نحوه افزایش VRAM در ویندوز ۱۰

نحوه افزایش VRAM در ویندوز 10

خطاهای مربوط به RAM اختصاصی ویدئویی (VRAM) را در رایانه شخصی ویندوز خود مشاهده می‌کنید؟ برای اجرای برنامه‌هایی با گرافیک فشرده مانند ویرایشگرهای ویدیویی و بازی‌های ویدیویی جدید تلاش می‌کنید؟ ممکن است VRAM بیشتری نیاز داشته باشید.

اما VRAM چیست و چگونه می‌توان آن را افزایش داد؟

RAM اختصاصی ویدئو (VRAM) چیست؟

RAM اختصاصی ویدئویی (یا VRAM، تلفظ “VEE-ram”) نوع خاصی از RAM است که با واحد پردازش گرافیک یا GPU رایانه شما کار می‌کند.

GPU یک تراشه در کارت گرافیک رایانه شما است که وظیفه نمایش تصاویر روی صفحه شما را بر عهده دارد. اگرچه از نظر فنی نادرست است، اما اصطلاحات GPU و کارت گرافیک اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند.

RAM ویدیوی شما دارای اطلاعاتی از جمله بافت بازی و جلوه‌های روشنایی است که GPU به آن نیاز دارد. این اجازه را می‌دهد تا GPU به سرعت به اطلاعات و خروجی فیلم به مانیتور شما دسترسی پیدا کند.

استفاده از RAM ویدئو برای این کار بسیار سریعتر از استفاده از RAM سیستم شما است، زیرا RAM ویدئو در کنار GPU کارت گرافیک قرار دارد. VRAM برای این هدف اختصاص داده شده است.

چگونه VRAM خود را در ویندوز ۱۰ بررسی کنیم

نحوه افزایش VRAM در ویندوز 10

با دنبال کردن مراحل زیر می‌توانید به راحتی میزان RAM ویدئویی خود را در ویندوز ۱۰ مشاهده کنید:

 1. با فشار دادن کلیدهای Win + I، منوی تنظیمات را باز کنید.
 2. System را انتخاب کنید، سپس روی Display در نوار کناری سمت چپ کلیک کنید.
 3. به پایین بروید و روی متن Advanced display settings در پایین کلیک کنید.
 4. در منوی حاصل، مانیتور مورد نظر جهت مشاهده تنظیمات (در صورت لزوم) را انتخاب کنید. سپس بر روی متن Display adapter Properties در پایین کلیک کنید.
 5. در یک پنجره جدید، RAM ویدیوی فعلی خود را مشاهده می‌کنید که در کنار حافظه اختصاصی ویدیو (Dedicated Video Memory) ذکر شده است.

در Adapter Type، بسته به اینکه چه دستگاهی دارید، نام کارت گرافیک Nvidia یا AMD خود را مشاهده خواهید کرد. اگر AMD Accelerated Processing Unit یا Intel HD Graphics (به احتمال زیاد) را مشاهده کنید، از گرافیک یکپارچه استفاده می‌کنید.

بیشتر بخوانید: ۵ دلیل برای نخریدن لپ تاپ مخصوص بازی

نحوه افزایش VRAM

بهترین راه برای افزایش RAM ویدئویی خود خرید کارت گرافیک جدید یا بهتر است. اگر از گرافیک یکپارچه استفاده می‌کنید و از عملکرد ضعیفی رنج می‌برید، ارتقا به کارت اختصاصی (حتی یکی از بهترین کارت‌های گرافیک ارزان قیمت) معجزه‌هایی برای خروجی ویدیوی شما ایجاد می‌کند.

با این حال، اگر این گزینه مناسب برای شما نیست (مانند لپ تاپ‌ها)، ممکن است بتوانید VRAM اختصاصی خود را از دو طریق افزایش دهید.

نحوه افزایش VRAM در BIOS

روش اول تنظیم تخصیص VRAM در BIOS رایانه شماست. وارد BIOS  رایانه‌تان شوید و در منو به دنبال گزینه‌ای به نام Advanced Features ، Advanced Chipset Features یا موارد مشابه بگردید. در داخل آن، به دنبال یک دسته دوم بنام چیزی مانند Graphics SettingsVideo Settings یا VGA Share Memory Size باشید.

اینها باید شامل گزینه‌ای برای تنظیم میزان حافظه اختصاص داده شده به پردازنده گرافیکی باشد. پیش فرض معمولاً ۱۲۸ مگابایت است. اگر فضای کافی دارید، این را به ۲۵۶ مگابایت یا ۵۱۲ مگابایت برسانید.

اگر CPU یا BIOS این گزینه را ندارد و یا نمی‌توانید آن را تغییر دهید، یک راه حل وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند.

جعل افزایش VRAM

از آنجا که بیشتر راه‌حل‌های گرافیکی یکپارچه به طور خودکار تنظیم می‌شوند تا از میزان RAM سیستم مورد نیاز خود استفاده کنند، جزئیات گزارش شده در پنجره Adapter Properties واقعاً اهمیتی ندارند. در واقع، برای گرافیک یکپارچه، مقدار Dedicated Video Memory کاملا ساختگی است. این سیستم گزارش می‌کند که ارزش ساختگی به راحتی انجام می‌شود تا بازی‌ها وقتی میزان VRAM شما را بررسی می‌کنند چیزی را مشاهده کنند.

بنابراین، می‌توانید مقدار Registry را تغییر دهید تا مقدار VRAM سیستم شما را برای بازی تغییر دهد. این کار در واقع VRAM شما را افزایش نمی‌دهد. این فقط آن ارزش ساختگی را اصلاح می کند. اگر بازی از شروع امتناع می‌کند زیرا “VRAM کافی ندارید”‌، با بالا بردن این مقدار می‌توانید آن را برطرف کنید.

با وارد کردن regedit در منوی Start، پنجره Registry Editor را باز کنید. به یاد داشته باشید که می‌توانید سیستم خود را در رجیستری بهم ریخته، بنابراین مراقب باشید.

به مکان زیر بروید:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Intel

روی پوشه Intel در پنل سمت راست کلیک راست کرده و گزینه New> Key را انتخاب کنید. این کلید را GMM نامگذاری کنید. پس از ساخت، پوشه جدید GMM را در سمت چپ انتخاب کرده و در سمت راست، راست کلیک کنید.

گزینه New> DWORD (32-bit) Value را انتخاب کنید. DedicatedSegmentSize را نامگذاری کرده و به آن مقداری بدهید، مطمئن شوید که گزینه Decimal را انتخاب کنید. در مگابایت، حداقل مقدار ۰ (غیرفعال کردن ورودی) و حداکثر ۵۱۲ است. این مقدار را تنظیم کنید، رایانه خود را دوباره راه اندازی کنید و ببینید آیا به اجرای بهتر یک بازی کمک می ‌کند یا خیر.

نحوه افزایش VRAM در ویندوز 10

این روش‌ها برای رفع مشکلات حافظه ویدئویی شما تضمین نشده‌اند، اما اگر به مشکلی بر خوردید هنوز ارزش آزمایش را دارد. اگر رم سیستم زیادی ندارید و در اجرای بازی‌ها با گرافیک یکپارچه مشکلی دارید، سعی کنید RAM اضافی اضافه کنید یا رم را برای استفاده از گرافیک یکپارچه آزاد کنید.

مانند اکثر کارها، ارتقاء سخت افزار معمولاً در لپ تاپ بسیار دشوار است اما انجام آن روی دسک تاپ ساده است.

بیشتر بخوانید: چگونه صفحه نمایش لپ تاپ را تمیز کنیم؟

چه نوع کارهایی نیاز به VRAM دارند؟

قبل از اینکه درمورد اعداد خاص صحبت کنیم، باید ذکر کنیم که چه جنبههایی از بازیها و سایر برنامههای گرافیکی بیشتر از VRAM استفاده می‌کنند.

عامل بزرگ در مصرف VRAM وضوح صفحه نمایش شماست. حافظه RAM ویدئویی بافر فریم را ذخیره می‌کند، که یک تصویر را قبل و در طول مدتی که GPU شما آن را روی صفحه نشان می‌دهد، نگه می‌دارد. در خروجی‌های با کیفیت بالاتر (مانند بازی‌های ۴K) از VRAM بیشتری استفاده می‌شود زیرا برای نمایش تصاویر با وضوح بالاتر، پیکسل بیشتری لازم است.

گذشته از نمایشگر مانیتور، بافت‌های یک بازی می‌تواند بر میزان VRAM مورد نیاز شما بسیار تأثیر بگذارد. اکثر بازی‌های رایانه‌ای مدرن به شما امکان می‌دهند تنظیمات گرافیکی را برای عملکرد یا کیفیت بصری دقیق تنظیم کنید.

شما ممکن است یک بازی از چندین سال پیش را در تنظیمات Low یا Medium با کارت ارزان‌تر (یا حتی گرافیک یکپارچه) انجام دهید. اما مودهای با کیفیت بالا یا فوق العاده و یا سفارشی که باعث می‌شوند بافت‌های درون بازی حتی از حالت معمول بهتر به نظر برسند، به RAM ویدئویی زیادی احتیاج دارند.

ویژگی‌های زیباسازی مانند anti-aliasing (هموار سازی لبه‌های دندانه‌دار) نیز به دلیل پیکسل‌های اضافی مورد نیاز، از VRAM بیشتری استفاده می‌کنند. اگر همزمان روی دو مانیتور بازی کنید، این شدت بیشتری دارد.

بازی‌های خاص همچنین می‌توانند به مقادیر مختلف VRAM نیاز داشته باشند. یک بازی مانند Overwatch از لحاظ گرافیکی خیلی خواهان VRAM بالایی نیست، اما عنوانی با جلوه‌های روشنایی پیشرفته و بافت‌های دقیق مانند Cyberpunk 2077 به منابع بیشتری نیاز دارد.

نحوه افزایش VRAM در ویندوز 10

حتی اگر به بازی علاقه‌مند نیستید، برخی از نرم افزارهای محبوب نیز به مقدار مناسب VRAM نیاز دارند. اگر حافظه RAM کافی ندارید، نرم افزار طراحی سه بعدی مانند اتوکد، به ویژه ویرایش‌های شدید در فتوشاپ، و ویرایش فیلم با کیفیت بالا آسیب می‌بیند.

چقدر VRAM نیاز دارم؟

واضح است که مقدار مناسبی از VRAM برای همه وجود ندارد. با این حال، ما می‌توانیم چند راهنمایی اساسی در مورد میزان VRAM شما در کارت گرافیک ارائه دهیم.

 • ۱-۲ گیگابایت VRAM: این کارت‌ها معمولاً زیر ۱۰۰ دلار هستند. آنها عملکرد بهتری نسبت به گرافیک یکپارچه دارند، اما نمی‌توانند بیشتر بازی‌های مدرن را در تنظیمات بالاتر از حد متوسط اداره کنند. فقط اگر می‌خواهید بازی‌های قدیمی‌تری را که با گرافیک یکپارچه کار نمی‌کنند، کارت با این مقدار VRAM خریداری کنید. برای ویرایش فیلم یا کارهای سه بعدی توصیه نمی‌شود.
 • ۳-۶ گیگابایت VRAM: این کارت‌های میان‌رده برای انجام بازی‌های متوسط یا تا حدودی ویرایش فیلم بسیار مناسب هستند. شما قادر به استفاده از بسته‌های بافت فوق‌العاده دیوانه‌وار نخواهید بود، اما می‌توانید انتظار داشته باشید که بازی‌های مدرن را با کیفیت ۱۰۸۰p با چند مشکل انجام دهید.
 • ۸ گیگابایت VRAM به بالا: کارت‌های ویدیوی پیشرفته با این میزان RAM برای گیمرهای جدی مناسب است. اگر می‌خواهید آخرین بازی‌ها را با وضوح ۴K انجام دهید، به کارت با مقدار زیادی VRAM نیاز دارید.

سازندگان کارت گرافیک بسته به قدرت GPU میزان مناسب VRAM را به کارت اضافه می‌کنند. بنابراین، یک کارت گرافیک ارزان قیمت ۷۵ دلاری، مقدار کمی VRAM خواهد داشت، در حالی که کارت گرافیک ۵۰۰ دلاری، مقدار بسیار بیشتری خواهد داشت. اگر پردازنده گرافیکی ضعیف دارای ۸ گیگابایت VRAM است، به اندازه کافی قدرتمند نیست.

اکنون می‌دانید RAM ویدئویی چیست، چقدر به آن نیاز دارید و چگونه می‌توانید آن را افزایش دهید. در پایان، به یاد داشته باشید که RAM ویدئو جنبه کوچکی از عملکرد کلی رایانه شما است. پردازنده گرافیکی ضعیف حتی با مقدار زیادی VRAM نیز عملکرد خوبی نخواهد داشت.

بنابراین اگر به دنبال افزایش کیفیت بازی و عملکرد گرافیکی هستید، احتمالاً ابتدا باید کارت گرافیک، پردازنده و / یا RAM خود را ارتقا دهید — VRAM هنگام ارتقای همه این موارد خود مرتب می‌شود.

منبع: MUO

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

  ۲ دیدگاه ها

  1. سلام عزیز
   تنظیمات گرافیک لپ تاپم روی گرافیک یکپارچه است. میشه تغییرش داد؟
   من برای کاری نیاز دارم که مقدار VRAM رو زیاد کنم
   از طریق bios برای کاربر فعال نیست
   از طریق رجیستری هم که گفتین تاثیری بر کارایی نداره بلکه اخطارها رو صرفا رد میکنه
   بنظرتون باید چیکار کنم؟
   روش سوم هم رفتم و حجم یکی از درایورها رو تا ۱۲۰ گیگ بهش اختصاص دادم . اما تاثیری نداشت و برنامه من برای
   پردازش یک کلیپ ۱ دقیقه ای به ۲ساعت زمان نیاز داره و اخطار کافی نبودن vram رو میده
   ممنون میشم به دقت یه سوالاتم جواب بدید و راهنماییم کنید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مطالب اخیر