واتساپ از فضای ذخیره سازی تلفن استفاده می‌کند؟ نحوه رفع این مشکل

واتساپ از فضای ذخیره سازی تلفن استفاده می‌کند؟ نحوه رفع این مشکل

واتساپ محبوب‌ترین برنامه پیام‌رسانی رمزنگاری شده در دنیا است. اما در حالی که افراد دیگر نمی‌توانند آنچه را که می‌گویید، ردیابی کنند، این به این معنا نیست که داده‌های واتساپ قابل پردازش نیستند.

تا کنون بزرگترین عنصر گیرنده داده واتساپ انبوهی از عکس‌ها، فیلم‌ها و تصاویر گرافیکی است که می‌تواند به سرعت فضای ذخیره سازی تلفن شما را پر کند. علاوه بر اینکه حافظه تلفن شما را پر می‌کند، عکس‌هایی که در آلبوم دوربین شما ذخیره می‌شوند می‌توانند یک کابوس حریم خصوصی باشند. اگر در حال مرور عکس با دوستان یا خانواده خود هستید، هیچ کس نمی‌خواهد با چیز نامناسبی که از طریق واتساپ بدست آمده، روبرو شود.

واتساپ به طور خودکار عکس‌ها و فیلم‌های جدیدی را که برای شما ارسال می‌شود دانلود می‌کند. این موارد در تلفن شما ذخیره می‌شوند، اما همچنین در قیمت آلبوم دروبین یا گالری‌تان ذخیره می‌شوند. نسخه بروز شده واتساپ اکنون به شما امکان کنترل بیشتر بر روی ذخیره کردن رسانه‌های دانلود شده در اختیار شما قرار می‌دهد.

همه چیز را پاک کنید

اول، میخواهید با یه تخلیه‌ی کامل شروع کنید. برخی از طولانی‌ترین و فعال‌ترین چت‌های واتساپ‌تان به احتمال زیاد قسمت قابل توجهی از فضای ذخیره سازی دستگاه شما را اشغال می‌کنند. واتساپ برخی از ابزارهای جدید مدیریت ذخیره سازی را برای کمک به شما در بازپس‌گیری کنترل معرفی کرده است. مدیریت ذخیره سازی ممکن است جذاب‌ترین کار نباشد، اما می‌تواند به بهبود سریع عملکرد گوشی‌تان کمک کند.

در واتساپ، به تنظیمات (در منویی که با سه نقطه در سمت راست بالای واتساپ نشان داده شده است) بروید ، سپس Storage and data (حافظه ذخیره سازی و داده‌ها)و در آخر manage storage (مدیریت حافظه ذخیره سازی) را انتخاب دهید. این صفحه لیستی از مکالمات شما و میزان ذخیره سازی هر یک از آنها را نشان می‌دهد. روی یک شخص یا گروه ضربه بزنید و خواهید دید که چند پیام، مخاطب، عکس، مکا ، فایل گیف، فیلم ، اسناد و پیام‌های صوتی ذخیره شده است. شما می‌توانید با انتخاب گزینه روی صفحه و تصمیم گیری برای خلاص شدن از کدام دسته چت، “فضا را آزاد کنید”.

اگرچه این روش می‌تواند برای خالی کردن فضای ذخیره سازی بسیار کمک کند، اما این یک ابزار کاملاً ساده است. حذف همه عکس‌ها از یک گپ باعث از دست رفتن برخی از عکس‌هایی می‌شود که می‌خواهید نگه دارید. جدیدترین ابزار ذخیره سازی واتساپ، که در ابتدای ماه نوامبر برای همه در دسترس قرار گرفته است، برای کنترل دقیق‌تر افراد طراحی شده است.

صفحه مدیریت ذخیره سازی را دوباره طراحی کرده است تا نشان دهد چه مقدار از تلفن شما توسط داده‌های ذخیره شده در واتیاپ مصرف می‌شود. همچنین عکس‌ها و فیلم‌هایی را که چندین بار به شما ارسال شده‌اند و فایل‌های بزرگ را در دستگاه شما برجسته می‌کند. به دو بخش جدید – چند بار فرستاده شده‌اند و بزرگتر از ۵ مگابایت – در نمای گالری قابل دسترسی است که می‌توانید فایل‌ها را به صورت دسته‌ای حذف کنید. روی همه فایل‌هایی که می‌خواهید حذف کنید ضربه بزنید و نماد حذف را بزنید. همچنین گزینه‌ی برای انتخاب همه و انتقال فوری آنها به سطل زباله وجود دارد.

ذخیره عکس واتساپ را در تلفن متوقف کنید

به طور پیش فرض، هم در ios و هم در اندروید، واتساپ به طور خودکار تصاویر را در تلفن شما دانلود و ذخیره می‌کند. این پلتفرم این کار را انجام می‌دهد تا بتواند “دسترسی سریع به جدیدترین عکس‌های شما” را فراهم کند. اما این می‌تواند یک دردسر باشد.

این تنظیمات قابل تغییر است. به تنظیمات (setting) بروید، سپس به چت‌ها (Chats) بروید. در دستگاه‌های اندروید، خاموش بودن قابلیت مشاهده رسانه (Media visibillity) ،جلوی نمایش عکس‌ها و فیلم‌های تازه دانلود شده در گالری تلفن شما را می‌گیرد. هنگام استفاده از iOS از طریق همان فهرست چت‌ها (Chats)، با انتخاب گزینه Save to camera roll به شما این امکان را می‌دهد تا قابلیت نمایش عکس‌ها و ویدیوها در گالری را خاموش کنید.

دانلود خودکار را متوقف کنید

اکنون که تصاویر و فیلم‌ها در گالری شما نمایش داده نمی‌شوند، یک راه دیگر وجود دارد که می‌تواند تا دریافت رسانه را محدود کنید. شما می‌توانید کنترل کنید که آیا فایل‌ها به طور خودکار در تلفن شما دانلود شوند یا اینکه می‌خواهید فایل‌ها را به صورت دستی دانلود کنید و وقتی آماده هستید آنها را باز کنید.

واتساپ چند گزینه برای تنظیمات دانلود دارد – آنها را در فهرست استفاده از حافظه ذخیره سازی و داده‌ها (Storage and data) مشاهده می‌کنید. گزینه‌ها به طور کلی در هر دو سیستم عامل Android و iOS یکسان هستند. می‌توانید انتخاب کنید که داده‌ها در چه صورتی دانلود شوند ( در صورت استفاده از داده‌های تلفن همراه، در صورت استفاده از وایفای یا هرگز). اندروید همچنین دارای گزینه محدود کردن دانلود خودکار هنگام رومینگ است.

به طور پیش فرض، واتساپ هنگام اتصال به تلفن همراه، تصاویر و هنگام اتصال به شبکه Wi-Fi، همه موارد را دانلود می‌کند. تغییر این گزینه‌ها برای اینکه هرگز یا فقط دانلود همه موارد روی Wi-Fi صورت نگیرد، می‌واند به ذخیره داده‌های تلفن همراه کمک کند اما با این تفاوت که برای دانلود هر تصویر یا فیلم باید روی آن ضربه بزنید.

منبع: wired

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    مطالب اخیر