Windows 10 Pro در برابر Windows 10 Enterprise : چه تفاوتی دارند؟

در حالی که ویندوز ۱۰ در بسیاری از نسخه‌ها در دسترس است، بیشتر آنها برای اهداف خاصی طراحی شده‌اند و در دسترس عموم نیستند. در نتیجه، در مورد نسخه‌های ویندوز که مانند Windows 10 Enterprise که در قفسه‌های فروشگاه هستند ممکن است گیج شوید.

بیایید نگاهی به Windows 10 Enterprise در مقابل Windows 10 Pro بیندازیم، از جمله موارد قابل استفاده، هزینه و ویژگی‌های در نظر گرفته شده آنهاست.

Windows 10 Enterprise در مقابل Windows 10 Pro : اصول

ابتدا، بیایید به اصول Windows 10 Pro و Windows 10 Enterprise نگاهی بیندازیم تا ببینیم تفاوت آنها در چیست.

Windows 10 Pro

Windows 10 Pro نسخه ویندوز بالاتر از نسخه اصلی Home است. در حالی که Windows 10 Home شامل تمام ویژگی‌های برجسته ویندوز ۱۰ مانند ابزارهای بازی، برنامه‌های فروشگاه مایکروسافت  ویژگی‌های اتصال تلفن و موارد دیگر است، ویندوز ۱۰ پرو بر این اساس است.

در ویندوز ۱۰ پرو، شما همچنین دارای ویژگی‌های پیشرفته‌ای مانند Remote Desktop ، BitLocker ، Hyper-V ، حالت سازمانی برای IE و موارد مشابه هستید. همچنین برای اتصال رایانه شخصی به یک دامنه حداقل به ویندوز ۱۰ پرو نیاز دارید که این روش معمول برای مدیریت ماشین آلات در یک محیط کسب و کار است.

یک کاربر متوسط خانگی در ویندوز ۱۰ پرو واقعاً به هیچ چیز احتیاج ندارد، اما کاربران علاقه‌مند ممکن است ترجیح دهند دسترسی آن به همه عملکردهای عجیب و غریب داشته باشد.

Windows 10 Enterprise

در مقابل ، Windows 10 Enterprise نسخه‌ای از ویندوز است که حتی ویژگی‌های شرکتی بیشتری نسبت به Windows 10 Pro دارد. به عنوان مثال، شما ابزاری مانند Credential Protection (محافظت اطلاعات کاربر) را پیدا می‌کنید که برای جلوگیری از استفاده غیر مجاز از توابع single-sign طراحی شده‌اند. این برنامه همچنین شامل قابلیت‌های امنیتی پیشرفته‌ای است که برای کار شبکه‌ای در بسیاری از رایانه‌های تجاری طراحی شده است.

اکثر انچه Windows 10 Enterprise نسبت به Windows 10 Pro ارائه می‌دهد، متخصصان فناوری اطلاعات را هدف قرار می‌دهد. این ویژگی‌ها برای یک تجارت کوچک با چند کامپیوتر لازم نیست.

قابل ذکر است، برخلاف ویندوز ۷ ، نسخه “Windows 10 Ultimate” وجود ندارد. Windows 7 Ultimate در اصل Windows 7 Enterprise برای مصارف خانگی بود، اما مایکروسافت چنین چیزی را برای ویندوز ۸ یا Windows 10 ارائه نداده است.

ویژگی‌های Windows 10 Enterprise

در مرحله بعدی، بیایید نگاهی کوتاه به چند ویژگی اصلی در Windows 10 Enterprise بیندازیم تا آن چه چیزهایی را ارائه می‌دهد.

کانال خدمات بلند مدت (The Long Term Service Channel)

ویندوز ۱۰ به طور مرتب برای افزودن ویژگی‌های جدید، به‌روزرسانی می‌کند اگرچه این برای کاربران خانگی عالی است، اما می‌تواند در تنظیمات تجاری مشکلات عمده‌ای ایجاد کند. رایانه‌هایی که ابزارهای مهم ماموریت مانند کنترل کارخانه یا دستگاه‌های خودپرداز را اجرا می‌کنند نیازی به این ویژگی‌های جذاب ندارند — آنها ثبات را در اولویت قرار می‌دهند.

رایانه‌های Windows 10 Enterprise می‌توانند شعبه خدمات بلند مدت را انتخاب کنند که به‌روزرسانی ویژگی‌های ویندوز ۱۰ را دریافت نکنند. این نسخه به مدت طولانی به روزرسانی‌های امنیتی را دریافت می‌کند و این امر برای دستگاه‌هایی که باید ۲۴/۷ (۷ روز هفته به صورت ۲۴ ساعته) کار کنند مناسب است. همچنین نرم افزارهای غیرضروری مانند Microsoft Store و Cortana را نصب ندارند.

AppLocker

AppLocker یک ویژگی امنیتی است که در windows 10 Pro موجود نیست. به شما این امکان را می‌دهد لیست سفید برنامه‌هایی را که مجاز به اجرا در سیستم هستند، ایجاد کنید. هر چیزی که از طریق AppLocker به صراحت مجاز نباشد، در رایانه اجرا نمی‌شود، و آن را به ابزاری عالی برای محیط‌هایی تبدیل می‌کند که با اطلاعات بسیار حساس سروکار دارند.

ویژگی‌های مجازی‌سازی سازمانی

Windows 10 Enterprise شامل چند ویژگی مجازی‌سازی است که برای شرکت‌هایی طراحی شده است که رایانه‌های زیادی به سرور متصل هستند. App-V یا Microsoft Application Virtualization به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد برنامه‌ها را در یک محیط مجازی اجرا کنند و سپس این برنامه‌های مجازی را در رایانه‌های مشتری سرویس دهند.

این کار به شرکت اجازه می‌دهد تا به جای داشتن صدها نسخه از یک برنامه شناور در ماشین‌های مختلف، یک برنامه را به صورت ایمن بر روی سرور اجرا کرده و افرادی را که به آن دسترسی دارند در رایانه‌های کاری خود کنترل کند.

به همین ترتیب ، UE-V یا User Environment Virtualization به شما اجازه می‌دهد تا کارمندان تنظیمات سیستم خود را در یک پرونده مجازی ذخیره کنند که هنگام ورود به سیستم با سایر رایانه‌های تجاری همگام‌سازی شود. این برای شرکت‌هایی مفید است که افراد معمولاً میزهای خود را عوض می‌کنند یا در غیر این صورت از همان کامپیوتر همیشه استفاده نمی‌کنند.

سایر ابزارهای تجاری

بیشترین ابزارهای موجود در Windows 10 Enterprise برای خواندن بسیار هیجان انگیز نیستند. این ابزارها شامل شامل ابزارهای شبکه‌ای هستند تا دسترسی به داده‌های متعدد در بین شرکت‌ها را برای کسب و کارها ﺁسان‌تر کنند، ویژگی‌های زیر پوشش برای افزایش امنیت به طوری که فقط فرایندهای قابل اعتماد سیستم می‌توانند به داده‌های حساس دسترسی داشته باشند و موارد مشابه.

Windows 10 Pro در برابر Windows 10 Enterprise: قیمت گذاری و در دسترس بودن

ویندوز ۱۰ پرو از قبل روی رایانه‌های قدرتمندتری نصب شده است که اغلب برای استفاده تجاری استفاده می‌شوند. همچنین می‌توانید یک نسخه از Windows 10 Pro را با قیمت ۱۹۹.۹۹ دلار از مایکروسافت خریداری کنید. البته این مورد به صورت رایگان در کشور ما در دسترس می‌باشد.

قیمت ویندوز ۱۰ Rnterprise چندان سرراست نیست. شما باید از طریق مرکز صدور مجوز مایکروسافت خرید کنید، که معمولاً استفاده از Microsoft Partner است که مربوط به خرید ویندوز برای استفاده تجاری است. Windows 10 Enterprise بسته به نوع شرکت در تنظیمات هر کاربر و هر دستگاه در دسترس است. البته این مورد به صورت رایگان در کشور ما در دسترس می‌باشد.

این شرکت همچنین دو نسخه ویندوز ۱۰ Enterprise را ارائه می‌دهد: Enterprise E3 و Enterprise E5. اینها تقریباً یکسان است. تنها تفاوت اصلی این است که E5 شامل Windows Defender Advanced Threat Protection است. این یک راه حل امنیتی پیشرفته است که از حسگرهای رفتاری در ویندوز ۱۰، ابزارهای ابری و سایر توابع برای کمک به تجارت در برابر بدافزار استفاده می‌کند.

آیا باید از Windows 10 Pro یا Enterprise استفاده کنم؟

ویندوز ۱۰ پرو برای مشاغل کوچک که فقط چند رایانه دارند، اعتماد زیادی به سرورها ندارند و نیازی به عملکردهای پیشرفته ویندوز ندارند، کافی است. قیمت گذاری آن ساده است و همچنان به شما این امکان را می‌دهد با استفاده از ابزاری مانند Group Policy، آنها را در یک مکان تجاری مدیریت کنید.

اگر صدها یا هزاران رایانه در شرکت خود دارید، یک تیم IT اختصاصی با زیرساخت‌های خاص دارید و نیازهای خاصی به رایانه دارید که ویندوز ۱۰ پرو از عهده آنها بر نمی‌آید، پس Windows 10 Enterprise مناسب شماست. فقط شرکت‌های بزرگی که دارای زیرساختهای پیچیده هستند می‌توانند از بیشتر ویژگی‌ای Enterprise بهره‌مند شوند.

منبع: MakeUeOf

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

  ۱ دیدگاه

  1. سایت شما عالی هستش
   امیدوارم موفق باشید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مطالب اخیر