درمان خشکی دست بر اثر شستشوی زیاد

درمان خشکی دست بر اثر شستشوی زیاد

با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در این روزها و ایجاد درگیری ذهنی برای افراد راه‌های مختلفی جهت پیشگیری از ابتلا به این ویروس پیشنهاد شد یکی از این راه‌ها به همراه داشتن یک کرم یا محلول ضد عفونی کننده دست و همچنین جدی گرفتن شستشوی دست‌ها برای مدت ۲۰ ثانیه است. اما شستشوی مداوم دست‌ها و قرار گرفتن دست‌ها در معرض مواد بر پایه الکل می‌تواند باعث آسیب پوستی شوند این مشکلات می‌تواند شامل خشکی بیش از حد و یا در برخی موارد حتی باعث بروز زخم و ترک خوردگی نیز شود.

در این شرایط استفاده از یک کرم دست مناسب مابین نوبت‌های شستشو بسیار ضروری است. در ادامه به چند راهکار ساده برای مراقبت از دستها و درمان آسیب‌های ناشی از شستشوی مداوم می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: آیا لوازم آرایشی می‌توانند باعث تحریک پوست شود؟

استفاده مداوم از صابون‌ها و مواد شوینده و ژل‌های حاوی الکل از دلایل شایع و مهم درماتیت خشکی پوست هستند.

این مواد می‌تواند باعث آسیب به پروتئین‌ها در لایه بالایی اپیدرمی شده و باعث ایجاد تغییرات در میزان چربی پوست‌تان شود در نتیجه دست‌ها قرمز و پوسته پوسته و خشک و ترک خورده شده و حالت بریده بریده پیدا می‌کنند.

درمان خشکی دست بر اثر شستشوی زیاد

ممکن است در این حالت احساس سوختگی خارش و سوزش در دستانتان داشته باشید در موارد شدید خشکی دست‌ها پوست ممکن است حالت التهاب و درد داشته و پوسته پوسته شود.

این شرایط ممکن است برای هر شخصی که به صورت مداوم دست‌ها را شستشو می‌دهد، ایجاد شود و هم اکنون همه در چنین موقعیتی هستیم.

راه های بسیار ساده و کاربردی برای درمان درماتیت و همچنین پیشگیری از آن وجود دارد بدین منظور همواره یک کرم دست بدون عطر همراه داشته و پس از هر نوبت شستشو استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید: ۹ پیشنهاد برای درمان خشکی پوست

اطمینان حاصل کنید که کرم دست‌تان حتماً بدون عطر باشد، رایحه و عطر به صورت بالقوه می‌تواند درماتیت را بدتر کنند بنابراین به عنوان مثال اگر کرم‌تان خوش عطر است متاسفانه بهتر است برای جلوگیری از اگزمای دست‌تان از آن دوری کنید.

همچنین پیشنهاد می‌شود برای تاثیر بیشتر کرم های مورد استفاده از یک جفت دستکش کتان استفاده کنیم این عمل کمک می کند تا کرم موثرتر باشد شب قبل از خواب یک لایه ضخیم از کرم دست روی دستتان بمالید سپس دستکش‌های کتان را به دست کنید این کار همانند یک ماسک قوی برای دست عمل می‌کند که می‌تواند دستان آسیب دیده‌تان را به خوبی تسکین داده و احیا کند.

درمان خشکی دست بر اثر شستشوی زیاد

و همچنین می‌توانید از روش زیر استفاده کنید.

هر روز به مدت ده روز / یکماه اینکار را انجام دهید تا مشکل خشکی دست برطرف شود:

موادى که نیاز دارید

  • مرطوب کننده پوست چرب (حتما باید مرطوب کننده پوست چرب باشد)
  • وازلین
  • یک جفت دستکش

بیشتر بخوانید: سه نکته برای از بین بردن خشکی پوست

اول مرطوب کننده پوست چرب را به دستایتان می‌زنید و صبر می‌کنید جذب پوستتان شود، سپس وازلین یا یک روغن (مثل شى باتر یا نارگیل) به دستاتان بزنید و سپس دستکش را بپوشید. نیم ساعت صبر کنید ( اگر دستکش نبود از سلیفون یا کیسه فریزر استفاده کنید)

بعد نیم ساعت دستاتان رو نشویید، دستاتان را ماساژ دهید تا چربى وازلین یا روغن تقریبا جذب پوست دست‌ها شود.

اینکار را شب موقع خواب انجام دهید که دیگر به دست‌هایتان آب نخورد!

درمان خشکی دست بر اثر شستشوی زیاد

حالا چرا مرطوب کننده پوست چرب؟

چون در مرطوب کننده‌هاى پوست چرب حاوى لیپیدهایى هست که لایه شاخى از دستش داده، پس باعث می‌شود این لیپیدها به پوست برگردد اما به تنهایى کفایت نمی‌کند.

چرا وازلین؟

چون وازلین نقش عایق را دارد و نمی‌گذارد لیپیدها از بین روند.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر