میانبر دسکتاپ (Shortcut) چیست و چگونه کار می‌کند؟

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که میانبرهای دسک تاپ شما چگونه کار می‌کنند؟ به نظر می‌رسد عملکرد آنها متفاوت از سایر فایل‌های رایانه شما است و دلیل خوبی هم دارد. آنها فایل‌های منحصر به فردی هستند که متفاوت از فایل‌های دیگر عمل می‌کنند.

بیایید بررسی کنیم که چه چیزی میانبرها را خاص می‌کند و چگونه کار می‌کنند.

میانبر (Shortcut) چیست؟

میانبر مجموعه دستورالعمل‌هایی است که به کامپیوتر می‌گوید پرونده‌ای را در رایانه باز کند. هنگامی که یک میانبر را فعال می‌کنید، این دستورالعمل‌ها را به کامپیوتر می‌دهد، سپس پرونده را پیدا کرده و آن را اجرا می‌کند.

پرونده‌های موجود در رایانه شما “خانه”های خاصی در محل زندگی خود دارند. اگر تا به حال پوشه Program Files را در رایانه خود بررسی کرده‌ باشید، قبلاً این خانه‌ها را دیده‌اید.

معمولا، هنگامی که برنامه، خانه خود را بر روی رایانه شما می‌سازد، تمام پرونده‌ها و داده‌هایی که برای اجرا در پوشه مورد نیاز دارد را تنظیم می‌کند. اگر برنامه را از پوشه خود خارج کنید، نمی‌تواند فایل‌های مورد نیاز برای اجرا را پیدا کند و خطایی ایجاد می‌شود.

به همین ترتیب، اگر می‌خواهید برنامه‌ای را اجرا کنید، باید از طریق سیستم عامل به خانه آن بروید و فایل اجرایی (.exe) را که آن را اجرا می‌کند، اجرا کنید. اویل رایانه‌ها، هر وقت می‌خواستید برنامه جدیدی را اجرا کنید، مجبور بودید این کار را به صورت دستی انجام دهید. این کار شامل بسیاری از کلیک کردن روی فهرست پوشه‌ها برای رسیدن به مکانی که برنامه نصب شده است بود.

با این حال ، میانبرها این روند را بسیار آسان می‌کنند. آنها مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها هستند که همه دایرکتوری‌ها (مسیر‌ها) را جستجو می‌کنند. وقتی روی یکی دوبار کلیک می‌کنید، به طور خودکار به جایی که برنامه است می‌رود و آن را برای شما اجرا می‌کند.

آنها خیلی هوشمند نیستند زیرا اگر برنامه را از پوشه خارج کنید، میانبر خود بروز نمی‌شود. با این حال، از آنجا که برنامه‌ها معمولاً در یک مکان قرار می‌گیرند ، نیازی نیست که میانبرها خودشان را بروز کنند.

به نوعی، مانند این است که اگر می‌خواهید به خانه دوست خود بروید، اما هرگز به یاد نمی‌آورید که چگونه به آنجا بروید. هر بار که رانندگی می‌کنید، باید به صورت دستی نقشه‌ای را بررسی کنید و تصمیم بگیرید که به کدام سمت باید بپیچید.

از طرف دیگر، میانبر مانند این است که اگر آدرس دوست خود را در GPS وارد کنید و اجازه دهید آن شما را به خانه دوستتان هدایت کند. شما نیازی به نگرانی در مورد محل زندگی دوست خود و کدام جاده‌ها به آنجا ندارید. شما دستورالعمل‌ها را دنبال می‌کنید.

در حقیقت، اگر می‌خواهید این استعاره را بیشتر گسترش دهید، میانبر مانند وارد کردن آدرس دوست خود در GPS است و ماشین شما بدون کمک شما به طور خودکار در آنجا رانندگی می‌کند. نیازی نیست کاری انجام دهید. فقط بگذارید ماشین تمام مسیر شما را ببرد.

بیشتر بخوانید: بهترین نرم افزارها برای بازیابی اطلاعات هارد و کارت حافظه

آیا حذف یک میانبر برنامه را پاک می‌کند؟

شاید متوجه شده باشید که این برنامه حتی پس از حذف میانبر همچنان در رایانه شما قرار دارد. برخی از افراد اشتباه می‌کنند که حذف میانبر برابر با حذف برنامه است، اما این درست نیست.

میانبر قسمت اصلی برنامه نیست. یک مجموعه دستورالعمل است که به رایانه شما می‌گوید برنامه هدف را کجا اجرا کند. وقتی دستورالعمل‌ها را حذف می‌کنید، به هیچ وجه روی برنامه اصلی تأثیر نمی‌گذارد.

در تشبیه اتومبیل ما، این مانند این است که آدرس دوست خود را از GPS اتومبیل خودران خود پاک کنید. پاک کردن آدرس از حافظه اتومبیل شما به معنای از بین رفتن خانه دوست شما نیست.

در واقع، اگر آدرس را از GPS پاک کرده‌اید، باز هم می‌توانید به خانه دوست خود بروید. می‌توانید خودتان تا آنجا رانندگی کنید یا آدرس را دوباره وارد GPS کنید.

به همین ترتیب، اگر میانبر را پاک کنید، همچنان می‌توانید به برنامه دسترسی داشته باشید. شما می‌توانید از طریق سیستم فایل رایانه خود به محلی که برنامه نصب شده است بروید، یا می‌توانید یک میانبر دیگر ایجاد کنید.

برای خلاص شدن از شر یک برنامه، باید آن را از ویندوز حذف نصب کنید. حذف کننده خوب نیز میانبر را حذف می‌کند، اما گاهی اوقات یکی از برنامه‌ها باقی می‌ماند. اگر بخواهید آن را اجرا کنید به شما پیغام خطایی می‌دهد، پس از حذف برنامه، می‌توانید میانبر را پاک کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه تعداد چرخه باتری لپ تاپ خود را در ویندوز و مک مشاهده کنیم

نحوه ایجاد میانبر در ویندوز ۱۰

اگر می‌خواهید برای یک برنامه میانبر ایجاد کنید، می توانید این کار را به راحتی در ویندوز ۱۰ انجام دهید.

اول از همه، شما باید وارد مسیر نرم افزاری شوید که می‌خواهید برای آن میانبر ایجاد کنید. اکنون، شما باید فایل اجرایی را پیدا کنید که برنامه را اجرا می‌کند. این یک فایل EXE خواهد بود.

پس از یافتن آن، روی آن کلیک راست کرده و گزینه (Send to > Desktop (create shortcut را انتخاب کنید. کمی گیج کننده است زیرا شما در واقع فایل اجرایی را به جایی نمی‌فرستید. شما در حال ایجاد یک میانبر هستید که درعوض منجر به اجرای آن می‌شود.

میانبر دسکتاپ (Shortcut) چیست و چگونه کار می‌کند؟

وقتی روی این گزینه کلیک کنید، می‌بینید که یک میانبر در دسک تاپ شما ظاهر می‌شود.

همچنین می‌توانید با کلیک راست روی یک فضای خالی در دسک تاپ یا در Windows Explorer، یک میانبر ایجاد کنید. در منوی کلیک راست، به New> Shortcut بروید.

میانبر دسکتاپ (Shortcut) چیست و چگونه کار می‌کند؟

اکنون می‌توانید دایرکتوری(مسیر) پرونده‌ای را که می‌خواهید باز کنید کپی-پیست کنید یا با استفاده از دکمه سمت راست آن را پیدا کنید.

میانبر دسکتاپ (Shortcut) چیست و چگونه کار می‌کند؟

چگونه می‌توانید ببینید میانبر در ویندوز ۱۰ به کجا اشاره می‌کند

بعضی اوقات می‌خواهید به پوشه‌ای که نرم افزار در آن نصب شده است دسترسی پیدا کنید. به عنوان مثال، برخی از برنامه‌ها و بازی‌ها یک فایل پیکربندی در پوشه خود دارند که می‌توانید نحوه کار برنامه را تغییر دهید.

متأسفانه، از آنجا که ما بسیار عادت به کار با میانبرها داریم، نصب یک برنامه بدون اینکه بدانید دقیقاً پرونده‌های این برنامه کجاست آسان است. خوشبختانه، راهی وجود دارد که بدونوارد شدن به مسیر کامپیوتر خود، این موضوع را کشف کنید.

برای انجام این کار در ویندوز ۱۰، بر روی یک میانبر راست کلیک کرده، سپس روی Open file location کلیک کنید. سپس رایانه شما طبق دستورالعمل خود به پرونده می‌رود، اما برنامه را بوت نمی‌کند. در عوض، پوشه‌ای را که در آن قرار دارد باز می‌کند تا بتوانید ببینید چه چیزی در آن قرار دارد.

اکنون می‌دانید که میانبرها چگونه کار می‌کنند و چگونه می‌توانید میانبر خودتان را بسازید، اکنون می‌توانید برای برنامه‌هایی که در زندگی روزمره خود نیاز دارید، میانبرهای زیادی ایجاد کنید.

منبع: MakeUseOf

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    جدیدترین مطالب