سرور چیست ؟

What is a Server?

سرور نرم افزار یا یک دستگاه سخت افزاری می باشد که درخواست ها را می پذیرد و به آن ها پاسخ می دهد. درخواست ها توسط مشتری یا کلاینت ایجاد می شود و توسط سرور پاسخ داده می شود و دوباره توسط کلاینت پاسخ ها دریافت می شود. در اینترنت ، اصطلاح “سرور” معمولاً به سیستم رایانه ای گفته می شود که درخواست های یک فایل وب را دریافت می کند و آنها را برای مشتری ارسال می کند.

سرورهای برای چه کارهایی مورد استفاده قرار می گیرند؟

سرورها منابع شبکه را مدیریت می کنند. برای مثال ، ممکن است یک کاربر برای کنترل دسترسی به شبکه ، ارسال / دریافت ایمیل ، مدیریت کارهای چاپی یا میزبانی یک وب سایت ، یک سرور تنظیم کند. علاوه بر این از سرورها برای محاسبات پیچیده و سنگین استفاده می شود. برخی سرورها برای وظایف خاصی برنامه ریزی می شوند که تنها به همان وظیفه ی خاص می پردازند. با این‌حال، امروزه بسیاری از سرورها چندین وظیفه را به صورت همزمان از قبیل ارسال/دریافت ایمیل ، FTP،DNS و میزبانی چندین وبسایت انجام می دهند.

چرا سرورها همیشه روشن هستند؟

از آنجا که سرورها  معمولاً برای ارائه خدماتی که دائماً مورد نیاز هستند مورد استفاده قرار میگیرند ، اکثر سرورها هرگز خاموش نمی شوند. به همین خاطر ، هنگامی که سرورها خراب می شوند ،بسیاری از کاربرها و شرکت ها دچار مشکل می‌شوند. برای کاهش این قبیل مشکلات ، سرورها جوری برنامه ریزی می شوند که احتمال روی دادن همچین اتفاقاتی کاهش یابد.

کامپیوترهای دیگر چگونه به سرور متصل می شوند؟

در یک شبکه محلی ، سرور به یک روتر یا سوئیچ متصل می شود که رایانه های دیگربه کمک آن‌ها می توانند از شبکه استفاده می کنند. پس از اتصال به شبکه ، رایانه های دیگر می توانند به سرور و امکانات آن دسترسی پیدا کنند. به عنوان مثال ، کاربر می تواند برای مشاهده وب سایت ، جستجو و برقراری ارتباط با سایر کاربران در شبکه به وب سرورمتصل شود. یک سرور اینترنت همانند سرور شبکه محلی ، اما در مقیاس بسیار بزرگتر کار می کند. یک آدرس IP توسط InterNIC یا میزبان وب به سرور اختصاص داده می شود. معمولاً کاربران با استفاده از نام دامنه خود به یک سرور متصل می شوند که با ثبت نام دامنه، ثبت می شود. هنگامی که کاربران به یک دامنه متصل می شوند یا درخواست می فرستند (مانند “herfee.ir“) ، این نام به طور خودکار توسط یک DNS resolver به آدرس IP سرور ترجمه می شود.

استفاده از نام دامنه برای اتصال کاربران به سرور به مراتب آسان تر است ، زیرا به خاطر سپردن نام از آدرس IP آسان تر است. بعلاوه، اینکار به اپراتور ها این امکان را می دهد تا بدون نیاز به تغییر نام دامنه و یا ایجاد اختلال در شبکه ،آدرس IP را تغییر دهند. نام دامنه می تواند همیشه یکسان باشد ، حتی اگر آدرس IP تغییر کند.

 

منبع : computerhope

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر