آنچه را که باید در مورد حافظه پوست بدانید

آنچه را که باید در مورد حافظه پوست بدانید

وجود حافظه پوستی، خطر آسیب دیدگی بیشتر پوست را با گذشت زمان تعیین می‌کند. آسیب به DNA سلول‌ها زیاد می‌شود و با گذشت زمان متوقف کردن آن دشوار خواهد شد. حافظه پوستی واقعی بوده و فقط یک اصطلاح شاعرانه یا نام یک رمان نیست و پدیده‌ای است که متخصصین پوستی به آن توجه بیشتری می‌کنند.

حافظه پوستی

حافظه پوست با قرار گرفتن در معرض آفتاب و آسیب‌هایی که بعدا رخ می‌دهد، ارتباط دارد. پوست وسیع‌ترین اندام در بدن انسان است. درواقع ابعاد آن تقریبا ۲.۴۳ متر و وزن آن ۴ کیلوگرم است.

لایه‌های تشکیل دهنده پوست

پوست از سه لایه تشکیل شده است:

  • هیپودرم
  • درم
  • اپیدرم

این اندام‌ها به عنوان سدی در برابر سطح بیرونی پوست عمل می‌کنند و از ما در برابر تاثیرات تهاجمی و تغییرات محیطی محافظت خواهند کرد. علاوه‌براین، نقش مهمی در ظاهر و حتی عزت نفس ما دارد. وقتی در آئینه نگاه می‌کنیم، در واقع قسمت بزرگی از بافت پوستی خود را می‌بینیم.

بسیاری از افراد به مراقبت پوستی و در عین حال محافظت از آن در برابر آفتاب توجهی نمی‌کنند. در ادامه مقاله، قصد داریم توضیح دهیم که حافظه پوستی چیست بلکه اهمیت آن را بیشتر درک کنید.

آنچه را که باید در مورد حافظه پوست بدانید

حافظه پوستی شامل چه چیزهایی می‌شود؟

حافظه پوستی پدیده‌ای بسیار جالب است البته همانند حافظه مغزی نیست. در عوض ما در مورد این واقعیت صحبت می‌کنیم که اگر پوست در معرض آفتاب زیادی قرار بگیرد، در آینده بیشتر در معرض آسیب‌های پوستی قرار خواهد گرفت.

به عبارت دیگر کسانی که در برابر آفتاب محافظتی ندارند، پس از سال‌ها ضایعاتی روی پوستشان نمایان خواهد شد. بزرگ‌ترین مشکل این جاست که این ضایعات بعضی مواقع می‌توانند خوش خیم باشند یا دربرخی موارد دیگر، پیش سرطانی یا حتی سرطانی باشند.

زمان بودن در معرض آفتاب، حتی ممکن است متوجه نشوید که دچار آفتاب سوختگی شده‌اید اما این باعث نمی‎شود که این ضایعات ظاهر نشوند. به همین دلیل مهم است که متناوبا از کرم ضد آفتاب با فاکتور محافظتی (SPF) حداقل ۳۰ در تمام قسمت‌های بدنتان استفاده کنید.

آنچه را که باید در مورد حافظه پوست بدانید

حافظه پوستی چگونه کار می‌کند؟

اشعه ماورابنفش حاصل از نور خورشید از ضخامت پوست عبور کرده و به دو نوع تابش مختلف تقسیم می‌شود که عبارتند از :UVA و UVB.

اشعه UVA قادر است از طریق ابر و حتی شیشه عبور کرده و به لایه میانی پوست برسد.

این نوع از اشعه، با نفوذ بسیار عمیق در فرآیندهای پیری ناشی از نور آفتاب و لکه‌های خورشیدی مرتبط است. به همین ترتیب، می‌تواند با آسیب به DNA و جهش سلولی؛ باعث سرطان پوست شود.

اشعه UVB مسئول آفتاب سوختگی است زیرا آنها توانایی نفوذ به پوست را ندارند و فقط به اپیدرم می‌رسند. بااین وجود، ممکن است مربوط به سرطان پوست نیز شوند. بنابراین باید خود را در برابر هر دو نوع اشعه محافظت کنید.

مفهوم حافظه پوستی مبتنی بر این واقعیت است که این اشعه‌ها DNA سلول‌ها را تغییر می‌دهند. در ابتدا آنچه اتفاق می‌افتد این است که آسیب به DNA خود ترمیم می‌شود. با این حال و با گذشت زمان خسارات افزایش یافته تا به جایی می‌رسد که غیر قابل جبران خواهد شد. هنگامی که روند جبران سلول به پایان می‌رسد، سرطان ظاهر می‌شود.

آنچه را که باید در مورد حافظه پوست بدانید

همیشه از پوستتان مراقبت کنید

حافظه پوستی از زمان تولد وجود دارد. هنگامی که کودکان در معرض نور خورشید بدون هیچ محافظی قرار می‌گیرند، خطر آسیب حتی بیشتر هم می‌شود. به همین دلیل مراقبت پوستی در مواقعی از روز که میزان اشعه‌ها بیشتر است، بسیار مهم می‌باشد.

در عین حال باید توجه داشته باشید که حافظه پوستی و سرطان پوست با یکدیگر ارتباط زیادی دارند. داشتن پوستی روشن و چشم‌های رنگی از عوامل خطر هستند اما افراد دارای پوستی تیره نیز از این قضیه مستثنی نخواهند بود.

مشکلات بسیاری وجود خواهد داشت که سرطان پوست یکی از شایع‌ترین آنها است. بنابراین هرگز محافظت از پوست خود را فراموش نکنید. علاوه بر این از برنزه کردن با اشعه ماورا بنفش نیز به دور باشید و به یاد داشته باشید، اگر چه ممکن است فورا آسیب نبینید اما با گذشت زمان ظاهر خواهند شد.

بنابراین امروز از پوست خود محافظت کنید تا در دراز مدت سالم بماند.

منبع: نمناک

مطالب مربوط به این مقاله تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی‌شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب