اهمیت روانشناسی معاملات

اهمیت روانشناسی معاملات

مهارت‌های زیادی برای ترید‌های موفق در بازارهای مالی لازم است. این مهارت‌ها شامل توانایی در ارزیابی فاندامنتال یک شرکت و تکنیکال آن است. اما هیچ یک از این مهارت‌های فنی به اندازه ذهنیت مهم نیست. داشتن احساسات، تفکر سریع و منظم، اجزای روانشناسی معاملات هستند.

دو احساس اصلی برای درک و کنترل وجود دارد: ترس و طمع

اتخاذ تصمیمات ناگهانی

معامله‌گران معمولاً باید سریع فکر کنند و سریع تصمیم بگیرند، در مدت زمان کوتاهی از سهام خارج یا وارد شوند. برای رسیدن به این هدف، آنها به حضور ذهنی خاصی نیاز دارند. آنها همچنین به انضباط نیاز دارند تا برنامه‌های تجاری خود را رعایت کنند و بدانند چه زمانی سود و زیان خود را ثبت کنند. احساسات به سادگی نمی‌توانند جلوی راه را بگیرند.

روش‌های کلیدی

  • به طور کلی احساسات سرمایه گذاران، عملکرد بازار را در جهتی که با اصول اساسی مغایرت دارد، هدایت می‌کند.
  • سرمایه‌گذار موفق ترس و طمع را کنترل می‌کند، دو احساس انسانی که این احساس را تحریک می‌کنند.
  • درک این موضوع به شما کمک می‌کند تا از احساسات دیگران بهره گیرید و نظم و عینی بودن را در خود پرورش دهید.

بیشتر بخوانید: قیمت و عوامل موثر بر آن در بازار های مالی – سری آموزش های مقدماتی فارکس

درک ترس

وقتی معامله‌گران خبرهای بدی درباره یک سهام خاص یا به طور کلی درباره اقتصاد دریافت می‌کنند، طبیعتاً می‌ترسند. آنها ممکن است بیش از حد واکنش نشان دهند و مجبور شوند که دارایی خود را تصفیه کنند  پولشان را نقد کنند و از انجام هرگونه خطر بیشتر خودداری کنند. اگر این کار را انجام دهند، ممکن است از ضررهای خاصی جلوگیری کنند اما برخی از سودها را نیز از دست بدهند.

معامله‌گران باید درک کنند که ترس چیست: یک واکنش طبیعی در برابر تهدید قابل درک. در این حالت تهدیدی برای پتانسیل سود آنها است.

کمی کردن ترس ممکن است کمک کند. معامله‌گران باید دقیقاً آنچه را که از آن می‌ترسند، در نظر بگیرند و دلیل ترسشان چیست. اما این تفکر باید قبل از خبر بد رخ دهد، نه در وسط آن.

تاجران با فکر کردن به این موضوع، می‌دانند که چگونه وقایع را به طور غریزی درک می‌کنند و به ﺁن‌ها واکنش نشان می‌دهند و می‌توانند از واکنش عاطفی بگذرند. البته این کار ساده‌ای نیست، اما برای سلامتی پرتفوی یک سرمایه‌گذار ضروری است.

اهمیت روانشناسی معاملات

غلبه بر طمع

یک جمله قدیمی در وال استریت وجود دارد که می‌گوید “خوک‌ها ذبح می‌شوند”. این اشاره به عادت سرمایه‌گذاران حریص دارد که بیش از حد در موقعیت پیروزی آویزان هستند تا آخرین بهره را از قیمت بالا ببرند. دیر یا زود روند معکوس می‌شود و حریص گرفتار می‌شود.

غلبه بر حرص آسان نیست. این غالباً بر اساس غریزه کار بهتر، فقط کمی بیشتر گرفتن است. یک معامله‌گر باید یاد بگیرد که این غریزه را بشناسد و یک طرح معاملات مبتنی بر تفکر منطقی و نه هوی و هوس و غریزه تدوین کند.

تنظیم قوانین

یک معامله‌گر باید قوانینی ایجاد کند و وقتی بحران روانی پیش می‌آید آنها را انجام دهد. بر اساس میزان تحمل ریسک و پاداش برای زمان ورود و زمان خروج از یک سهم، دستورالعمل‌هایی را تنظیم کنید. یک هدف سود تعیین کنید و یک هدف ضرر را در محل خود قرار دهد تا احساسات را از روند کار خارج کند.

علاوه‌براین، ممکن است تصمیم بگیرید که کدام یک از رویدادهای خاص، مانند انتشار سودهای منفی یا مثبت، باید تصمیم به خرید یا فروش سهام بگیرد.

عاقلانه است که محدودیت‌هایی برای حداکثر مبلغی را که مایل به سود و یا ضرر در یک روز هستید، تعیین کنید. اگر به هدف سود رسیدید، پول را بردارید و فرار کنید. اگر ضرر و زیان شما به عدد از پیش تعیین شده رسید، چادر را جمع کنید و به خانه بروید.

در هر صورت، شما یک روز دیگر معامله خواهید کرد.

بیشتر بخوانید: فارکس چیست ؟ 

انجام تحقیق و بررسی

معامله‌گران باید در سهام و صنایعی که مورد علاقه آنهاست متخصص شوند. اخبار را دنبال کنند، خود آموزش دهند و در صورت امکان، به سمینارهای تجاری بروند و در کنفرانس‌ها شرکت کنند.

تا آنجا که ممکن است وقت خود را به فرآیند تحقیق اختصاص دهند. این به معنای مطالعه نمودارها، صحبت با مدیریت، خواندن مجلات تجاری و انجام کارهای زمینه‌ای دیگر مانند تجزیه و تحلیل اقتصاد کلان یا تجزیه و تحلیل صنعت است.

دانش همچنین می‌تواند بر غلبه به ترس کمک کند.

انعطاف‌پذیر بمانید

برای معامله‌گران مهم است که انعطاف‌پذیر باقی بمانند و هر از گاهی آزمایش کنند. به عنوان مثال، شما ممکن است استفاده از گزینه‌هایی را برای کاهش خطر در نظر بگیرید. یکی از بهترین راه‌هایی که یک تاجر می‌تواند بیاموزد، آزمایش (در حد عقل) است. این تجربه همچنین ممکن است به کاهش تأثیرات عاطفی کمک کند.

سرانجام، معامله‌گران باید به طور دوره‌ای عملکرد خود را ارزیابی کنند. معامله‌گران علاوه بر بررسی بازده و موقعیت‌های فردی خود، باید در مورد چگونگی آمادگی برای یک جلسه معاملاتی، به روز بودن در بازارها و نحوه پیشرفت در زمینه آموزش مداوم، تأمل کنند. این ارزیابی دوره‌ای می‌تواند به یک تریدر کمک کند تا اشتباهاتش را تصحیح کند، عادت‌های بد را تغییر دهد و بازده کلی را افزایش دهد.

منبع: investopedia

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *