواب کاملا بستگی به دلیلی دارد که باعث شده به دنبال گیاه بگردید. اگر به دنبال گیاهی هستید که شب‌ها هوا را تصفیه کرده و اکسیژن تولید کند، آلوئه‌ورا یا سانسوریا بهترین گزینه است. اگر به دنبال گیاهانی می‌گردید که بوها را از بین برده و هوا را هم تصفیه کنند باید پتوس طلایی را انتخاب کنید. در ادامه می‌توایند با بهترین گیاهان مناسب برای اتاق خواب آشنا شده و بر اساس مزایای سلامتی که دارند یک یا چند گیاه را برای اتاق خوابتان انتخاب کنید.

۱. گیاه پوست ماری

۱۰ گیاه زیبا که برای اتاق خواب مناسب هستند

مزایا: هوا را به صورت ۲۴ ساعته فیلتر می‌کند.

نکات مراقبتی: نور غیر مستقیم، آبیاری گاه‌به‌گاه

گیاه پوست ماری که با نام زبان مادرشوهر هم شناخته می‌شود، بهترین انتخاب برای قرار دادن در اتاق خواب است چون در لیست ۱۰ گیاه برتر برای تصفیه‌ی هوا که از طرف ناسا منتشر شده است قرار دارد. همچنین از معدود گیاهانی است که قابلیت تصفیه‌ی هوا و تبدیل دی‌اکسیدکربن به اکسیژن را در شب‌ها هم دارد. بقیه‌ی گیاهان آپارتمانی فقط در طول روز این کار را انجام می‌دهند اما این گیاه زیبا شب‌ها هم به سلامت تنفس شما اهمیت می‌دهد.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره گیاه سانسوریا یا شمشیری

۲. فیلودندرون برگ قلبی

۱۰ گیاه زیبا که برای اتاق خواب مناسب هستند

مزایا: جذب فرمالدئید از هوا

نکات مراقبتی: نور متوسط تا شدید، آبیاری گاه‌به‌گاه

فیلودندرون برگ قلبی هم یکی از ۱۰ گیاه لیست برتر ناسا است که از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی هم به حساب می‌آید، چون به سختی ممکن است بتوانید آن را از بین ببرید. برگ‌های قلبی این گیاه زیبایی بی‌همتایی دارد و در جذب فرمالدئید (ماده‌ی شیمیایی بدبویی که در دود ناشی از سوخت بنزین یا چوب وجود دارد) هم موثر است. اگر قصد استفاده از این گیاه را دارید فراموش نکنید که از دسته گیاهان سمی برای کودکان و حیوانات خانگی است، پس حتما آن را دور از دسترس آن‌ها قرار دهید.

بیشتر بخوانید: همه چیز درمورد گیاه فیلودندرون

۳. پیچک انگلیسی

۱۰ گیاه زیبا که برای اتاق خواب مناسب هستند

مزایا: از بین بردن سموم موجود در هوای اتاق

نکات مراقبتی: نور متوسط، آبیاری منظم

یکی دیگر از گیاهان محبوب در لیست ناسا پیچک انگلیسی است که در جذف فرمالدئید، بزنین، رایلن و تولوئن (مواد شیمیایی بدبویی که در دود ناشی از سوخت بنزین یا چوب وجود دارند) بسیار مؤثر است. در تحقیقاتی که روی پیچک انگلیسی انجام شده مشخص شده است که این گیاه نه‌تنها توانایی حذف سموم هوا را دارد، بلکه می‌تواند بو و میکروب‌های کپک و مدفوع حیوانات را از هوا پاک کرده و در کاهش علائم آلرژی موثر باشد.

بیشتر بخوانید: همه چیز درمورد گل پاپیتال یا پیچک انگلیسی

۴. پتوس طلایی

۱۰ گیاه زیبا که برای اتاق خواب مناسب هستند

مزایا: سموم هوا را تصفیه کرده و در از بین بردن بوها موثر است.

نکات مراقبتی: نور متوسط، آبیاری منظم

ظاهر پتوس طلایی مثل فیلودندرون برگ قلبی است و در فیلتر کردن فرمالدئید، مونوکسیدکربن و بنزن موثر است. مراقبت از این گیاه آسان است و به‌خوبی در محیط خانه رشد می‌کند. پتوس به تحمل‌پذیری بالا شهرت دارد.

۵. گیاه گندمی

۱۰ گیاه زیبا که برای اتاق خواب مناسب هستند

مزایا: تصفیه‌ی هوای اتاق با از بین بردن مواد شیمیایی مضر

نکات مراقبتی: نور متوسط و غیرمستقیم، آبیاری گاه‌به‌گاه

گیاهی مناسب برای آویزان کردن از سقف که آسان‌تر از آن چیزی که فکرش را می‌کنید تکثیر می‌شود. این گیاه با انواع آلاینده‌های هوا مثل بنزن، فرمالدئید، مونوکسیدکربن و زایلن مقابله کرده و هوای اتاق را به‌خوبی تصفیه می‌کند. بهترین نور برای رشد گیاه گندمی نور غیرمستقیم خورشید است و به آبیاری منظم و زیاد نیازی ندارد. یک سال بعد از ورود این گیاه به خانه می‌توانید آن را به میزان متوسط آبیاری کنید.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد گیاه گندمی

۶. گیاه کائوچو

۱۰ گیاه زیبا که برای اتاق خواب مناسب هستند

مزایا: تصفیه‌ی هوا به بهترین شکل، جذب مواد شیمیایی و سموم موجود در هوا

نکات مراقبتی: نور متوسط تا کم، آبیاری گاه‌به‌گاه

گیاه کائوچو با برگ‌های سبز خیره‌کننده‌ای که یادآور فضای جنگلی است یک دفع کننده‌ی قوی برای سموم موجود در هوا است. برگ‌های این گیاه مقدار زیادی از آلاینده‌ها را جذب کرده و هوای اتاق را به خوبی تصفیه می‌کنند. این گیاه با نور کم تا متوسط و آبیاری گاه به گاه خوب رشد می‌کند. فراموش نکنید که خاک گیاه قبل از آبیاری باید کاملا خشک شده باشد.

۷. گاردنیا

۱۰ گیاه زیبا که برای اتاق خواب مناسب هستند

مزایا: کمک به تسکین اضطراب، بهبود خواب

نکات مراقبتی: نور غیرمستقیم خورشید، آبیاری هفتگی

نگهداری و مراقبت از گاردنیا کمی سخت و زمان‌بر است اما واقعا ارزشش را دارد. این گیاه شکوفه‌های معطر و زیبایی دارد و همین نکته آن را برای قرار گرفتن در اتاق‌ خواب نامزد کرده است. مطالعات نشان داده است که این گیاه می‌تواند در تسکین اضطراب و ایجاد خواب با کیفیت مؤثر باشد. نور غیر مستقیم خورشید و خاک دائما مرطوب بهترین محیط رشد برای گاردنیا است.

۸. نیلوفر صلح

۱۰ گیاه زیبا که برای اتاق خواب مناسب هستند

مزایا: تصفیه‌ی هوای داخل اتاق، جذب بخارات استون

نکات مراقبتی: نور غیرمستقیم خورشید، آبیاری منظم

نیلوفر صلح با گل‌های سفید زیبایی که دارد گزینه‌ی مناسبی برای قرار دادن در خانه است. این گیاه به پاکسازی هوا و از بین بردن فرمالدئید، بنزن، استون، الکل‌ها و تری کلرواتیلن‌ها شهرت دارد. نیلوفر صلح سمی است و باید گلدان آن در جایی قرار بگیرد که کودکان و حیوانات خانگی به آن دسترسی نداشته باشند. برای نگهداری از آن باید گلدان را در معرض نور غیرمستقیم خورشید قرار داده و خاکش را همیشه مرطوب نگه دارید.

۹. نخل آرکا

۱۰ گیاه زیبا که برای اتاق خواب مناسب هستند

مزایا: جذب آلاینده‌های هوا، تصفیه‌ی هوای داخل اتاق

نکات مراقبتی: نور غیرمستقیم خورشید، آبیاری منظم

نخل آرکا یک گیاه استنوایی است و در هر محیطی که قرار بگیرد آن را سرشار از سرسبزی و سرزندگی می‌کند. این گیاه یکی از بهترین تصفیه‌کننده‌های هوا است و توانایی از بین بردن سموم مضر موجود در هوا، مثل بنزن، فرمالدئید و تری کلرواتیلن، را دارد. در مطالعه‌ای مشخص شده است که نخل آرکا یکی از بهترین گزینه‌ها برای از بین بردن دی‌اکسیدکربن موجود در هوای اتاق است. نور غیرمستقیم خورشید باعث رشد بهتر این گیاه شده و خاک مرطوب می‌تواند رشد آن را افزایش دهد.

۱۰. آلوئه‌ورا

۱۰ گیاه زیبا که برای اتاق خواب مناسب هستند

مزایا: تصفیه‌ی ۲۴ ساعته‌ی هوای داخل اتاق

نکات مراقبتی: نور غیرمستقیم خورشید، آبیاری گاه‌به‌گاه

یکی دیگر از گیاهان موجود در لیست بهترین تصفه‌‌کننده‌های هوای ناسا، آلوئه‌ورا است. این گیاه می‌تواند در شب اکسیژن آزاد کرده و محیط خواب مناسبی برای شما فراهم کند. نگهداری از آن بسیار آسان است و می‌تواند تا ۳ هفته بدون آبیاری به‌راحتی زندگی کند. علاوه بر همه‌ی این مزایا، این گیاه فواید دارویی هم دارد و از برگ‌های آن می‌توانید برای تسکین بریدگی‌ها و سوختگی‌ها استفاده کنید.

مرور کلی

۱۰ گیاه زیبا که برای اتاق خواب مناسب هستند

یکی از بزرگ‌ترین فواید نگهداری از گیاهان در اتاق خواب بهبود و افزایش کیفیت هوای داخل اتاق است. خشکی هوای داخل خانه باعث ایجاد بیماری‌هایی مثل مشکلات تنفسی، گلو درد، سرماخوردگی یا حتی جوش‌ها می‌شود. گیاهان آپارتمانی با انتشار بخار آب در طول روز می‌توانند رطوبت هوای داخل خانه را حفظ کرده و حتی آن را افزایش دهند.

گیاهان علاوه‌ بر انتشار اکسیژن و رطوبت، می‌توانند یون‌های منفی تولید کنند تا گرد‌وغبار، هاگ‌های کپک، باکتری‌ها و عوامل آلرژی‌زا را از بین ببرند. همچنین یون‌های منفی باعث افزایش سلامت روانی، بهره‌وری و احساس رضایت از زندگی در افراد می‌شود. گیاهان آپارتمانی کاری فراتر از تصفیه‌ی هوای عادی انجام داده و آلاینده‌های هوای خانه، مثل فرمالدئید، تری کلرواتیلن، زایلن، تولوئن و بنزن را هم فیلتر می‌کنند.

یکی دیگر از مزایای گیاهان آپارتمانی که کمتر به آن توجه شده است اثر آرام‌بخش آن‌ها است. البته هنوز هیچ شواهد علمی محکمی در این ارتباط وجود ندارد اما افراد بسیاری عنوان کرده‌اند که وجود گیاهان در اتاق خواب باعث ایجاد احساس آرامش، دنج بودن، افزایش تمرکز و بهبود کیفیت خواب آن‌ها شده است. پس اگر به دنبال گیاهان آپارتمانی برای اتاق خواب خود می‌گردید علاوه بر ظاهر، به تأثیرات سلامتی آن گیاه هم توجه کنید.

منبع: دیجیکالا

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب اخیر