بدبویی دهان: 4 نکته عالی برای کنترل آن

بدبویی دهان: ۴ نکته عالی برای کنترل آن

بدبویی دهان بسیار شایع است. با این حال، آیا می‌دانید بسیاری از مردم جهان از بیماری به نام هالیتوز رنج می‌برند؟ خب بله! هالیوز، یا به عبارت ساده “بدبویی دهان”، یکی از شایع‌ترین و ناراحت کننده‌ترین شرایط است. خوشبختانه برای بسیاری از افراد، درمان آن دشوار نیست.

هنگام صحبت در مورد داشتن یا نداشتن بوی بد دهان، معمولاً داشتن بهداشت کامل دهان بیش از اندازه کافی است. در بیشتر موارد، این بیماری به دلیل عادت‌های بدی که مردم در زندگی روزمره دنبال می‌کنند، رخ می‌دهد.

به عنوان مثال، فردی که به طور منظم سیگار می‌کشد، مستقیماً مستعد بدبویی دهان می‌شود. این بوی بد دهان با بوی تنباکو ترکیب می‌شود، بویی که مطمئناً برای اکثر مردم ناخوشایند است. همچنین غذاهایی وجود دارند که باعث بدبویی دهان می‌شوند، خصوصاً غذاهایی که بو یا طعم شدید دارند. این غذاها ممکن است از جمله پیاز، سیر یا سرکه باشد.

بیشتر بخوانید: دو روش کاملا متفاوت برای بازیابی بینایی

علت دیگر بدبویی دهان تولید کم بزاق است و این باعث خشک شدن دهان و در نتیجه ایجاد بوی نامطبوع می‌شود. در پایان، یک دلیل دیگر می‌تواند رژیم کم کربوهیدرات باشد.

نکاتی برای جلوگیری از بدبویی دهان

در این مقاله، ما نکاتی اساسی و آسان برای جلوگیری از بوی بد دهان را با شما در میان می‌گذاریم. هنوز هم مهم است که بدانید اگر عادت‌های بدی مانند عادت‌های ذکر شده در بالا دارید، هیچ چیزی به شما در درمان بوی بد دهان کمک نمی‌کند. به همین دلیل، شما باید نگاه جدی به عادت‌های روزمره خود داشته و عادت‌های خوب را جایگزین آنها کنید.

۱. دهان خود را به درستی تمیز کنید

بدبویی دهان: 4 نکته عالی برای کنترل آن

به طور کلی، اگر بهداشت دهان و دندان به درستی انجام شود، هالیتوز از بین می‌رود. به عبارت دیگر: مسواک زدن خوب دندان‌ها، لثه‌ها و زبان و  استفاده از نخ دندان. در صورت امکان، پس از مسواک زدن از دهان شویه استفاده کنید، به شما کمک می‌کند مدت زمان بیشتری احساس شادابی کنید و نفس مطبوعی داشته باشید.

بیشتر بخوانید: قند چگونه بر مغز تأثیر می‌گذارد

۲. از غذاهای با بوی شدید، پرهیز کنید

تا جایی که می‌توانید از مصرف غذاهایی که باعث ایجاد بوی نامطبوع در دهان شما می‌شوند، خودداری کنید. معروف‌ترین آنها پیاز و سیر است. هنوز هم برخی از افراد پس از مصرف غذاهای دیگر مانند ترشی، کلم و قهوه، بوی بد دهان را تجربه می‌کنند. بنابراین، در صورت امکان، بهتر است از آنها اجتناب کنید، تا نفس تازه‌تری داشته باشید و هالیتوز را درمان کنید.

۳. مرکبات بخورید

بدبویی دهان: 4 نکته عالی برای کنترل آن

سعی کنید غذاهای را که باعث تولید بزاق می‌شوند، بیشتر مصرف کنید. این باعث می‌شود دهان مرطوب شود و مواجهه با هالیتوز بسیار دشوارتر خواهد بود. به عنوان مثال، مرکبات مانند پرتقال، گریپ فروت، لیمو در افزایش تولید بزاق بسیار خوب هستند.

همچنین سعی کنید تا جایی که می‌توانید از مصرف غذاهای خشک مانند کراکر، نان تست یا آجیل خودداری کنید. این غذاها به راحتی به کام می‌چسبند که بعد از مدتی بوی بد تولید می‌کنند. اگر به هر حال قصد دارید آنها را مصرف کنید، سعی کنید هرچه سریع‌تر کل دهان را به درستی مسواک بزنید.

۴. برای جلوگیری از بدبویی دهان مقدار زیادی آب بنوشید

نوشیدن مداوم آب همچنین به شما در حفظ نفس تازه کمک می‌کند. نوشیدن آب باعث افزایش تولید بزاق می‌شود. همچنین، آب به شما این امکان زا می‌دهد مقادیر زیادی باکتری یا عفونت در دهان خود را، ناشی از عوامل مختلف، از بین ببرید.

سرانجام، باید به یاد داشته باشید که هالیتوز (بدبویی دهان) معمولاً مشکلی در رابطه با بهداشت نامناسب است. اگر بهداشت خود را تغییر دهید، مطمئناً این مشکل برطرف خواهد شد. اهمیت حفظ بهداشت کافی را بخاطر بسپارید، نه تنها دهان، بلکه تک تک اعضای بدن، این کار همیشه نشان دهنده این است که شخصیت شما چیست.

منبع: StepToHealth

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر