بهترین راه برای تهیه نسخه پشتیبان از رایانه چیست؟

بهترین راه برای تهیه نسخه پشتیبان از رایانه چیست؟

هرکسی ممکن است داده‌های خود را از دست بدهد. هارد رایانه شما ممکن است همین فردا خراب شود، باج افزار می‌تواند فایل‌های شما را گروگان بگیرد یا یک اشکال نرم افزاری می‌تواند پرونده‌های مهم شما را پاک کند. اگر مرتباً از رایانه خود نسخه پشتیبان تهیه نمی‌کنید، ممکن است این پرونده‌ها را برای همیشه از دست دهید.

احتمالاً در مورد روش‌های مختلف پشتیبان گیری مختلف شنیده‌اید، اما کدام یک برای شما مناسب است؟ و واقعاً برای پشتیبان گیری به چه پرونده‌هایی نیاز دارید؟

این همه اطلاعات شخصی شماست

بیایید با موارد واضح شروع کنیم: برای تهیه نسخه پشتیبان به چه چیزی نیاز دارید؟ خوب، اول و مهم‌ترین چیز، شما باید از پرونده‌های شخصی خود پشتیبان تهیه کنید. اگر هارد دیسک شما خراب است، همیشه می‌توانید سیستم عامل خود را دوباره نصب کرده و برنامه‌های خود را مجددا دانلود کنید، اما داده‌های شخصی خودتان غیر قابل تعویض هستند.

از هرگونه اسناد، عکس‌ها، فیلم‌های خانگی و سایر داده‌های رایانه شخصی باید به طور منظم نسخه پشتیبان تهیه کنید. آنها هرگز قابل جایگزینی نیستند. اگر ساعت‌ها با زحمت و سختی سی‌دی‌های صوتی یا دی‌وی‌دی‌های ویدیویی را پر کرده‌اید، ممکن است بخواهید از آن پرونده‌ها نیز پشتیبان تهیه کنید، بنابراین مجبور نیستید همه کارها را دوباره انجام دهید.

همچنین می‌توانید از سیستم عامل، برنامه‌ها و سایر تنظیمات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. تهیه نسخه پشتیبان از آنها الزامی نیست، اما اگر کل دیسک سخت شما خراب شود می‌تواند زندگی شما را آسان کند. اگر شما از افرادی هستید که دوست دارید با پرونده‌های سیستم بازی کنید، رجیستری را ویرایش کنید و به طور مرتب سخت افزار خود را به‌روز کنید، داشتن یک نسخه پشتیبان کامل از سیستم ممکن است در هنگام خراب شدن در وقت شما صرفه جویی کند.

بیشتر بخوانید: چگونه درایورهای ویندوز را حذف کنیم ؟

راه‌های بسیاری برای پشتیبان‌گیری از پرونده‌ها وجود دارد

روش‌های زیادی برای تهیه نسخه پشتیبان از داده‌ها وجود دارد، از استفاده از درایو خارجی گرفته تا پشتیبان گیری از آن فایل‌ها در یک سرور از راه دور از طریق اینترنت. نقاط قوت و ضعف هر یک از این موارد را در زیر بیان می‌کنیم:

  • پشتیبان گیری در یک درایو خارجی (هارد اکسترنال): اگر هارد دیسک خارجی دارید، می‌توانید با استفاده از ویژگی‌های پشتیبان داخلی رایانه، در آن درایو، نسخه پشتیبان خود را ذخیره کنید. در ویندوز ۱۰ و ۸ ، از File History استفاده کنید. در ویندوز ۷، از Windows Backup استفاده کنید. در Mac، از Time Machine استفاده کنید. گاهی اوقات هارد را به رایانه متصل کنید و از ابزار پشتیبان استفاده کنید، یا هر زمان که در خانه هستید آن را به برق وصل کنید و به طور خودکار پشتیبان تهیه می‌شود. جوانب مثبت: تهیه نسخه پشتیبان ارزان و سریع است. نکات منفی: اگر خانه شما مورد سرقت قرار گرفت یا آتش گرفت، نسخه پشتیبان تهیه شده همراه با رایانه از بین می‌رود، که بسیار بد است.

بهترین راه برای تهیه نسخه پشتیبان از رایانه چیست؟

  • پشتیبان گیری از طریق اینترنت: اگر می‌خواهید از ایمن بودن پرونده‌های خود اطمینان حاصل کنید، می‌توانید با سرویسی مانند Backblaze از آنها در اینترنت نسخه پشتیبان تهیه کنید. این برنامه‌ها در پس زمینه در رایانه شخصی یا Mac شما اجرا می‌شوند و به طور خودکار از پرونده‌های شما در حافظه وب سرویس پشتیبان تهیه می‌کنند. اگر آن پرونده‌ها را گم کردید و دوباره به آنها نیاز داشتید، می‌توانید آنها را بازیابی کنید. جوانب مثبت: پشتیبان گیری آنلاین از شما در برابر هر نوع از دست دادن اطلاعات – خرابی هارد دیسک، سرقت، بلایای طبیعی و … محافظت می‌کند. نکات منفی: این سرویس‌ها معمولاً هزینه دارند و تهیه نسخه پشتیبان اولیه می‌تواند بسیار بیشتر از آنچه در درایو خارجی انجام می‌شود، طول بکشد – خصوصاً اگر پرونده‌های زیادی داشته باشید.

بهترین راه برای تهیه نسخه پشتیبان از رایانه چیست؟

  • از یک سرویس ذخیره سازی ابری استفاده کنید: پشتیبان‌گیران می‌گویند این از نظر فنی یک روش پشتیبان گیری نیست، اما برای اکثر مردم، این هدف به اندازه کافی مشابه پشتیبان‌گیری است. به جای اینکه فقط پرونده‌های خود را در هارد دیسک کامپیوتر خود ذخیره کنید، می‌توانید آنها را در خدماتی مانند Dropbox  Google Drive  Microsoft OneDrive یا سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری مشابه ذخیره کنید. سپس آنها به طور خودکار با حساب آنلاین شما و سایر رایانه‌های شخصی شما همگام‌سازی می‌شوند. اگر هارد دیسک شما خراب شود ، کپی فایل‌ها را به صورت آنلاین و در رایانه‌های دیگر ذخیره خواهید کرد. جوانب مثبت: این روش آسان، سریع و در بسیاری از موارد رایگان است و از آنجا که بصورت آنلاین است، از شما در برابر انواع اتلاف اطلاعات محافظت می‌کند. نکات منفی: اکثر سرویس‌های ابری فقط چند گیگابایت فضا به صورت رایگان ارائه می‌دهند، بنابراین این تنها درصورتی کار می‌کند که تعداد کمی پرونده داشته باشید و بخواهید از آنها پشتیبان تهیه کنید یا مایلید هزینه فضای ذخیره سازی بیشتری را پرداخت کنید. بسته به پرونده‌هایی که می خواهید از آنها پشتیبان تهیه کنید، این روش می‌تواند ساده‌تر یا پیچیده‌تر از یک برنامه پشتیبان مستقیم باشد.

بهترین راه برای تهیه نسخه پشتیبان از رایانه چیست؟

درحالی‌که برنامه‌های پشتیبان‌گیری مانند Backblaze و سرویس‌های ذخیره سازی ابری مانند Dropbox هر دو نسخه پشتیبان آنلاین هستند، اما آنها به روش‌های بنیادی متفاوتی کار می‌کنند. Dropbox برای همگام‌سازی پرونده‌های شما بین رایانه‌ها طراحی شده است، در حالی که Backblaze و سرویس‌های مشابه برای پشتیبان‌گیری از مقدار زیادی پرونده طراحی شده‌اند. Backblaze چندین نسخه از نسخه‌های مختلف از پرونده‌های شما را حفظ می‌کند، بنابراین می‌توانید فایل را دقیقاً همانطور که از بسیاری از نقاط تاریخ آن بود بازیابی کنید. و در حالی که خدماتی مانند Dropbox برای فضای کم رایگان هستند، قیمت پایین Backblaze برای همان پشتیبان مورد نظر شماست. بسته به مقدار داده شما، یکی می‌تواند ارزان‌تر از دیگری باشد.

Backblaze و Carbonite یک محدودیت بزرگ دارند که باید به خاطر بسپارید. اگر فایلی را در رایانه خود حذف کنید، پس از ۳۰ روز از پشتیبان‌گیری آنلاین حذف می‌شود. پس از این مدت ۳۰ روزه نمی‌توانید یک فایل حذف شده یا نسخه قبلی پرونده را بازیابی کنید.پس مراقب باشید تا آن فایل‌ها را حذف نکنید.

یک نسخه پشتیبان کافی نیست: از چندین روش استفاده کنید

بنابراین از کدام یک باید استفاده کنید؟ در حالت ایده آل، حداقل از دو مورد استفاده می‌کنید. چرا؟ چون شما هر دو نسخه پشتیبان خارج از سایت و سایت را می خواهید.

“Onsite” به معنای واقعی کلمه به معنی پشتیبان گیری است که در همان مکان فیزیکی شما ذخیره می‌شود. بنابراین، اگر برروی یک هارد اکسترنال پشتیبان تهیه کرده‌اید و آن را در خانه با رایانه شخصی خود ذخیره می‌کنید، این یک نسخه پشتیبان onsite است.

پشتیبان گیری خارج از سایت در مکان دیگری ذخیره می‌شود. بنابراین ، اگر در یک سرور آنلاین مانند Backblaze یا Dropbox پشتیبان تهیه کنید، این یک نسخه پشتیبان offsite است.

بیشتر بخوانید: روش‌های بررسی ویروسی شدن کامپیوتر

پشتیبان گیری onsite سریع‌تر و راحت‌تر است و باید اولین خط دفاعی شما در برابر از دست رفتن اطلاعات باشد. اگر پرونده‌ها را گم کنید، می‌توانید به سرعت آنها را از یک درایو خارجی بازیابی کنید. اما نباید فقط به پشتیبان گیری onsite اعتماد کنید. اگر خانه شما بسوزد یا سخت افزارهای موجود در آن توسط سارقان به سرقت رفته باشد، تمام پرونده‌های خود را از دست می‌دهید.

پشتیبان‌های offsite نیز نیازی به سرور در اینترنت ندارد و شما مجبور نیستید ماهانه برای یک اشتراک هزینه‌ای پرداخت کنید. می‌توانید از پرونده های خود در یک دیسک سخت پشتیبان تهیه کنید و به عنوان مثال آن را در محل کار خود، در خانه یکی از دوستانتان یا در صندوق بانکی ذخیره کنید. کمی ناخوشایند خواهد بود، اما این از نظر فنی پشتیبان گیری offsite است.

به همین ترتیب، شما همچنین می‌توانید پرونده‌های خود را در Dropbox  Google Drive یا OneDrive ذخیره کرده و پشتیبان گیری منظم از یک درایو خارجی را انجام دهید. یا می‌توانید از Backblaze برای پشتیبان گیری آنلاین و Windows File History برای ایجاد پشتیبان محلی استفاده کنید. روش‌های زیادی برای استفاده همزمان از این خدمات وجود دارد و نحوه انجام این کار به شما بستگی دارد. فقط مطمئن شوید که از یک استراتژی پشتیبان گیری مستحکم، با پشتیبان گیری onsite و offsite برخوردار هستید، بنابراین یک شبکه ایمنی گسترده در برابر از دست دادن پرونده‌های خود دارید.

پشتیبان گیری خودکار !

ممکن است همه چیز پیچیده به نظر برسد، اما هرچه بیشتر سیستم پشتیبان خود را خودکار کنید، به دفعات بیشتری می‌توانید از آن پشتیبان تهیه کنید و احتمال بیشتری برای آن خواهید داشت. به همین دلیل است که به جای کپی کردن دستی پرونده‌ها در یک درایو خارجی، باید از یک ابزار خودکار استفاده کنید. فقط یک بار آن را تنظیم کنید و اگر فراموش کنید به طور خودکار نسخه پشتیبان تهیه کنید.

این یکی از دلایلی است که ما خدمات آنلاین مانند Backblaze را خیلی دوست داریم. اگر از اینترنت پشتیبان تهیه کند، می‌تواند هر روز به طور خودکار این کار را انجام دهد. اگر مجبور باشید درایو اکسترنال را به برق متصل کنید، باید بیشتر تلاش کنید، به این معنی که کمتر پشتیبان تهیه می‌کنید و در نهایت ممکن است دیگر این کار را نکنید. نگه داشتن همه چیز به صورت خودکار کاملاً ارزش آن را دارد.

اگر نمی‌خواهید هزینه‌ای پرداخت کنید و می‌خواهید در درجه اول به پشتیبان گیری محلی متکی باشید، از یک سرویس همگام سازی فایل مانندDropbox ، Google Drive یا Microsoft OneDrive برای همگام سازی آنلاین پرونده‌های مهم خود استفاده کنید. به این ترتیب، اگر پشتیبان محلی خود را گم کنید، حداقل یک کپی آنلاین خواهید داشت.

در نهایت، شما فقط باید در مورد محل قرارگیری پرونده‌های خود فکر کنید و اطمینان حاصل کنید که چندین نسخه در همه زمان‌ها دارید. در حالت ایده آل، این نسخه‌ها باید در بیش از یک مکان فیزیکی باشند. تا زمانی که واقعاً به این فکر می‌کنید که اگر رایانه شما از بین برود چه خواهید کرد، باید از بسیاری دیگر پیشی بگیرید.

منبع: HowToGeek

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *