F-Stop در عکاسی به چه معنایی است؟

F-Stop در عکاسی به چه معنایی است؟

با توانایی بیشتر دوربین‌های گوشی‌های هوشمند، اصطلاحات تخصصی عکاسی در مکالمات اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. “f-stop” (یا “f-number”) کلمه‌ای است که شما بیشتر باید درباره آن بدانید در حالی که تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند سعی می‌کنند تا این مشخصات را کم رنگ جلوه دهند.

دیافراگم و مثلث نوردهی

دیافراگم یکی از سه پایه مثلث نوردهی به همراه سرعت شاتر و ISO است. این یک اندازه گیری است که چقدر سوراخ در جلوی لنز باز است و از این رو، چقدر اجازه می‌دهد تا نور وارد شود. سرعت شاتر مدت زمان باز ماندن شاتر، در ثانیه اندازه گیری می‌شود و ISO حساسیت سنسور را اندازه گیری می‌کند.

در حالی که سرعت شاتر در کسری از ثانیه اندازه گیری می‌شود ، دیافراگم در f-stop مانند f / 1.6 ، f / 11 و f / 22 اندازه گیری می‌شود. بیشتر لنزها به شما این امکان را می‌دهند f-stop را تنظیم کنید، اگرچه دوربین‌های گوشی‌های هوشمند از این قاعده مستثنی هستند. آنها دارای دیافراگم ثابت هستند. پایین آمدن f-stop باعث روشنایی تصاویر می‌شود، در حالی که افزایش آنها باعث تاریکی آنها می‌شود.

بیشتر بخوانید: ۷ نکته کلیدی عکاسی که مبتدیان باید بدانند

اما چگونه این کار را انجام می‌دهد؟

F-Stops ساده شده است

F-Stop در عکاسی به چه معنایی است؟

f-stop نسبت فاصله کانونی لنز به دیافراگم لنز (حفره‌ای است که نور از آن وارد می‌شود) است. بنابراین ، f/2 به معنای دیافراگم لنز نصف فاصله کانونی است. در لنزی با فاصله کانونی ۱۰۰ میلی متر، دیافراگم ۵۰ میلی متر است (۱۰۰/۵۰ = ۲). در لنزی با فاصله کانونی ۲۰۰ میلی متر، دیافراگم ۱۰۰ میلی متر است (۲۰۰/۱۰۰ = ۲).

یک f-stop به دلیل برخی از تحریکات جالب در فیزیک اپتیک به عنوان نسبت، اندازه گیری می‌شود.

هرچه دیافراگم لنز بیشتر باشد، نور بیشتری از آن عبور می‌کند. این باعث می‌شود تصویری که از صفحه فیلم تهیه می‌کند – یا از نظر واقعی، حسگر دیجیتال – روشن‌تر باشد. بنابراین، هرچه عدد f پایین‌تر باشد، تصویر روشن‌تر می‌شود.

با این حال، لنزهایی با فاصله کانونی طولانی‌تر، دارای میدان دید باریک‌تری هستند. به همین دلیل است که تصاویری که آنها تهیه می‌کنند نسبتاً بزرگتر هستند و نور را نازک‌تر می‌کنند. نحوه تعادل جلوه‌ها به معنی است که نسبت فاصله کانونی به دیافراگم (یا f-number) عکس‌هایی را ایجاد می‌کند که به طور برابر برای همه لنزها، روشن است. این تفاوت در انتقال نور را نادیده می‌گیرد.

F-Stop در عکاسی به چه معنایی است؟

به عنوان مثال، بگویید که از یک درخت عکس می‌گیرید. اگر از لنز ۱۰۰ میلی متری در f/2 استفاده کنید، دیافراگم ۵۰ میلی متر عرض دارد. اگر از لنز ۲۰۰ میلی متری در f/2 استفاده کنید، دیافراگم ۱۰۰ میلی متر عرض دارد. هر دو عکس به همان اندازه روشن خواهند بود.

این بدان دلیل است که حتی اگر لنز ۲۰۰ میلی متری دیافراگم دو برابر عرض داشته باشد (و بنابراین چهار برابر بزرگتر است)، میدان دید آن نیمی از لنز ۱۰۰ میلی متر است. بنابراین، باید همه چیز را چهار برابر بزرگتر روی حسگر قرار دهد، بنابراین دو اثر یکدیگر را خنثی می‌کند.

بیشتر بخوانید: ۱۲ نکته برای عکاسی پاییزی

F-Stops در عکاسی

اکنون که به جزئیات فنی پرداختیم، بیایید ببینیم که چگونه f-stop ها در عکاسی عملی اعمال می‌شود.

گرفتن عکس شامل تعادل دیافراگم، سرعت شاتر و ISO است. شما به اندازه کافی نور می‌خواهید تا به سنسور برخورد کند تا صحنه را به درستی ضبط کند، اما نه آنقدر که تاریک باشد (در معرض نور قرار نگیرد) یا روشن باشد (بیش از حد در معرض نور باشد).

مقدار نوری که به سنسور برخورد می‌کند در یک مقدار بدون بعد به نام “Stop” اندازه گیری می‌شود. افزایش میزان نوردهی (روشنایی عکس) با یک توقف به معنای دو برابر شدن میزان برخورد نور با سنسور است. (سایر مواردی که بر نوردهی تأثیر می‌گذارند، مانند تثبیت کننده تصویر، همچنین با Stop اندازه گیری می‌شوند.)

به چند روش می‌توانید این کار را انجام دهید. یک روش این است که اجازه دهید نور برای مدت زمان بیشتری به سنسور برخورد کند، مثلاً از سرعت شاتر ۱/۵۰ ثانیه به جای ۱/۱۰۰ استفاده کنید. شما همچنین می‌وانید از دیافراگم وسیع‌تری استفاده کنید، اما این با برخی از مبادلات تجاری همراه است.

F-Stop در عکاسی به چه معنایی است؟

تصاویر گرفته شده با دیافراگم بزرگ‌تر، علاوه بر امکان نور بیشتر، دارای عمق میدان کمتری نیز هستند، به این معنی که صحنه‌های بیشتری از فوکوس خارج می‌شوند. گاهی اوقات، مانند هنگام عکسبرداری از یک پرتره، این مطلوب است. در مواقع دیگر، این مشکلی است که شما باید برای حل آن تلاش کنید.

برای قابل مفهوم کردن موضوع، دیافراگم در مقیاس خطی اندازه گیری نمی‌شود. F-stop ها لگاریتمی هستند. به عبارت دیگر، رفتن از f/4 به f/2 میزان ورود نور به دوربین را دو برابر نمی‌کند، بلکه آن را چهار برابر می‌کند. برای دو برابر کردن میزان نور، باید به f/2.8 بروید.

بله، این اطلاعات زیادی برای پردازش است. خوشبختانه، اگرچه، از آنجا که تلفن‌های هوشمند دارای لنزهای دیافراگم ثابت هستند، برای استفاده موثر از آنها نیازی به درک کامل این موارد ندارید.

بیشتر بخوانید: چگونه در حرفه عکاسیموفق شویم؟

f-stops و تلفن شما

F-Stop در عکاسی به چه معنایی است؟

عکاسان آماتور و حرفه‌ای هر دو مجبور شده‌اند با f-stop و دیافراگم کنار بیایند. اکنون که تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند از این اصطلاحات در بازاریابی خود استفاده می‌کنند، در اینجا چند نکته وجود دارد که همه باید به خاطر بسپارند:

  • F-stop ها از فاصله کانونی واقعی لنز محاسبه می‌شوند: در حالی که تولیدکنندگان f-numbers واقعی هستند، اما فاصله کانونی آنها برای لنزهایشان به طور معمول یک قاب کامل است. به عنوان مثال، اپل ادعا کرد لنز تله در آیفون ۱۱ پرو ۵۲ میلی متر با دیافراگم f/2 است. این بدان معنی است که نور از سوراخی به عرض ۱ اینچ عبور می‌کند. با این حال، فاصله کانونی واقعی فقط ۶ میلی متر بود، بنابراین سوراخ فقط ۳ میلی متر عرض داشت.
  • دیافراگم بزرگ‌تر به معنای عکاسی بهتر در نور کم است: با توجه به نحوه طراحی دوربین‌های گوشی هوشمند، بزرگترین دیافراگم ثابت بر سرعت شاتر و ISO ای است که دوربین می‌تواند در شرایط مختلف استفاده کند. هرچه دیافراگم ثابت لنز بیشتر باشد، تصاویر در نور کم بهتر هستند. به این دلیل که می‌تواند از سرعت شاتر سریع‌تر (برای تاری کمتر) و ISO پایین (برای نویز کمتر) استفاده کند.
  • مشخصات عکس نمی‌گیرند: در حالی که شرکت‌ها همچنان به مشخصات دیوانه وار بالا ادامه می‌دهند ، فقط بخاطر داشته باشید اینها چیزی نیستند که عکس خوبی ایجاد می‌کند. جوایز عکاسی با آیفون از ۱۳ سال پیش آغاز شده است زیرا مردم تا زمانی که وجود داشته‌اند با تلفن‌های هوشمند عکس‌های بسیار خوبی می‌گرفتند. این واقعیت که دوربین روی تلفن شما می‌تواند از f/1.8 به f/1.6 برسد، عکاسی شما را به شدت بهبود نمی‌بخشد – فقط وقت و تلاش می‌تواند این کار را انجام دهد.

منبع: HowToGeek

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    مطالب اخیر