لایت کوین (Litecoin) چیست؟

لایت کوین (LTC) یک ارز رمزنگاری جایگزین است که در اکتبر ۲۰۱۱ توسط “چارلی” ایجاد شد. لایت کوین انشعابی از بیت کوین (BTC) است. مانند بیت کوین، لایک کوین نیز مبتنی بر یک شبکه پرداخت جهانی منبع باز است که توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمی‌شود. لایت‌ ‌کوین از جنبه‌هایی مانند نرخ تولید سریع بلوک و استفاده از Scrypt به عنوان مدرکی از کار با بیت کوین متفاوت است.

نکات کلیدی

لایت کوین یک آلت کوین اولیه است که توسط مهندس سابق گوگل چارلی لی در سال ۲۰۱۱ ساخته شده است.

آن را نقره طلای بیت کوین نامیده‌اند و سومین ارز رمزنگاری شده بود.

از آنجا که ساختار آن مشابه ساختار بیت کوین است، از آن بعنوان آزمایشگاه یا میدان آزمایش برای پیشرفت‌هایی استفاده شده است که بعداً در بیت کوین اعمال شد.

لایت کوین (Litecoin) چیست؟

درک لایت کوین

چارلی لی فارغ التحصیل موسسه فناوری ماساچوست و مهندس سابق گوگل است که از سال ۲۰۱۱ به بیت کوین علاقه مند شد. به گفته لی، “در اکتبر ۲۰۱۱ ، من با پایگاه کد بیت کوین بازی می‌کردم و من فقط سعی در ایجاد انشعاب بیت کوین داشتم. این یک پروژه جانبی جالب بود. “

الگوریتم اثبات کار رمزگذاری شده

Scrypt یک تابع اشتراکی کلیدی مبتنی بر رمز عبور است. طبق گفته Tarsnip، “عملکرد اشتراکی کلید scrypt در ابتدا برای استفاده در سیستم پشتیبان‌گیری آنلاین Tarsnap ایجاد شده است و به گونه‌ای طراحی شده است که نسبت به توابع جایگزین مانند PBKDF2 یا bcrypt بسیار ایمن‌تر در برابر حملات سختگیرانه سخت افزار است.”

Scrypt مخصوصاً برای سخت کردن حملات سخت افزاری در مقیاس بزرگ و سفارشی به این ارز توسط لی توسعه داده شد. الگوریتم SHA-256 بیت کوین به حافظه دسترسی تصادفی (RAM) زیادی به عنوان مانعی برای پردازش موازی نیاز ندارد، در حالی که Scrypt این کار را انجام می‌دهد.

در آغاز دهه ۲۰۱۰، هنگامی که عملیات استخراج سخت افزار تخصصی مانند مدار خاص برنامه (ASIC) را برای حل کردن هش SHA-256 توسعه داد، به نظر می‌رسید که بیت کوین در برابر چنین حمله‌ای آسیب پذیر است. لی با ایجاد فشرده‌سازی حافظه الگوریتم اجماع لایت کوین، سعی در خنثی کردن مسابقه تسلیحات سخت افزاری داشت، اگرچه در عمل این اتفاق نیفتاد زیرا افزایش پردازنده‌های گرافیکی به نیاز به RAM بیشتر پاسخ داد.

بیشتر بخوانید: چه تفاوتی بین توکن‌ها و کوین‌ها وجود دارد؟

بیت کوین (BTC) چه تفاوتی با لایت کوین (LTC) دارد؟

لایت کوین با هدف “نقره” بودن “طلا” بیت کوین راه اندازی شد. مانند بیت کوین ، لایت کوین یک ارز اینترنتی نظیر به نظیر است. این یک شبکه پرداخت جهانی کاملاً غیرمتمرکز، منبع باز و جهانی است. لی با هدف بهبود کاستی‌های بیت کوین، لایت کوین را توسعه داد. تفاوت‌های گسترده بین این دو ارز رمزپایه در جدول زیر ذکر شده است.

بیت کوینلایت کوین
سال ساخت ۲۰۰۹ ۲۰۱۱
 سازنده ساتوشی ناکاماتو چارلی لی
 مقدار کلی ۲۱ میلیون ۸۴ میلون
 مدت زمان ساخت بلاک ۱۰ دقیقه ۲.۵ دقیقه
 الگوریتم SHA-256 Scrypt
پاداش اولیه ۵۰ BTC ۵۰ LTC
 پاداش بلوک فعلی (از مارس ۲۰۲۱) ۶.۲۵ BTC ۱۲.۵ LTC
 پاداش‌هانصف هر ۲۱۰۰۰۰ بلوکنصف هر ۸۴۰،۰۰۰ بلوک

لایت کوین به گونه‌ای طراحی شده است که چهار برابر بیت کوین بلوک تولید می‌کند (۱ بلاک جدید هر ۲.۵ دقیقه) ، و همچنین تا ۴ برابر حد مجاز بیت کوین، جذابیت اصلی خود را برای بیت کوین با سرعت و سهولت کسب انجام دهد. با این حال، از آنجا که لایت کوین از Scrypt (برخلاف SHA-256 بیت کوین) به عنوان یک الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کند، استفاده از سخت افزار استخراج مانند استخراج کنندگان ASIC یا دکل استخراج GPU به پردازش قابل توجهی بیشتری نیاز دارد.

لایت کوین به طور مداوم از نظر سرمایه بازار در میان بزرگترین ارزهای رمزنگاری شده است (اگرچه هنوز خیلی کمتر از بیت کوین باقی مانده است) و از مارس ۲۰۲۱ بیش از ۶۶ میلیون سکه در گردش داشت.

لایت کوین (Litecoin) چیست؟

برنامه‌های لایت کوین (LTC)

لایت کوین از زمان راه‌اندازی خود چندین ویژگی را برای بهبود سرعت تراکنش خود بدون به خطر انداختن امنیت و یکپارچگی شبکه به کار گرفته است.

SegWit

SegWit یا Segregated Witness برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ برای بیت کوین پیشنهاد شد. این کار با “تفکیک” داده‌های سیگنال دیجیتال در خارج از بلوک پایه در زنجیره بلوک انجام می‌شود. SegWit برای حل مسئله مقیاس‌پذیری بیت کوین ساخته شد، اما این پیشنهاد بحث و جدال عمیقی را در جامعه بیت کوین ایجاد کرد.

در سال ۲۰۱۷ ، لایت کوین SegWit را به تصویب رساند و به دلیل شباهت لایت کوین به بیت کوین، به عنوان یک میدان آزمایش یا شبکه آزمایشی برای زنده ماندن SegWit در شبکه بزرگتر بیت کوین کار کرد. این آزمون موفقیت آمیز بود و بیت کوین پس از آن SegWit را پذیرفت. برخی از مخالفان تصویب SegWit که از اندازه‌های بزرگتر بلاک بیت کوین حمایت می‌کردند، یک هارد فورک بیت کوین ایجاد کردند که منجر به بیت کوین کش شد.

بیشتر بخوانید: بیت کوین چیست؟

شبکه لایتنگ

شبکه لایتینگ یک فناوری لایه دوم برای بیت کوین است که از کانال‌های پرداخت خرد برای مقیاس گذاری قابلیت بلاکچین خود برای انجام معاملات استفاده می‌کند.

مشابه مثال SegWit ، اجرای شبکه لایتینگ در لایت کوین یک شبکه آزمایشی برای اثبات احتمال ابتکارات در بیت کوین بوده است. چارلی لی همچنین استدلال کرده است که “وقتی بلاکچین بیت کوین شلوغ است و هزینه‌ها زیاد است، استفاده از لایت کوین برای استفاده در شبکه لایتینگ آسان است.”

MimbleWimble

MimbleWimble یک پروتکل حریم خصوصی است که بر اساس معاملات محرمانه‌ای است که اطلاعاتی مانند مقدار معاملات را رمزگذاری یا پنهان می‌کند. گفته می‌شود که MimbleWimble می‌تواند باعث کاهش بلوک و افزایش مقیاس‌پذیری شود. چارلی لی در اوایل سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که لایت کوین توسعه MimbleWimble را دنبال می‌کند و از اوایل سال ۲۰۲۱، توسعه در حال انجام است.

منبع: investopedia

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    مطالب اخیر