روشن بودن چراغ چک موتور به چه معناست؟

روشن بودن چراغ چک موتور به چه معناست؟

چراغ چک موتور روی داشبورد هشداری است که بسیاری از دارندگان خودرو از آن وحشت دارند. چراغ چک موتور سیگنالی است که سیستم تشخیص داخلی (یا OBD II) نقص عملکرد در سیستم‌های انتشار، احتراق ، سوخت یا اگزوز خودرو را تشخیص داده است. روشن بودن چراغ می‌تواند به سادگی شل بودن درپوش بنزین یا معیوب بودن سنسور اکسیژن یا شمع یا به شدت معیوب بودن یک مبدل کاتالیزوری یا مشکلات عمده موتور باشد، بنابراین نباید آن را نادیده بگیرید. همه اتومبیل‌ها و کامیون‌های سبک دارای تشخیص داخلی هستند که قرار است مشکلات مربوط به موتور را که بر سیستم‌های کنترل آلاینده ها تأثیر می‌گذارد، شناسایی کنند.

بیشتر بخوانید: نحوه بررسی فیوزهای خودرو

چراغ چک موتور (معمولاً با طرح کلی زرد یا نارنجی موتور با کلمه “Check” یا “Service Engine”) هر بار که موتور را روشن می‌کنید این چراغ با چراغ‌های هشدار دهنده دیگر باید برای چند ثانیه روشن شود. اگر روشن بماند، این بدان معناست که مشکلی وجود دارد. اگر چراغ چک موتور  شما به جای اینکه روشن نماند چشمک می‌زند، نشان دهنده یک مشکل جدی است که باید فوراً برطرف شود. بسیاری از دلایل عمده ایجاد روشن شدن چراغ چک موتور ساده و قابل حل است، اما گاهی اوقات، روشن شدن این چراغ به معنای رخ دادن مشکل جدی است.

اگر چراغ موتور در حال چشمک زدن است، این معمولاً نشان دهنده یک مسئله جدی است که نیاز به تعمیر سریع دارد و باید سریعاً به یک تعمیرگاه اتومبیل مراجعه نمایید. نادیده گرفتن چراغ چشمک زن احتمالا مشکلات اضافی، از جمله آسیب رساندن به یک مبدل کاتالیزوری گران قیمت را افزایش می‌دهد. اگر چراغ موتور شما چشمک می‌زند، فوراً وسیله نقلیه خود را به یک مکانیک نشان دهید.

روشن بودن چراغ چک موتور به چه معناست؟

اگر چراغ چک موتور روشن است اما چشمک نمی‌زند، قبل از نشان دادن به مکانیک، ابتدا باید درپوش باک بنزین را محکم کنید زیرا یک شل بودن درپوش باک بنزین می‌تواند باعث روشن شدن این چراغ شود. ببینید آیا بعد از چند روز روشن شدن موتور، چراغ خاموش می‌شود. جایگزینی درپوش بنزین فرسوده که کاملاً چفت نباشد نیز ممکن است مشکل را برطرف کند.

اگر با تعویض درپوش بنزین این مشکل برطرف نشد، یک تکنسین اتومبیل باید با استفاده از دستگاه الکترونیکی به یک اتصال OBD II در زیر داشبورد برای خواندن کدهای تشخیصی، مشکل را تشخیص دهد. این مشکلمی‌تواند از خراب شدن شمع، سنسور اکسیژن یا حسگر دیگری باشد. بسیاری از فروشگاه‌های قطعات خودرو تست رایگان تشخیصی را نیز ارائه می‌دهند. در حالی که آنها وسیله نقلیه شما را تعمیر نمی‌کنند، آنها کد را می‌خوانند و به شما اطلاع می‌دهند مشکل چیست.

بیشتر بخوانید: نحوه بررسی سطح روغن خودرو

حتی اگر به نظر می‌رسد وسیله نقلیه شما عملکرد خوبی دارد؛ فکر خوبی نیست که چراغ چک موتور را نادیده بگیرید. مشکلی پیش آمده و احتمالاً بدتر هم خواهد شد. بسته به اینکه چه چیزی باعث روشن شدن چراغ چک موتور می‌شود، برخی از مشکلات مانند سوپاپ، شمع خراب، سنسور معیوب یا حتی سوخت نامناسب می‌تواند باعث نقص در مصرف سوخت شود.

منبع: cars

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر