دستگاه رابط انسانی (HID) چیست؟

دستگاه رابط انسانی (HID) چیست؟

بسیاری از اصطلاحات عجیب و غریب درمورد کامپیوتر وجود دارد. موردی که ممکن است دیده باشید “Human Interface Device (دستگاه رابط انسانی)” یا “HID” است. به نظر می‌رسد چیزی در یک فیلم علمی تخیلی باشد، اما این اصطلاح دقیقاً چه معنایی دارد؟

به زبان ساده، HID استانداردی است برای دستگاه‌های رایانه‌ای که توسط انسان اداره می‌شوند. استاندارد اجازه می‌دهد تا از این دستگاه‌ها بدون هیچ گونه نرم افزار یا درایور اضافی به راحتی استفاده شود.

استانداردی برای ساده سازی لوازم جانبی

دستگاه رابط انسانی (HID) چیست؟

“دستگاه رابط انسانی” استانداردی است که برای ساده سازی فرآیند نصب دستگاه‌های ورودی ایجاد شده است. قبل از HID، چندین پروتکل خاص برای هر نوع دستگاه ورودی وجود داشت.

این بدان معنا بود که یک پروتکل برای ماوس‌ها، یک پروتکل برای صفحه کلید و غیره وجود داشت. دستگاه‌ها برای استفاده به پروتکل‌های موجود یا ایجاد درایورهای سفارشی نیاز دارند. افراد هنگام نصب و پیکربندی دستگاه‌ها کار بیشتری باید انجام می‌دادند.

در مقایسه، یک دستگاه سازگار با HID شامل “بسته‌های داده” است که شامل تمام اقدامات دستگاه است. به عنوان مثال، ممکن است یک صفحه کلید کلید تنظیم صدا را داشته باشد. هنگامی که آن کلید فشرده می‌شود، “توصیف کننده HID” به رایانه می‌گوید که هدف از انجام این عمل در کجاها ذخیره شده و اجرا می‌شود.

پروتکل HID تولید لوازم جانبی کاملاً سازگار را برای شرکت‌ها بسیار آسان می‌کند. همه سیستم عامل‌های مدرن از پروتکل HID پشتیبانی می‌کنند. می‌توانید یک صفحه کلید USB را به رایانه شخصی ویندوز، Mac ،Chromebook یا حتی یک تبلت اندروید متصل کنید، و بلافاصله کار می‌کند. این همه به لطف HID است.

بیشتر بخوانید: چگونه خطای “Error Connection Reset” را در گوگل کروم حل کنیم

HID و برنامه‌ها

دستگاه رابط انسانی (HID) چیست؟

بزرگترین مزیت HID این است که می‌توانید تقریباً هر وسیله جانبی را به دستگاه متصل کنید و بلافاصله شروع به کار کنید. این تنها نیمی از جادوی آن است. آیا این لوازم جانبی با برنامه‌ها کار می‌کنند؟

شما می‌توانید یک کنترل کننده USB را به کامپیوتر خود وصل کنید و معمولاً آنطور که باید بازی را کنترل می‌کند. حتی اگر کنترلر بعد از بازی ساخته شده باشد، باز هم کار می‌کند. سازندگان بازی برای تحقق آن مجبور نبودند کاری انجام دهند.

وقتی دستگاه HID را متصل می‌کنید، قابلیت‌های خود را به سیستم عامل اعلام می‌کند. سیستم عامل داده‌ها را تفسیر می‌کند و دستگاه را طبقه بندی می‌کند. این اجازه می‌دهد تا برنامه‌ها و بازی‌ها کلاس دستگاه‌ها را به جای مدل‌های خاص هدف قرار دهند.

بیشتر بخوانید: کلید امنیتی شبکه شما چیست و از کجا می‌توانید آن را پیدا کنید؟

انواع دستگاه رابط انسانی

دستگاه رابط انسانی (HID) چیست؟

همانطور که قبلا ذکر شد، لوازم جانبی USB رایج‌ترین دستگاه‌های رابط انسانی هستند که مشاهده خواهید کرد، اما انواع دیگری نیز وجود دارد.

دستگاه های USB در کلاس “USB-HID” قرار می‌گیرند. که شامل موارد رایج مانند صفحه کلید، ماوس، وب کم، پد لمسی و کنترل کننده‌های بازی است. سایر دستگاه‌های USB-HID شامل دماسنج‌ها، ابزارهای صوتی، تجهیزات پزشکی، تلفن‌ها و ماشین‌های ورزشی هستند.

نوع رایج دیگر Bluetooth-HID است. این همان پروتکل USB-HID با برخی تغییرات جزئی برای بلوتوث است. همانطور که انتظار دارید، این دستگاه شامل دستگاه‌های مشابه USB-HID است، اما آنها از طریق بلوتوث متصل می‌شوند. ماوس بلوتوث چه به رایانه شخصی ویندوز، مک یا کروم بوک متصل باشد، به سادگی کار می‌کند.

دستگاه‌های رابط انسانی از رایج‌ترین دستگاه‌هایی هستند که ما با رایانه از آنها استفاده می‌کنیم. ما واقعاً قدر استفاده آسان آنها را نمی‌دانیم. زمانی بود که اتصال این دستگاه‌ها خیلی ساده نبود.

نه تنها HID مسئول سهولت استفاده از رایانه است بلکه به بازار گسترده لوازم جانبی نیز کمک کرده است. هزاران صفحه کلید، ماوس، وب کم، کنترل کننده و سایر محصولات وجود دارد که شما نگران سازگار نبودن آنها با رایانه خود نیستید.

در تاریخ رایانه‌ها پیشرفت‌های بسیاری صورت گرفته است، اما استاندارد دستگاه رابط انسانی یکی از موفقیت‌های چشمگیر است.

منبع: HowToGeek

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *