فایل SVG چیست و چگونه می‌توانم آن را باز کنیم؟

فایل SVG چیست و چگونه می‌توانم آن را باز کنیم؟

هنگام وبگردی، ممکن است به قایل‌های گرافیکی با پسوند “SVG” برخورد کرده باشید. موارد خاص این پرونده‌ها چیست و چگونه می‌توانید آنها را مشاهده کنید؟ در ادامه توضیح خواهیم داد.

فایل SVG چیست؟

در زمینه گرافیک رایانه‌ای، SVG مخفف “Graphics Vector Scalable” است. یک فایل SVG یک فایل رایانه‌ای است که برای نمایش تصویر از استاندارد SVG که توسط کنسرسیوم شبکه جهانی وب تعریف شده است، استفاده می‌کند.

بیشتر بخوانید: نحوه تبدیل JPG (عکس) به PDF

فرمت‌‌های معمول تصویر – مانند JPG ،PNG و GIF – از گرافیک رستری (raster) استفاده می‌کنند، به این معنی که آنها با ذخیره شبکه‌ای از پیکسل‌ها، که  bitmap نامیده می‌شود، تصویری را نمایش می‌دهند. رنگ و مکان هر پیکسل در فایل ذخیره می‌شود. اگر تصویری را بیش از حد بزرگ کنیم شطرنجی و تار می‌شود.

فایل SVG چیست و چگونه می‌توانم آن را باز کنیم؟

در مقابل، تصاویر SVG از گرافیک برداری (vector) برای تعریف تصویر استفاده می‌کنند. در یک تصویر گرافیکی برداری، این تصویر از نظر ریاضی به عنوان یک سری دستورالعمل ذخیره می‌شود که به یک برنامه مشاهده می‌گوید که چگونه تصویر را روی صفحه خود “ترسیم” کند. از آنجا که طراحی می‌تواند در هر اندازه انجام شود، پرونده‌های SVG از وضوح مستقل برخوردار هستند. آنها می‌توانند بزرگتر یا کوچکتر شوند بدون از دست دادن کیفیت یا وضوح.

فایل SVG چیست و چگونه می‌توانم آن را باز کنیم؟

هدف از فرمت SVG چیست؟

از آنجا که پرونده‌های SVG می‌توانند در هر اندازه بدون کاهش جزئیات مقیاس بندی شوند، می‌توانند گرافیک بسیار روان با اندازه فایل نسبتا کم در مقایسه با bitmap تولید کنند. آنها همچنین نسبت به تصاویر bitmap از آینده بهتری برخوردار هستند زیرا می‌توانند در وضوح بالاتر در نمایشگرهای آینده بدون افت کیفیت مقیاس‌پذیر شوند.

فایل SVG چیست و چگونه می‌توانم آن را باز کنیم؟

همچنین، SVG یک استاندارد باز است که می‌تواند در برنامه‌ها و مرورگرها بدون حق امتیاز استفاده شود، به این معنی که توسعه دهندگان برنامه برای استفاده از آن نیازی به پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای ندارند. SVG از XML، یک استاندارد باز دیگر، استفاده می‌کند تا گرافیک‌های دو بعدی را به روشی کدگذاری کند که خواندن و اصلاح آن برای برنامه‌ها آسان باشد.

چگونه می‌توانم فایل‌های SVG را مشاهده کنم؟

همه مرورگرهای وب مدرن از مشاهده فایل‌های SVG پشتیبانی می‌کنند. این شامل Chrome ، Edge ، Firefox و Safari است. بنابراین اگر SVG دارید و نمی‌توانید آن را با هیچ چیز دیگری باز کنید، مرورگر مورد علاقه خود را باز کنید، File> Open را انتخاب کنید و سپس فایل SVG را که دوست دارید مشاهده کنید انتخاب کنید. در پنجره مرورگر شما ظاهر می‌شود.

می‌توانید از یک مبدل آنلاین رایگان مانند SVGtoPNG.com برای تبدیل یک فایل SVG به یک فرمت bitmap استفاده کنید که می‌توانید با استفاده از برنامه‌های معمولی مشاهده تصویر مشاهده کنید. با این وجود، به محض اینکه SVG را به قالب bitmap مانند PNG تبدیل کردید، توانایی حفظ مقیاس تصویر در اندازه‌های مختلف را با حفظ وضوح و جزئیات یکسان را نخواهید داشت.

بیشتر بخوانید: چگونه می‌توان به سرعت اندازه چندین عکس را در ویندوز ۱۰ تغییر داد

چگونه می‌توانم یک فایل SVG ایجاد یا ویرایش کنم؟

برای ایجاد یا ویرایش فایل SVG، به برنامه‌ای نیاز دارید که از این فرمت پشتیبانی کند. Adobe Illustrator، معروف به ایجاد کارهای هنری مبتنی بر وکتور، بطور بومی از بارگذاری و ذخیره فایل‌ها با فرمت SVG پشتیبانی می‌کند. همچنین، Inkscape و GIMP دو برنامه رایگان هستند که می‌توانند آثار هنری را در قالب SVG ذخیره کنند. برای برنامه‌های دیگری مانند Adobe Photoshop و InDesign، می‌توانید افزونه‌ای را نصب کنید که از SVG پشتیبانی می‌کند، مانند SVG Kit for Adobe Creative Suite.

در حالی که از زمان ظهور گرافیک رایانهای، فرمت های گرافیکی بردار رقابتی وجود داشته است، پشتیبانی گسترده و طبیعت باز SVG به این معنی است که این استاندارد گرافیکی احتمالاً برای مدت زمان طولانی در کنار ما خواهد بود.

منبع: HowToGeek

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *