راه کارهایی برای حل کند شدن کامپیوتر

راه کارهایی برای حل کند شدن کامپیوتر

کند شدن کامپیوتر یک دردسر جدی است. این مشکل عملکرد رایانه شما را کاهش می‌دهد، و علت آن می‌تواند مرموز باشد، زیرا به معنای واقعی کلمه هزاران اشکال نرم افزاری، مشکلات درایو و سایر مشکلات وجود دارد که ممکن است باعث کندی رایانه شود.

نکته: که این مقاله با در نظر گرفتن ویندوز ۱۰ نوشته شده است، این راه حل‌ها به طور کلی برای ویندوز ۸.۱ ، ۸، ۷ و حتی ویستا قابل استفاده هستند.

خوشبختانه، یک خبر خوب وجود دارد. علت اصلی یک کند شدن کامپیوتر را می‌توان با راه حل‌های گسترده‌ای ریشه یابی کرد. این موارد تا زمانی که هدف مشخص نشود، احتمال وقوع کند شدن را محدود می‌کنند.

بیشتر بخوانید: چگونه می‌توان مشکل گرم‌شدن بیش از حد لپ‌تاپ را حل کرد؟

چگونه مشکل کند شدن کامپیوتر را برطرف کنیم؟

این راه حل‌ها از کمترین تا بیشترین اختلال مرتب شده‌اند، بنابراین بهتر است آنها را به ترتیب دنبال کنید. اگر سرعت رایانه شما در نتیجه باز شدن بیش از حد زبانه‌های مرورگر است، نیازی به نصب مجدد ویندوز نیست. همچنین، پرش از مراحل ممکن است علت واقعی مشکل را پنهان کند.

۱) رایانه خود را دوباره راه‌اندازی کنید. این مرحله اشکالات یکبار مصرف یا درگیری‌های نرم افزاری را که باعث عملکرد کند می‌شوند از بین می‌برد و برای عیب‌یابی اضافی قالبی پاک ارائه می‌دهد.

نکته: ممکن است وسوسه شوید که از این مرحله صرف نظر کنید. ولی ممکن است با کمترین تلاش بتوانید در چند ثانیه مشکل را حل کند.

۲) زبانه‌های مرورگر را ببندید و بیش از چند مورد را همزمان باز نکنید. زبانه‌های مرورگر می‌توانند از منابع سیستم، به ویژه RAM، بیش از اندازه استفاده کنند، زیرا رایانه شما سعی در سازماندهی داده‌ها از طریق وب سایت‌های متعدد دارد، بنابراین هنگام بازگشت به برگه می‌توانید به سرعت آنها را مشاهده کنید. بسته شدن زبانه‌ها می‌تواند باعث افزایش فوری رایانه‌های شخصی با ۴ گیگابایت رم یا کمتر شود.

۳) با فشار همزمان Ctrl + Shift + Esc، برنامه Task Manager را باز کنید و حتماً روی پیکان کشویی “more details” در پایین پنجره Task Manager کلیک کنید. به دنبال کارهایی باشید که بیش از ۵۰٪ CPU یا منابع حافظه رایانه شما را استفاده می‌کنند. برای بستن یک کار، روی کار کلیک راست کرده و سپس روی پایان کار کلیک کنید.

راه کارهایی برای حل کند شدن کامپیوتر

۴) تنظیمات انرژی خود را بررسی کرده و حالت صرفه جویی در مصرف برق را خاموش کنید. رایانه‌های شخصی ویندوز معمولاً با تنظیماتی که عملکرد را در اولویت قرار دارند تنظیم شده‌اند، اما تغییر تنظیمات پیش فرض به اشتباه وجود دارد. این امر خصوصاً در مورد لپ تاپ‌ها صادق است، که برای حفظ عمر باتری اغلب به حالت صرفه جویی در مصرف برق می‌روند.

۵) سیگنال Wi-Fi خود را بهبود ببخشید. مشکلی که به عنوان یک کامپیوتر کند روبه‌رو می‌شوید ممکن است در واقع اتصال به اینترنت ضعیف باشد. این را می‌توانید با تست سرعت اینترنت بررسی کنید. Wi-Fi ضعیف باعث می‌شود وب سایت‌ها به آرامی بارگیری شوند، سرویس‌های پیام متوقف شوند و فضای ذخیره سازی ابری از کار بیفتد.

۶) هرگونه آپلود یا دانلود حجم بالا را در رایانه خود جستجو و متوقف کنید. آپلود یا دانلود یک فایل می‌تواند مقدار شگفت آور پردازنده و منابع ذخیره سازی را در رایانه‌های شخصی قدیمی مصرف کند. متوقف کردن انتقال پرونده در صورت مقصر بودن باید باعث بهبود فوری شود.

نکته: سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری به دلیل اینکه آپلود و دانلود پرونده‌ها را به صورت خودکار در پس زمینه انجام می‌دهند، محتمل‌ترین دلیل انتقال بیش از حد پرونده هستند.

۷) جلوه‌های تصویری غیرضروری ویندوز را خاموش کنید. ویندوز از سایه‌ها و انیمیشن‌ها برای مدرن جلوه دادن سیستم عامل استفاده می‌کند، اما این افکت‌ها می‌توانند عملکرد را در برخی از رایانه‌های شخصی ویندوز کاهش دهند. با خاموش کردن آنها ممکن است سیستم مورد نیاز شما تقویت شود.

۸) Windows ReadyBoost را فعال کنید. این ویژگی می‌تواند یک دستگاه ذخیره سازی USB خارجی را به یک خانه برای ذخیره سازی موقت (RAM) تبدیل کند، که شبیه به ارتقا RAM کامپیوتر شما است، هرچند کاملاً کارآمد نیست. ReadyBoost یک روش عالی برای استفاده از درایو USB قدیمی است.

نکته: اگر این راه حل کار کند، نشانه مطمئنی است که کامپیوتر شما برای عملکرد بهتر به RAM بیشتری احتیاج دارد. در آینده نزدیک رم خود را به‌روز کنید.

۹) فضای هارد خود را آزاد کنید. ویندوز و سایر برنامه‌های نصب شده از فضای موجود در هارددیسک برای ذخیره سازی پرونده‌های موقتی استفاده می‌کنند که بعداً به سرعت قابل دسترسی هستند. هارد دیسک پر این کار را دشوار یا غیرممکن می‌کند که باعث کاهش عملکرد می‌شود.

نکته: این راه حل از شما می‌خواهد برنامه‌ها و پرونده‌ها را حذف کنید، که ممکن است شما مایل به انجام آنها نباشید. انتقال پرونده‌ها به یک سرویس ذخیره سازی ابری رایگان یک راه حل ساده و سریع است که بدون حذف پرونده‌هایی که ترجیح می‌دهید، فضا را آزاد کنید.

۱۰) پرونده‌های موقت را حذف کنید. در برخی موارد، پرونده‌های موقتی که ویندوز برای بهبود عملکرد استفاده می‌کند، می‌توانند بیش از حد حجم‌شان زیاد شوند، فضای زیاد هارد دیسک را مصرف کنند و عملکرد را کند کنند.

۱۱) برنامه‌های راه اندازی را کاهش یا تغییر دهید. بسیاری از برنامه‌ها، مانند سرویس‌های پیام رسان آنلاین یا خدمات ذخیره سازی ابری، هنگام راه‌اندازی رایانه به طور خودکار شروع به کار می‌کنند. این برنامه‌ها اغلب در پس زمینه اجرا می‌شوند، بنابراین ممکن است فراموش کنید که نصب شده‌اند.

۱۲) ویندوز را به‌روز کنید. نسخه جدید ویندوز ممکن است اشکالی ایجاد کند که باعث مشکلات عملکردی شما شود. به‌روزرسانی ویندوز همچنین می‌تواند درایورهای جدیدی را برای سخت افزار رایانه شما نصب کند، که اغلب عملکرد را بهبود می‌بخشد.

۱۳) یک برنامه آنتی ویروس نصب کنید. بدافزار با استفاده از منابع سیستم برای انجام کارهای پشت صحنه، باعث کند شدن رایانه شما می‌شود. این معمولاً در Task Manager مشهود نخواهد بود زیرا بدافزار اغلب برای پنهان شدن در برابر چشم کنجکاو طراحی می‌شود.

نکته: یک برنامه آنتی ویروس می‌تواند بدافزاری را پیدا کند که باعث مشکلات عملکردی شده است، اما برنامه‌های آنتی ویروس نیز می‌توانند منابع سیستم را مصرف کنند. اگر به نظر می‌رسد آنتی ویروس عملکرد را بدتر می‌کند، لازم است برنامه آنتی ویروس را حذف نصب کنید.

۱۴) درایو سخت خود را یکپارچه کنید. این کار به ندرت در رایانه‌های شخصی مدرن مورد نیاز است، به همین دلیل نزدیک به انتهای این لیست قرار دارد. با این حال، قبل از امتحان کردن گزینه‌های نهایی و چشمگیر، ارزش امتحان کردن را دارد.

۱۵) با استفاده از برنامه های داخلی سیستم عامل، ویندوز را بازنشانی کنید. این گزینه تقریباً به اندازه نصب مجدد، که در راه حل نهایی ما ارائه می‌دهیم، بسیار کارآمد است و انجام آن بسیار آسان‌تر است. اگر مشکلات ناشی از اشکال یا پیکربندی در خود ویندوز باشد، این مشکلات عملکرد شما را برطرف می‌کند.

نکته: با بازنشانی یا نصب مجدد ویندوز، بیشتر یا تمام پرونده‌های ذخیره شده محلی در رایانه شما حذف می‌شود. کاملاً مطمئن باشید که از پرونده‌هایی که می‌خواهید نگه دارید پشتیبان تهیه کرده‌اید.

۱۶) نصب مجدد ویندوز را انجام دهید. اگر همه راه‌های دیگر به شکست منجر شود، نصب مجدد ویندوز امید نهایی شماست. با نصب مجدد کامل، کاملاً همه موارد موجود در رایانه شما از جمله بیشتر بدافزارهایی (نه همه آنها) هستند که ممکن است به دیسک سخت شما راه یابند، از بین می‌روند.

بیشتر بخوانید: راه‌های ساده برای نگهداری کامپیوتر

رایانه من هنوز کند است. حالا چه کار کنم؟

راه حل‌های این راهنما جامع است. اگر رایانه شما هنوز کند است، رایانه یا خیلی قدیمی است که نرم افزار مدرن را به خوبی اجرا نمی‌کند، یا دارای سخت افزار معیوبی است که باعث مشکل در عملکرد می‌شود. برای عیب‌یابی بیشتر باید رایانه خود را به تعمیرگاه ببرید یا رایانه شخصی جدیدتر و سریع‌تری را برای جایگزینی دستگاه فعلی خود در نظر بگیرید.

منبع: LifeWire

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *