پوتوس در مقابل فیلودندرون: تفاوت چیست؟

پوتوس در مقابل فیلودندرون: تفاوت چیست؟

بدون شک پوتوس و فیلودندرون از محبوب‌ترین گیاهان خانگی هستند و از قضا اغلب آنها را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند. در حالی که ظاهری شبیه به هم دارند و عادات رشد یکسانی دارند، گیاهان مختلفی با ویژگی‌ها و نیازهای مجزا هستند. وقتی دانستید که به دنبال چه چیزی بگردید، آنها به راحتی از یکدیگر قابل تشخیص هستند.

توجه: هردو گیاه پوتوس و فیلودندرون برای حیوانات خانگی مانند سگ و گربه سمی هستند.

تفاوت پوتوس و فیلودندرون

چندین تفاوت اساسی بین پوتوس‌ها (که معمولاً “پیچک شیطان” نیز نامیده می‌شود) و فیلودندرون‌ها وجود دارد که می‌تواند به جدا شدن آنها کمک کند. این تفاوت‌ها شامل تاکسونومی ، شکل و بافت برگ، ریشه و دمبرگ‌های هوایی، عادت رشد و برگ‌های جدید و نیاز رشد آنها است.

پوتوس در مقابل فیلودندرون: تفاوت چیست؟

تاکسونومی

تاکسونومی شاخه‌ای از علم است که مربوط به طبقه بندی گروه‌های موجودات بیولوژیکی است و نحوه نامگذاری و سازماندهی گیاهان به جنس و خانواده است. اساساً مربوط به نامگذاری گیاه شناسی است.

پوتوس و فیلودندرون دو گیاه مجزا هستند که به گونه‌های جداگانه‌ای تعلق دارند. پوتوس از تیره Epipremnum و فیلودندرون از تیره Philodendron است. با این حال، آنها در زیر یک خانواده وجود دارند، زیرا هر دو پوتوس و گیاه فیلودندرون از خانواده گیاهان آروید (Araceae) هستند.

بیشتر بخوانید: چگونه برگ گیاهان خانگی را تمیز کنیم

شکل برگ و بافت

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تشخیص پوتوس‌ها و فیلودندرون‌ها، برگ آنها است. برگ‌های فیلودندرون بیشتر به شکل قلب است که نازک‌تر و دارای بافتی نرم است. از طرف دیگر، پوتوس‌ها دارای برگ‌هایی بزرگتر، ضخیم‌تر و مومی‌تر هستند.

این اختلافات برگ بخصوص در ناحیه اتصال دمبرگ به پایه برگ محسوس است. در حالی که پایه یک برگ پوتوس نسبتاً مستقیم است، پایه یک برگ فیلودندرون به طور چشمگیری به سمت داخل خمیده و به شکل بالای قلب است.

پوتوس در مقابل فیلودندرون: تفاوت چیست؟

ریشه‌های هوایی و دمبرگ‌ها

همچنین می‌توان تفاوت‌هایی را بین ریشه‌های هوایی و دمبرگ‌های پوتوس‌ها در مقابل ریشه‌های هوایی و دمبرگ‌های گیاه فیلودندرون مشاهده کرد. هر دو پوتوس و فیلودندرون دارای ریشه‌های هوایی تهاجمی هستند که به آنها اجازه می‌دهد تا در اطراف سطوح صعود کنند. با این حال، پوتوس‌ها (تصویر سمت راست) فقط یک ریشه بزرگ هوایی در هر گره دارد، در حالی که فیلودندرون (تصویر سمت چپ) ممکن است چندین ریشه هوایی کوچکتر در هر گره داشته باشد، و به نظر می‌رسد وحشی و رام نشده باشد.

دمبرگ ساقه‌های کوچکی هستند که برگ‌ها را به ساقه‌های اصلی گیاه متصل می‌کنند. به دلیل تفاوت در عادات رشد، پوتوس‌ها دارای دمبرگ‌هایی هستند که به سمت ساقه‌ای که به آن متصل می‌شوند فرورفتگی دارند، در حالی که فیلودندرون‌ها دارای دمبرگ‌هایی کاملا گرد هستند. دمبرگ‌های فیلودندرون نیز نازک‌تر از دمبرگ‌های پوتوس هستند.

پوتوس در مقابل فیلودندرون: تفاوت چیست؟

عادت رشد و برگ‌های جدید

روش دیگر برای تشخیص تفاوت بین پوتوس‌ها در برابر فیلودندرون جستجوی وجود کاتافیل‌ها است. هنگامی که برگ‌های جدید روی گیاه فیلودندرون‌ها رشد می‌کنند، از کاتافیل‌ها خارج می‌شوند که در اصل برگ‌های کوچکی هستند که برگ جدید را در حین رشد محصور و محافظت می‌کنند. آنها معمولاً پس از باز شدن برگ جدید روی گیاه باقی می‌مانند و در نهایت خشک می‌شوند و می‌ریزند. پوتوس‌ها به این روش برگ جدید نمی‌روید. به جای ظهور از کاتافیل، برگ‌های جدید گیاهان پوتوس به سادگی رشد می‌کنند و از برگ قبلی باز می‌شوند.

پوتوس در مقابل فیلودندرون: تفاوت چیست؟

بیشتر بخوانید: ۷ مزیت داشتن گیاه در خانه

اختلافات در هنگام رشد

مسلماً، در مورد نور، خاک، آب و دما، پوتوس‌ها و فیلودندرون‌ها نیازهای بسیار مشابهی دارند و هر دو از گیاهان خانگی با نگهداری کم محسوب می‌شوند. با این وجود، چند تفاوت جزئی وجود دارد که دانستن آنها مفید است.

در حالی که هر دو پوتوس‌ها و فیلودندرون می‌توانند نور کم را تحمل کنند، پوتوس‌ها نور کم را با آسودگی بیشتری نسبت به فیلودندرون تحمل می‌کنند. فیلودندرون‌ها زودتر از پوتوس‌ها عمل می‌کنند و اگر نور کافی دریافت نکند، برگ‌های بسیار ریز رشد می‌کنند. از طرف دیگر پوتوس‌ها با سرعت کمتری عمل کی‌کنند و اندازه برگ آنها در نور کم تغییری نمی‌کند.

تکثیر پوتوس‌ها با قلمه زدن کمی راحت‌تر از فیلودندرون است و مقاومت بیشتری به خشکی دارند.

پوتوس در مقابل فیلودندرون: تفاوت چیست؟

انواع مختلفی از پوتوس‌ها و فیلودندرون‌های وجود دارد که شبیه یکدیگر هستند. دستورالعمل‌های کلی که در اینجا ذکر شده است به شما کمک می‌کند تا هر گونه پوتوس یا فیلودندرون را به راحتی شناسایی کنید.

منبع: thespruce

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *