هیپوکامپ چیست؟

هیپوکامپ چیست؟

هیپوکامپ نقش مهمی در شکل گیری، سازماندهی و ذخیره سازی خاطرات جدید و همچنین اتصال برخی احساسات خاص به این خاطرات دارد. آیا تا به حال توجه کرده‌اید که چگونه یک رایحه خاص ممکن است باعث ایجاد یک حافظه قوی شود؟ این هیپوکامپ‌ است که در این ارتباط نقش دارد.

هیپوکامپ یک شکل کوچک و منحنی در مغز است که نقش مهمی در سیستم لیمبیک دارد. هیپوکامپ‌ در شکل گیری خاطرات جدید نقش دارد و با یادگیری و احساسات نیز ارتباط دارد.

بیشتر بخوانید: دلایل درد قفسه سینه هنگام تنفس

کارکرد

تحقیقات همچنین نشان داده است که زیرمجموعه‌های مختلف هیپوکامپ در انواع خاصی از حافظه نقش مهمی دارند.

حافظه مکانی

قسمت عقب هیپوکامپ‌ در پردازش حافظه‌های مکانی نقش دارد. مطالعات برروی رانندگان لندنی نشان داد که پیمایش در پیچ و خم‌های خیابان‌های شهرهای بزرگ به رشد منطقه عقب هیپوکامپ مرتبط است.

تحکیم حافظه

هیپوکامپ همچنین در تحکیم خاطرات در هنگام خواب نقش دارد. مطالعات منتشر شده در سال ۲۰۰۴ نشان می‌دهد که فعالیت هیپوکامپ بیشتر در هنگام خواب به دنبال نوعی آموزش یا تجربه یادگیری منجر به حافظه بهتر در روز بعد می‌شود.

انتقال حافظه

خاطرات برای مدت طولانی در هیپوکامپ ذخیره نمی‌شوند. در عوض، اعتقاد بر این است که هیپوکامپ مانند یک مرکز حمل و نقل عمل می‌کند، اطلاعات را می‌گیرد، ثبت می‌کند و قبل از حمل آن را به طور موقت ذخیره می‌کند تا ثبت شود و در حافظه طولانی مدت ذخیره شود. اعتقاد بر این است که خواب نقش مهمی در این روند دارد.

موقعیت مکانی

از آنجا که مغز متقارن است، در واقع شما دو هیپوکامپ دارید. آنها دقیقاً بالای هر گوش و تقریباً یک اینچ و نیم در داخل سر شما قرار دارند.

هیپوکامپ چیست؟

تأثیر آسیب هیپوکامپ

اگر هیپوکامپ‌ در اثر بیماری یا جراحت آسیب دیده باشد، می‌تواند بر روی خاطرات و همچنین توانایی وی در ایجاد خاطرات جدید تأثیر بگذارد. آسیب هیپوکامپ می‌تواند به ویژه بر حافظه مکانی یا توانایی به خاطر سپردن جهت‌ها، مکان‌ها تأثیر بگذارد.

از آنجا که هیپوکامپ نقش مهمی در شکل گیری خاطرات جدید دارد، آسیب به این قسمت از مغز می‌تواند در طولانی مدت بر انواع خاصی از حافظه تأثیر جدی بگذارد. آسیب به هیپوکامپ هنگام تجزیه و تحلیل مغز افراد مبتلا به فراموشی پس از مرگ مشاهده شده است. چنین آسیب‌هایی به مشکلات مربوط به تشکیل خاطرات صریح مانند نام، تاریخ و رویدادها مرتبط است.

تأثیر دقیق آسیب می‌تواند بسته به اینکه هیپوکامپ تحت تأثیر قرار گرفته باشد متفاوت باشد. تحقیقات روی موش‌ها نشان می‌دهد که آسیب به هیپوکامپ چپ در یادآوری اطلاعات کلامی تأثیر دارد در حالی که آسیب به هیپوکامپ راست منجر به مشکلات اطلاعات بصری می‌شود.

بیشتر بخوانید: پیرچشمی یا خستگی چشم

نکات

بنابراین برای محافظت از هیپوکامپ‌ خود چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ تحقیقات نشان می‌دهد که ورزش می‌تواند به محافظت از هیپوکامپ در برابر اثرات مخرب پیری کمک کند.

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که استرس مرتبط با PTSD نیز ممکن است منجر به آسیب به هیپوکامپ‌ شود. افراد مبتلا به PTSD هیپوکامپای کمتری نسبت به افراد بدون PTSD دارند.

هیپوکامپ چیست؟

مشکلات احتمالی

چند عامل مختلف وجود دارد که می‌تواند عملکرد هیپوکامپ‌ را تحت تأثیر قرار دهد:

همچنین سن می‌تواند تأثیر عمده‌ای در عملکرد هیپوکامپ داشته باشد. اسکن MRI از مغز انسان نشان داده است که هیپوکامپ‌ انسان در سنین ۳۰ تا ۸۰ سال حدود ۱۳ درصد کوچک می‌شود.

کسانی که چنین افتی را تجربه می‌کنند ممکن است افت قابل توجهی در عملکرد حافظه نشان دهند. تحلیل رفتن سلول در هیپوکامپ نیز با شروع بیماری آلزایمر مرتبط است.

هیپوکامپ همچنین ممکن است در کمک به توسعه اعتیاد نقش داشته باشد. از آنجا که مواد مخدر و الکل بر سیستم پاداش دهی مغز تأثیر می‌گذارد، هیپوکامپ‌ خاطرات این تجربیات رضایت بخش را ایجاد می‌کند. همچنین ممکن است به شکل‌گیری خاطراتی از نشانه‌های محیطی مرتبط با مصرف مواد کمک کند که در صورت مواجهه مجدد با این نشانه‌ها می‌تواند منجر به ولع شدید شود.

تاریخچه هیپوکامپ‌

اصطلاح هیپوکامپ‌ از کلمه یونانی هیپوکامپوس (hippo به معنی “اسب” و kampos به معنای “هیولای دریا”) گرفته شده است زیرا این ساختار به شکل اسب دریایی شباهت دارد. این سازه ابتدا توسط آناتومیست جولیوس سزار آرانزی توصیف شد. از آنجا که هیپوکامپ‌ قرن‌هاست که شناخته شده است، یکی از مناطق مورد مطالعه مغز است.

منبع: VeryWellMind

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *