دلیل کند شدن لپ تاپ چیست؟

دلیل کند شدن لپ تاپ چیست؟

آیا لپ تاپ شما کند است؟ فرقی نمی‌کند که لپ تاپتان قدیمی باشد یا جدید، ویندوز یا Mac، استفاده از لپ تاپ کند تجربه لذت بخشی نیست. اگر به دنبال راه‌هایی برای سریع‌تر کردن لپ تاپ خود با به روزرسانی به حافظه ذخیره سازی سریع‌تر و RAM، یا حذف مواردی هستید که می‌توانند سرعت لپ تاپتان را کاهش دهند، مانند بدافزار، ویروس‌ها و حتی برنامه‌های آنتی ویروس، یا کارآیی بهتری از لپ تاپ خود می‌خواهید، این مطلب از حرفه‌ای برای شروع به شما کمک می‌کند. ما نکات مربوط به عملکرد لپ تاپ را گردآوری کرده‌ایم که می‌تواند روح تازه‌ای به لپ تاپ قدیمی شما ببخشد.

بدافزار، ویروس و آنتی ویروس

اعم نرم افزارهای مخرب، ویروس، بدافزار می تواند علت اصلی کاهش سرعت رایانه باشد. گرچه ویروس‌ها، تبلیغات مخرب، تروجان‌ها همه عناصر منحصر به فردی دارند که آنها را طبقه بندی می‌کنند، ما قصد داریم همه آنها را زیر چتر بدافزار در نظر بگیریم. مهم نیست که شما چه نوع لپ تاپی دارید، ویندوز، مک یا لینوکس، شما باید نوعی از برنامه ضد بدافزار را به عنوان اولین خط دفاعی در نظر بگیرید.

برای کاربران ویندوز و لینوکس، برنامه‌های ضد بدافزار (anti-malware) فعال که می‌توانند لپ تاپ شما را در پس زمینه و بر اساس تقاضا اسکن کنند، انتخاب خوبی هستند. برای کاربران Mac، ممکن است اسکنر بدافزار (on-demand malware) در حال حاضر گزینه بهتری باشد زیرا منابعی را به جز در زمان استفاده، اشغال نمی‌کند.

اما فریب نخورید که یک اسکنر ضد بدافزاربرای دفاع کافی است. اجرای بیش از یک بار، بیشتز از اینکه باعث پیدا کردن بدافزار اضافی شود بلکه به کندی و عدم پاسخگویی رایانه منجر می‌شود.

برنامه‌های زیادی باز هستند

آیا واقعاً به همه آن برنامه‌ها نیاز دارید که اجرا شوند؟ دلیل عمده کاهش سرعت لپ تاپ، تعداد زیاد برنامه‌های فعال است. هر برنامه منابع سیستم، از جمله RAM، فضای دیسک و عملکرد CPU و GPU را می‌خورد. و گرچه ممکن است برنامه‌هایی که در پس زمینه اجرا می‌شوند از چشم دور باشند، آنها هنوز هم برخی از منابع محدود لپ تاپ شما را مصرف می‌کنند.

اما این فقط تعداد برنامه‎های باز نیست، بلکه نحوه استفاده شما از یک برنامه است. یک مثال خوب مرورگر وب شماست. چند برگه باز دارید؟ بیشتر مرورگرهای وب از تکنیک sandboxing برای جدا کردن هر پنجره و برگه باز از دیگر برگه‌ها استفاده می‌کنند. این بدان معناست که می‌توانید هر برگه یا پنجره مرورگر باز را طوری در نظر بگیرید که گویی یک برنامه مرورگر جداگانه باز است. عادت بستن برنامه‌های بلااستفاده و تنها باز کردن برنامه‌های مورد نیاز، روش خوبی برای کمک به مدیریت منابع و عملکرد لپ تاپ شماست.

 • وقتی کار با برنامه تمام شد، آن را ببندید.
 • برگه‌های مرورگر را که دیگر نیازی به آنها ندارید ببندید.

بیشتر بخوانید: آیا اتصال همیشگی لپ‌تاپ به برق ایده اشتباهی است؟

دلیل کند شدن لپ تاپ چیست؟

شروع خودکار برنامه‌ها را کنترل کنید

همچنین باید از شروع خودکار برنامه‌ها جلوگیری کنید. سیستم عامل‌ها به شما امکان می‌دهند برنامه‌ها را پیکربندی کنید تا هنگام راه اندازی رایانه به طور خودکار راه اندازی شوند. با راه اندازی برنامه‌های خاص می‌توانند در وقت شما صرفه جویی کنند، اما اگر دیگر از این برنامه‌ها استفاده نمی‌کنید، غالباً بستن آنها را فراموش می‌کنیم.

 • کاربران Mac: موارد ورود به سیستم را که نیازی ندارید حذف کنید.
 • کاربران ویندوز: از بارگیری برنامه‌ها در هنگام راه اندازی ویندوز جلوگیری کنید.

فضای دیسک را آزاد کنید

اگر فضای خالی کافی در درایو راه اندازی شما وجود نداشته باشد، لپ تاپ را مجبور می‌کنید تا در یافتن فضای مورد نیاز برای قرار دادن پرونده‌های موقتی مورد استفاده توسط سیستم و برنامه‌ها (دلیل دیگری برای محدود کردن تعداد برنامه‌ها) بیشتر کار کند. این سیستم همچنین فضای دیسک را برای حافظه مجازی در نظر می‌گیرد، راهی برای سیستم عامل برای انتقال داده‌های قدیمی‌تر از RAM به دیسک کندتر.

هنگامی که فضا کم می‌شو ، لپ تاپ شما می‌تواند با افزایش سربار سیستم عامل، در تلاش برای مدیریت این وظایف ذخیره سازی، سرعت خود را کم کند. با اطمینان از این که لپ تاپ شما همیشه فضای خالی زیادی دارد، می توانید از دست این هزینه‌های سربار را راحت شوید.

به عنوان یک دستورالعمل کلی، حفظ حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد از فضای خالی، باید اطمینان حاصل کنید که لپ تاپ شما به دلیل مشکلات ذخیره سازی، کاهش چشمگیری را تجربه نخواهد کرد. حتی بهتر از این، می‌توانید با نگه داشتن ۲۵ درصد یا بیشتر فضای خالی برای سیستم عامل، اطمینان حاصل کنید که به هیچ وجه مشکل ذخیره سازی نخواهید داشت.

 • فضای خالی را در درایو راه اندازی خود نگه دارید.

جلوه‌های بصری را کاهش دهید

اگر شما یک لپ تاپ جدید با جدیدترین و بهترین CPU و GPU دارید، ممکن است نیازی به کاهش جلوه‌های بصری سیستم عامل Mac و ویندوز نداشته باشید.

غیرفعال کردن برخی از جلوه‌های بصری سیستم عامل، می‌تواند به استفاده بهینه از CPU و GPU کمک کند و به افزایش عملکرد کلی دستگاه کمک می‌کنند. در اکثر موارد، کاهش جلوه‌های بصری باعث ایجاد رابط کاربری بسیار پاسخگوتری می‌شود و منابع در دسترس برنامه‌های مورد نیاز را حفظ می‌کند.

RAM  Disk  Graphics و Battery را ارتقا دهید

تا کنون، ما در مورد مدیریت عملکرد با باز نگه داشتن برنامه‌های کمتر، افزایش فضای خالی دیسک راه اندازی با حذف پرونده‌ها و به طور کلی مدیریت منابع لپ تاپ صحبت کرده‌ایم.

اما اگر برنامه‌ی داشته باشید که اگر فضای رم یا دیسک بسیار بیشتری داشته باشد یا یک پردازنده گرافیکی عالی برای کار داشته باشد، عملکرد بهتری خواهد داشت؟

بسته به مدل لپ تاپ، ممکن است با بالا بردن میزان RAM نصب شده، سوئیچ به دیسک سریع‌تر یا بزرگتر (یا هر دو)، به روزرسانی CPU یا GPU یا حتی فقط تعویض باتری، عملکرد کلی را افزایش دهید.

این نوع بروزرسانی‌ها، معمولاً با هزینه کمتری نسبت به تعویض لپ تاپ، می‌توانند پیشرفت چشمگیری در عملکرد داشته باشند. برای اینکه بفهمید آیا می توانید لپ تاپ خود را ارتقا دهید (یا باید) ، با سازنده تماس بگیرید و سپس بهترین قیمت های ارتقا آن را برای قطعات خریداری کنید.

 • RAM بیشتر برابر با فضای بیشتری برای اجرای برنامه ها است.
 • درایو سریعتر اجازه می‌دهد تا برنامه ها سریعتر باز و کار کنند.
 • برنامه‌های گرافیکی با یک موتور گرافیکی ارتقا یافته می‌توانند عملکرد بهتری داشته باشند.
 • تعویض باتری لپ تاپ قدیمی می‌تواند باعث افزایش زمان اجرا شود.

بیشتر بخوانید: ۵ نکته که قبل از ارتقای رم کامپیوتر باید به آن‌ها توجه کنید

نرم افزار را به روز نگه دارید

حفظ سیستم عامل به روز شده می‌تواند کاهش سرعت، ناشی از اشکالات را کاهش دهد. همچنین با جایگزینی فایل‌های سیستم که ممکن است با گذشت زمان خراب شده باشند، کمک می‌کند. همین امر در مورد برنامه‌های شما صدق می‌کند.

در پایان اگر به نظر می‌رسد هیچکدام از این نکات کارساز نیستند یا فقط فرایندهای خاصی در رایانه شما به آرامی در حال اجرا هستند، به دنبال گزینه‌های دیگری مانند بهبود عملکرد اینترنت باشید. ممکن است  مشکل از رایانه شما نباشد.

منبع: lifeWire

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مطالب اخیر