هود لنز چه کاری انجام می‌دهد و چه زمانی باید از آن استفاده کرد؟

هود لنز چه کاری انجام می‌دهد و چه زمانی باید از آن استفاده کرد؟

تقریباً هر لنزی که می‌خرید طوقی پلاستیکی سفتی دارد که در قسمت جلویی آن قرار دارد که به نام هود لنز می‌گویند. در ادامه کارهایی که آنها انجام می‌دهند، مهم بودن آنها و زمان استفاده از آن را بیان می‌کنیم.

هود لنزها جلوی نور ناخواسته را می‌گیرند

وقتی از چیزی عکس می‌گیرید، نوری که از آن منعکس می‌شود از جلوی لنز وارد دوربین می‌شود. اشعه‌های نور از اجزای مختلف لنز عبور می‌کنند  و بر روی سنسور دوربین متمرکز می‌شوند. در صورتی که تنظیمات به درستی اعمال شوند، یک عکس با کیفیت خواهید داشت.

اما اتفاقات زیادی در داخل دوربین می‌گذرد. لنزهای مدرن شیشه‌های محدب یا مقعر ساده نیستند. آنها لنزهای کامپوزیتی فوق‌العاده پیچیده‌ای هستند. به جای یک قطعه شیشه بزرگ، از ۵ یا ۱۰ قسمت تشکیل شده‌اند. و هر یک از اینها کاری برای بهبود وضوح تصویر، از بین بردن انحرافات مختلف یا اطمینان از فوکوس بودن سوژه دارند.

پرتوهای نور عبوری از لنز به شیوه‌های مختلف تغییر می‌کنند اما در این میان اتلاف هم وجود دارد. این بدان معناست که نور کمتری نسبت به مقداری که به لنز وارد می‌شود، به سنسور دوربین وارد می‌شود، به همین دلیل است که لنزهای سینما به جای f-stop از t-stops استفاده می‌کنند.

و این فقط برای اشعه‌های نوری است که در صحنه‌ای که می‌خواهید از آن عکس بگیرید منعکس شده است. پرتوهای نور معمولا از جهت‌های مختلف به قسمت جلوی لنز برخورد می‌کنند. پرتوهای زاویه‌دار معمولا روی حسگر متمرکز نمی‌شوند بلکه داخل لنز نوسان می‌کنند و کیفیت تصویر را تحت تأثیر قرار می‌دهد. دو پیامد واضح این نوسان‌ها، مشکل lens flare و ظاهر تار تصویر هستند.

هود لنز چه کاری انجام می‌دهد و چه زمانی باید از آن استفاده کرد؟

Lens flares (لنز فلر) آن دسته از رگه‌های نور روشن است که در عکس ظاهر می‌شود. جی جی آبرامز دوست دارد از آنها در فیلم‌هایش به عنوان یک اثر استفاده کند، اما این جلوه در بسیاری از بخش‌های فیلم به‌صورت ناخواسته ظاهر می‌شود.

هود لنز چه کاری انجام می‌دهد و چه زمانی باید از آن استفاده کرد؟

 در تصویری که در بالا و بدون هود لنز نشان داده شده است ، می‌توانید متوجه شوید رنگ‌ها و کنتراست شدید نیستند. در مقایسه، تصویری که با هود لنز ثبت شده است کیفیت بهتری دارد. عملکرد هود لنز ساده است: هود لنز در قسمت جلوی لنز سایه می‌اندازد و از برخورد نور ناخواسته به زاویه‌های تند جلوگیری می‌کند. استفاده از هود لنز مانند وقتی است که برای جلوگیری از نور خورشید، دست خود را مقابل صورت می‌گیرید.

بیشتر بخوانید: ۴ دلیل که نباید دوربین عکاسی خود را تعویض کنید

مزیت محافظتی هود ‌لنز

در حالی که هود لنزها بیشتر برای جلوگیری از نور هستند، اما همچنین مقدار کمی محافظت فیزیکی دارند. به عنوان مثال اگر در یک روز بارانی یا نزدیک یک آبشار عکاسی می‌کنید، یک هود لنز می‌تواند قسمت جلوی لنز را از برخی قطرات محافظت کند. این جایگزینی برای چتر نیست، اما می‌تواند چند لحظه به شما فرصت دهد تا قبل از اینکه روی لنزهایتان آب پاشیده شود و غیر قابل استفاده شود، عکس بگیرید.

به همین ترتیب، اگر هنگام عکاسی در یک عروسی شلوغ لنز را به چیزی بکوبید یا حتی بدتر، آن را از روی میز بیاندازید، یک هود لنز مانع در جلو ایجاد می‌کند. این ممکن است لنز را از خرد شدن نجات ندهد، اما حداقل عنصر جلوی شیشه اولین چیزی نیست که به زمین برخورد می‌کند.

چه زمانی از هود‌ لنز استفاده کنید

هود لنز چه کاری انجام می‌دهد و چه زمانی باید از آن استفاده کرد؟

به طور کلی، شما باید همیشه از هود لنز استفاده کنید. آنها کیفیت تصاویر شما را بهبود می‌بخشند و لنزهای شما را کمی ایمن‌تر می‌کنند. بزرگترین نقطه ضعف این است که آنها مقدار زیادی ابعاد بزرگی دارند و بسته بندی آنها دشوار است.

فقط در موارد ذیل نیازی به استفاده از هود لنز ندارید:

 • شما لنز فلر را به عنوان یک اثر خلاقانه می‌خواهید.
 • وقتی باد می‌وزد و شما از یک سه پایه استفاده می‌کنید (هود لنز می‌تواند جلوی باد را بگیرد).
 • شما در حال عکاسی ماکرو هستید و منبع نور نزدیک به دوربین است. هود لنز ممکن است سایه‌ای قابل مشاهده ایجاد کند.
 • وقتی از فیلترها استفاده می‌کنید که مانع از استفاده از هود لنز می‌شوند.

در شرایط دیگر، بهتر است از هود لنز استفاده کنید. در بدترین حالت، هیچ تأثیری نخواهد داشت، اما در بهترین حالت، ضربه لنزتان وارد نمی‌شود.

هود لنزهای مختلف

هود لنز چه کاری انجام می‌دهد و چه زمانی باید از آن استفاده کرد؟

هود لنزها دو سبک عمده تشکیل شده‌اند: مخروطی و گلبرگ شکل. هودهای مخروطی ساده‌ترین و موثرترین هستند زیرا جلوی لنز را کاملاً سایه می‌اندازند. با این حال، اگر از یک لنز واید استفاده می‌کنید، ممکن است لبه هود لنز در قاب ظاهر شود.

هودهای گلبرگ شکل کمی تأثیر کمتری نسبتبه مخروطی دارند. با این حال ، آنها بریدگی‌هایی از نظر استراتژیک دارند که حتی در بزرگترین فاصله کانونی در تصاویر شما ظاهر نمی‌شوند.

یهر لنز، هود مخصوص به خود دارد که برای آن طراحی شده است. هم در جلو متناسب خواهد بود و هم سایه بهینه را فراهم می‌کند. اگر نیاز به تعویض هود لنز دارید، مطمئن شوید که یکی از مشخصات مشابه را خریداری کرده‌اید.

بیشتر بخوانید: ۷ نکته کلیدی عکاسی که مبتدیان باید بدانند

نکاتی برای استفاده از هود لنز

هود لنز چه کاری انجام می‌دهد و چه زمانی باید از آن استفاده کرد؟

بهترین توصیه این است که هود لنز را روی لنز بزنید و هرگز آن را بردارید. با این حال، بااین‌حال معمولا عکاسی در برخی موقعیت‌ها دشوار است. هودهای لنز معمولا بزرگ هستند و باید آن‌ها را با خود همه جا ببرید.

در زیر چند نکته و مواردی وجود دارد که باید هنگام استفاده از هود‌ لنز در نظر بگیرید:

 • هود‌ ‌لنز را فراموش نکنید: می‌توانید یک هود لنز را به عقب لنز وصل کنید تا فضای کمی در کیف شما اشغال کند. در غیر این صورت، آن را در کیف دوربین خود نگه دارید.
 • هود ‌‌لنز دوربین شما را بزرگتر و واضح‌تر می‌کند: اگر نمی‌خواهید زیاد جلب توجه کنید یا نمی‌خواهید اعلام کنید که روزنامه نگار هستید، هود لنز را بردارید. این امر به ویژه هنگام عبور از مرزهای بین المللی می‌تواند مهم باشد.
 • هود ‌لنز صرفا برای منابع نور خارج از فریم مؤثر است: اگر تصاویری در جهت مستقیم نور خورشید یا نورهای دیگر ثبت می‌کنید، لنز فلر خواهید داشت. با استفاده از هود می‌توانید از ورود نور از زاویه‌های تند جلوگیری کنید؛ اما استفاده از هود برای نور روبه‌رو مؤثر نیست.
 • شاید هود‌ لنز جلوه‌ی واضحی نداشته باشد؛ اما نباید آن را کنار بگذارید: شاید بدون هود‌ لنز هم بتوانید به‌خوبی عکاسی کنید؛ اما استفاده از آن در بسیاری از موقعیت‌ها لازم خواهد شد.

منبع: HowToGeek

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مطالب اخیر