هرآنچه باید درباره‌ی نگهداری از انواع ساعت و افزایش عمر آن بدانید

هرآنچه باید درباره‌ی نگهداری از انواع ساعت و افزایش عمر آن بدانید

عوامل مختلفی وجود دارد که عمر ساعت مچی شما را کاهش می‌دهد؛ عواملی مثل گرد و غبار، رطوبت و انواع ضربه‌ها. حتی تغییر دمای شدید و اشعه‌های ماورای بنفش هم می‌توانند بر عمر ساعت شما تاثیر داشته باشند. ضمن اینکه مواردی وجود دارند که می‌توانند در کاهش عمر باتری ساعت شما تاثیر بگذارند. امروزه تکنولوژی به کمک آمده است و ما ساعت‌هایی را به واسطه‌ی آن تولید می‌کنیم که بیشتر از هر زمان دیگری ضد ضربه، ضد خط‌وخش و مقاوم هستند. با این وجود، همچنان کار اصلی را باید شما انجام بدهید! یعنی در نگهداری از ساعت خود حساس باشید. ما در این مطلب به نحوه‌ی نگهداری از ساعت مچی و عواملی می‌پردازیم که باعث کوتاه شدن عمر ساعت شما می‌شوند؛ پس در این مطلب همراه حرفه‌ای باشید.

 مهر و موم ساعت های ضدآب را به طور منظم بررسی کنید

هرآنچه باید درباره‌ی نگهداری از انواع ساعت و افزایش عمر آن بدانید

ساعت‌ها می‌توانند در برابر آب درجات مقاومت متفاوتی داشته باشند و این بستگی به نحوه مهر و موم آن‌ها دارد. اگر چندان با آب در ارتباط نیستید و این موضوع برایتان اهمیت چندانی ندارد، لازم نیست تا حتما ساعت ضدآب داشته باشید اما اگر ساعتتان را با خود به حمام می‌برید یا با آن به شنا می‌روید، بهتر است هر چند وقت یک‌بار آن را از نظر مقاومت نسبت به آب بررسی کنید. البته ساعت‌سازها دستگاه‌هایی برای بررسی مقاومت ساعت نسبت به آب دارند و انجام این آزمایشات معمولا چندان پرهزینه و سخت نیست. بنابراین، می‌توانید این کار را به ساعت‌ساز هم بسپارید. اگر هم اهل این نیستید که به غواصی بروید، زیر دوش آب ساعت خود را به همراه داشته باشید یا حتی زیر باران سیل‌آسا گیر بیفتید، می‌توانید یک ساعت معمولی داشته باشید و زمانی که احساس می‌کنید رطوبت زیاد است، تنها آن را از دست بیرون بیاورید و در جیبتان بگذارید.

بیشتر بخوانید: پنج عاملی که باید قبل از خرید آنلاین ساعت در نظر بگیرید

لازم نیست همه‌ جزییات را خودتان امتحان کنید!

بعضی افراد دوست دارند اطلاعات ثبت شده در کاتالوگ ساعت‌شان را امتحان کنند. آن‌ها ممکن است ساعت مچی را از نظر دما، پرتاب از ارتفاع یا حتی ضدآب بودن به چالش بکشند و این کاری است که ما به هیچ‌ عنوان توصیه نمی‌کنیم. درست است که ویژگی‌های ذکر شده درمورد ساعت‌ها صحیح هستند اما این برای موارد خاص صحت دارد، نه اینکه کسی از روی عمد بلایی بر سر ساعت بیاورد و باعث کوتاه شدن عمر ساعت بشود!

نحوه‌ی نگهداری از ساعت مچی مکانیکی

هرآنچه باید درباره‌ی نگهداری از انواع ساعت و افزایش عمر آن بدانید

طریقه‌ی نگهداری از ساعت مچی مکانیکی با دیگر انواع ساعت متفاوت است. اگر یک ساعت مچی مکانیکی دارید، برای افزایش عمر آن پیشنهاد ما این است که ما مراقب چرخ‌دنده‌ها باشید! چطور؟!

مواظب چرخ‌دنده‌ها باشید

امروزه روان‌کننده‌های مناسبی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید زمانی که چرخ‌دنده‌ها خشک می‌شوند، عملکرد آن‌ها را با روغن‌کاری بهبود ببخشید. این کار همچنین به طولانی شدن عمر آن‌ها کمک می‌کند. البته لازم نیست این کار را برای همه ساعت‌ها و هر روز انجام بدهید؛ اما می‌توان هرچند وقت یک‌بار، مثلا ماهانه به این روش به ساعت‌های مکانیکی رسیدگی کرد.

ساعت را از مچ دستتان جدا کنید

یکی از نکات بسیار مهمی که در مورد تمیز کردن و مراقبت از ساعت‌ها (به‌ویژه ساعت‌های مکانیکی) وجود دارد، این است که هیچ‌وقت آن‌ها را روی مچ خود تمیز نکنید؛ چراکه این کار به موتور فشار وارد می‌آورد و حتی ممکن است برخی اجزای ساعت را خم کند یا بشکند!

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید ساعت هوشمند

روش‌های کلی برای جلوگیری از کوتاه شدن عمر ساعت

هرآنچه باید درباره‌ی نگهداری از انواع ساعت و افزایش عمر آن بدانید

ساعت‌ها فقط وسایلی نیستند که زمان را به ما نشان می‌دهند؛ اغلب با آن‌ها خاطره داریم و به همین دلیل هم آن‌ها احساسات مختلفی را در ما برمی‌انگیزند. اگر بتوانید به‌درستی از آن‌ها نگهداری کنید، می‌توانید نه‌تنها برای سالیان متمادی از آن‌ها استفاده کنید، بلکه حتی این امکان وجود دارد که آن را برای نسل‌های آینده هم به یادگار بگذارید! دلیل این هم آن است که ساعت‌ها معمولا به گونه‌ای ساخته می‌شوند که در موارد و شرایط مختلف دوام بیاورند. البته مراقبت‌کردن از آن‌ها کار چندان دشواری نیست اما باید راه و چاه آن را به خوبی بلد باشید. در ادامه مواردی را ذکر کرده‌ایم که از کوتاه شدن عمر ساعت شما جلوگیری می‌کنند.

برای جلوگیری از کوتاه شدن عمر ساعت، آن را تمیز نگه‌دارید!

هر چند وقت یک‌بار، ساعت را تمیز کنید. یک پارچه نرم بردارید و بند و صفحه آن را تمیز کنید تا هرگونه آلودگی یا گرد و غبار را از روی آن پاک کرده باشید. می‌توانید از یک گوش پاک‌کن و محلول رقیق از مواد شوینده و آب برای این کار استفاده کنید. البته دقت داشته باشید که گوش پاک‌کن را به طور کامل به این محلول آغشته نکنید و تنها به مقدار کم از آن استفاده نمایید تا بتوانید ساعت را تمیز و ضدعفونی کنید. این موضوع اهمیت زیادی دارد؛ چون استفاده از صابون و آب به میزان زیاد، خودش باعث آسیب رسیدن به ساعت خواهد شد.

ساعت مچی خود را سرویس کنید

هرآنچه باید درباره‌ی نگهداری از انواع ساعت و افزایش عمر آن بدانید

هر دو یا سه سال یک‌بار برای ساعت‌های مکانیکی و ۳ تا ۴ سال یک‌بار برای ساعت‌های کوارتز، واجب است که آن را به دست سرویس‌کار مجرب بسپارید. این کار باعث می‌شود که عمر ساعت شما به‌طور قابل‌توجهی افزایش پیدا کند و مدت زمان طولانی‌تری را سالم باقی بماند.

 ساعت را از آهنربا دور نگه‌دارید

ممکن است فکر کنید که فقط اگر ساعت شما دیجیتال یا هوشمند باشد، لازم است که آن را از آهنربا دور نگه‌داشت؛ اما این طرز فکر اشتباه است. به طور کلی قراردادن ساعت در نزدیکی آهنربا بر نحوه‌ی کار و زمان‌سنجی آن تاثیر منفی می‌گذارد. پس به این موضوع دقت داشته باشید.

مطمئن شوید که ساعت ضد آب است یا خیر

هرآنچه باید درباره‌ی نگهداری از انواع ساعت و افزایش عمر آن بدانید

همان‌طور که گفتیم، مقاومت ساعت در برابر آب یک مسئله‌ی مهم است؛ اما قبل از این‌که خودتان تصمیم بگیرید این مسئله را امتحان کنید، می‌توانید آن را در کاتالوگ بررسی کنید، در وب‌سایت دیجی‌استایل درمورد اطلاعات آن بخوانید یا از فروشنده درباره‌ی این موضوع بپرسید که آیا ساعت شما ضد آب است یا نه. میزان ضدآب بودن ساعت‌ها هم با تفاوت دارد و اگر حتی ساعت شما ضد آب هم نباشد باز هم در برابر یک برخورد کوچک با قطرات آب می‌تواند همچنان به کار خود ادامه بدهد؛ اما پیشنهاد می‌کنیم که چندان مقاومت آن را نسبت به رطوبت با این روش نسنجید. همچنین اگر بند ساعت شما چرمی است از خیس شدن آن به شدت بپرهیزید؛ چرا که آب چرم را به مرور زمان از بین می‌برد.

 مواظب شیشه‌ی ساعت باشید

شاید ساده به‌نظر برسد اما درهرصورت، بهتر است مواظب شیشه‌ی ساعت خود باشید. از کوبیدن آن به این‌طرف و آن‌طرف یا بی‌دقتی‌هایی که باعث برخورد شیشه ساعت با اشیای تیز و سطوح محکم می‌شود، خودداری کنید. خلاصه اینکه اگر دوست دارید ساعت سالمی داشته باشید و از کوتاه شدن عمر ساعت جلوگیری به عمل بیاورید، از برخورد آن با این‌طرف و آن‌طرف جلوگیری کنید!

جعبه‌ی ساعت را نگه دارید

هرآنچه باید درباره‌ی نگهداری از انواع ساعت و افزایش عمر آن بدانید

برای زمان‌هایی که ساعت را به دست نمی‌کنید، بهتر است آن را داخل کشو نیاندازید؛ چراکه این کار به این وسیله‌ی ارزشمند آسیب وارد می‌آورد. درعوض، آن را در جعبه‌ی اصلی خود نگه دارید. با این کار شیشه و بند ساعت همیشه سالم، تمیز و بدون خط‌وخش باقی می‌مانند.

 ساعت را در معرض نور خورشید قرار ندهید

شاید عجیب به‌نظر برسد اما قرار گرفتن طولانی‌مدت ساعت (مانند بسیاری دیگر از وسایل) در برابر نور خورشید به ‌آن آسیب می‌زند؛ چراکه باعث از بین رفتن و محو شدن رنگ آن خواهد شد. علاوه بر این، گرمای ناشی از نور خورشید می‌تواند عمر باتری ساعت را کاهش دهد و به آن آسیب برساند؛ بنابراین بهتر است حتما از قرار گرفتن ساعت در زیر نور مستقیم خورشید جلوگیری به عمل بیاورید.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل خرید ساعت مچی

 آن را دور از مواد شیمیایی نگه دارید

هرآنچه باید درباره‌ی نگهداری از انواع ساعت و افزایش عمر آن بدانید

از تماس ساعت با مواد شیمیایی مانند وسایل تمیزکننده خودداری کنید. همچنین بهتر است زمانی که از عطر استفاده می‌کنید مواظب باشید تا آن را روی ساعت اسپری نکنید؛ به خصوص اگر بند ساعت چرمی باشد. می‌توانید قبل از اینکه ساعت را ببندید به خود عطر بزنید؛ چرا که در هر حال یکی از بهترین نقطه‌ها برای عطر زدن، روی مچ دست‌ها و در قسمت نبض‌ها است.

 در نگهداری از ساعت مچی به حرفه‌ای‌ها اعتماد کنید

هر از گاهی لازم است تا داخل ساعت را هم از گرد و خاک پاک کنیم اما پیشنهاد ما این است که هرگز خودتان ساعت را باز نکنید. این کار را به یک ساعت‌ساز بسپارید و اجازه بدهید که او گرد و غبار، آلودگی و ذرات موجود داخل ساعت را پاک کند؛ چون خیلی ساده، احتمال دارد موقع بستن ساعت چند چرخ‌دنده اضافه بیاورید!

 در مورد نحوه‌ی عملکرد ساعت مطالعه کنید

یکی از روش‌هایی که از کوتاه شدن عمر ساعت شما جلوگیری می‌کند، این است که دفترچه‌ی راهنمای ساعت را بخوانید یا در اینترنت در مورد آن مطالعه کنید. به‌دست آوردن اطلاعات لازم درمورد نحوه نگهداری ساعت، به احتمال زیاد باعث افزایش طول عمر آن خواهد شد.

هرآنچه باید درباره‌ی نگهداری از انواع ساعت و افزایش عمر آن بدانید

برای پاک‌ کردن ساعت‌های مچی هوشمند، بهتر است تنها به استفاده از یک پارچه‌ی نرم و مخصوص اکتفا کنید. درمورد انواع دیگر ساعت، به جز مواردی که ذکر کردیم، استفاده‌ی مکرر و تعریق پوست هم می‌تواند باعث کوتاه شدن عمر ساعت مچی شما بشود. بنابراین، بهتر است از چند ساعت مختلف در طول هفته استفاده کنید تا طول عمر آن‌ها را افزایش بدهید. رعایت همه‌ی این عوامل بوده که باعث شده تا بسیاری از ساعت‌های مچی نسل‌به‌نسل به اعضای خانواده‌ به ارث برسند. شما چه فکر می‌کنید؟ برای ما بنویسید.

منبع: دیجیکالا

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر