نحوه انتخاب تلفن اندروید از نظر امنیتی

نحوه انتخاب تلفن اندروید از نظر امنیتی

همانطور که اطلاعات خصوصی بیشتری را روی تلفن‌های خود می‌ریزیم، هکرها در حال یافتن راه‌های جدید برای نفوذ در اینترنت هستند بدون اینکه رمز ورود شما را بدست بیاورند. به همین دلیل امروزه استفاده از تلفن امن بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. اما از کجا می‌دانید تلفن اندرویدیتان از نظر امنیتی ایمن است و چرا برخی از تلفن‌ها از دیگری ایمن‌ترند؟

کلید امنیت به‌روزرسانی ماهانه نرم‌افزار می‌باشد

اگرچه یک رمز ورود قوی و احراز هویت دو عاملی باید مانع ورود اکثر هکرها شود، اما برخی از آسیب پذیری‌ها در سطح نرم افزار وجود دارند و خارج از کنترل شما هستند. هکرها می توانند با استفاده از برنامه‌ها، فایل‌ها یا حتی پیام‌های متنی از این آسیب پذیری‌ها استفاده کنند، به اطلاعات خصوصی شما دسترسی پیدا کنند.

اینجاست که Android Security Updates وارد بازار می‌شود – گوگل به‌روزرسانی‌های ماهانه را برای آسیب‌پذیری نرم افزار اندروید ارسال می‌کند و از شما در برابر بازیگران بد و گروه‌های هک دفاع می‌کند. این به‌روزرسانی‌ها برای امنیت دستگاه شما ضروری است و از دست دادن به‌روزرسانی می‌تواند شما را در معرض سوء استفاده‌های شناخته شده عمومی قرار دهد.

بیشتر بخوانید: چگونه سلامت باتری آیفون را بررسی کنیم

ممکن است بگویید: “یک دقیقه صبر کنید،” تلفن من هر ماه به‌روز نمی‌شود! ” در حالی که گوگل تولیدکنندگان تلفن را ترغیب می‌کند تا ۲ سال به‌روزرسانی ماهانه را دنبال کنند، تعداد بسیار کمی از تولیدات به یک برنامه دقیق به‌روزرسانی پایبند هستند. حتی برخی از آنها به طور کلی از به‌روزرسانی‌های امنیتی چشم پوشی می‌کنند و این باعث ناراحتی مشتریان امنیتی شده است.

در پایان، برخی از تلفن‌های اندرویدی از امنیت بیشتری نسبت به دیگری برخوردار هستند. دو گوشی منتشر شده در یک سال ممکن است برنامه‌های به‌روزرسانی کاملاً متفاوتی را دنبال کنند، حتی اگر از یک سازنده باشند! بنابراین، چه کاری می‌توانید انجام دهید تا مطمئن شوید تلفن بعدی شما مرتباً به‌روزرسانی‌های امنیتی دریافت می‌کند؟ با کدام تولیدکننده‌ها همراه باشید و آیا تولیدکنندگانی وجود دارد که از آنها اجتناب کنید؟

کدام تلفن‌های اندرویدی امن‌تر هستند؟

نحوه انتخاب تلفن اندروید از نظر امنیتی

وقتی امنیت اولویت شما باشد، شما چاره‌ای ندارید جز اینکه به برندهایی که پشتیبانی طولانی مدت از تلفن‌هایشان را تضمین می‌کنند، پایبند باشید. گوگل و سامسونگ از این نظر بهترین هستند – هر دو شرکت ۳ سال به‌روزرسانی امنیتی را برای محبوب‌ترین تلفن‌های خود به همراه دو به‌روزرسانی عمده سیستم عامل تضمین می‌کنند (بنابراین تلفنی که با اندروید ۱۰ منتشر شود با اندروید ۱۲ به زندگی خود پایان می‌دهد).

همه تلفن‌های جدید گوگل، از جمله مدل‌های پیشرفته Pixel 5 و مقرون به صرفه Pixel 4a، با ۳ سال ضمانت ارائه می‌شوند. ضمانت سامسونگ گوشی‌های پرچمدار Galaxy S و تلفن‌های Galaxy Note خود را شامل می‌شود، اگرچه بیشتر گوشی‌های ارزان قیمت سری A را شامل نمی‌شود. همچنین لازم به ذکر است که، در حالی که تلفن‌های گوگل همزمان، به‌روزرسانی‌های امنیتی دریافت می‌کنند، سامسونگ تمایل دارد یکی دو روز یکبار با تأخیر به‌روزرسانی های خود را انجام دهد.

بیشتر بخوانید: چگونه حافظه تلفن اندرویدی خود را آزاد کنید

دستگاه‌های پرچم‌دار Sony ،OnePlus  LG و Motorola اغلب با ۲ سال به‌روزرسانی امنیتی به پایان می‌رسند، هرچند که به‌روزرسانی ها به اندازه آنچه با گوگل یا سامسونگ دریافت می‌کنید سازگار نیستند. (به عنوان مثال OnePlus به‌روزرسانی‌های امنیتی را هر یکماه انجام می‌دهد.) دستگاه‌های ارزان قیمت از این برندها معمولاً چرخه پشتیبانی کوتاه‌تری دارند یا هر دو ماه یکبار به‌روزرسانی‌های امنیتی پراکنده دریافت می‌کنند. به طور کلی، اگر شما یک فرد دمدمی مزاجی امنیتی هستید که می‌خواهید خارج از حوزه گوگل و سامسونگ فعالیت کنید، باید دستگاه‌های پیشرفته‌ای مانند Sony Xperia 1 II یا LG Velvet 5G را تهیه کنید.

برخی از دستگاه‌های ارزان قیمت موتورولا و نوکیا در واقع پشتیبانی به‌روزرسانی بهتری نسبت به دستگاه‌های سطح بالا خود ارائه می‌دهند. این تلفن‌های ویژه در برنامه Android One گوگل اجرا می‌شوند، به طور مستقیم از گوگل به‌روزرسانی‌های امنیتی دریافت می‌کنند و بهترین گزینه برای افرادی است که با هزینه کافی به تلفن امن نیاز دارند.

Android One بهترین امنیت در هزینه کم را ارائه می‌دهد

نحوه انتخاب تلفن اندروید از نظر امنیتی

تولیدکنندگان دوست ندارند پشتیبانی مداوم و طولانی مدت از دستگاه‌های ارزان خود ارائه دهند، این امر خرید یک تلفن امن در محدوده ۱۰۰ تا ۳۰۰ دلار را کمی دشوار می‌کند. در آخر ممکن است با دستگاه قدیمی که نزدیک به پایان چرخه پشتیبانی آن است، یا بدتر از آن، تلفن جدیدی که در طول زندگی خود فقط تعداد معدودی به‌روزرسانی دارند را انتخاب کنید. اما نگران نباشید، شما هنوز هم می‌توانید یک تلفن امن با قیمت ارزان تهیه کنید، فقط باید مطمئن شوید که این یک دستگاه Android One است.

Android One به عنوان ابتکاری برای آوردن تلفن‌های هوشمند ارزان قیمت اما کاربردی به بازارهای نوظهور آغاز شد، اما اکنون این پروژه در بیشتر مناطق از جمله ایالات متحده گسترش یافته است. دستگاه‌های موجود در برنامه Android One نسخه اندروید را اجرا می‌کنند و ۳ سال به‌روزرسانی امنیتی (با ۲ سال به‌روزرسانی سیستم عامل) مستقیماً از گوگل دریافت می‌کنند.

بیشتر بخوانید: دوربین پریسکوپی چیست و چه تفاوتی با دوربین تله فوتو دارد؟

در زمان نوشتن این مقاله، نوکیا ۵.۳ (۲۰۰ دلار) و Moto G Pro (با قیمت ۲۶۰ دلار) دو دستگاه برتر Android One برای استفاده طولانی مدت و امنیت هستند. هر دو گوشی در سال ۲۰۲۰ عرضه شدند و تا سال ۲۰۲۳ به‌روزرسانی‌های امنیتی اندروید را دریافت می‌کنند و سیستم عامل‌ها را تا اندروید ۱۲ به‌روز می‌شوند. با عمر باتری یک روز کامل، پردازنده‌های Snapdragon 665 ، دوربین‌های مگاپیکسلی و نمایشگرهای بزرگ (HD 6.55 اینچ برای نوکیا)،( ۶.۴ اینچ برای موتورولا)، این دستگاه‌های ارزان قیمت Android One همه پایگاه‌ها را بدون هزینه زیاد، پوشش می‌دهند.

جدیدتر، بهتر …

نحوه انتخاب تلفن اندروید از نظر امنیتی

چرخه‌های پشتیبانی تضمینی ارائه شده توسط گوگل و سامسونگ بسیار جذاب هستند، اما باید به خاطر داشته باشید که این چرخه‌های پشتیبانی از تاریخ راه‌اندازی دستگاه شروع می‌شوند، نه روزی که تلفن خود را فعال می‌کنید. تلفن منتشر شده در سال ۲۰۱۹ پایان ضمانت ۳ ساله خود را (در صورت وجود) در سال ۲۰۲۲ برآورده می‌کند، در حالی که یک گوشی عرضه شده در سال ۲۰۲۱ از پشتیبانی تا سال ۲۰۲۴ برخوردار خواهد شد. از نظر امنیتی، جدیدتر همیشه بهتر است.

اما از منظر هزینه، خرید یک گوشی به‌روز به صرفه نیست. ارزش دستگاه‌های اندرویدی پس از تنها چند ماه حضور در بازار کاهش می‌یابد و پرچمداران قدیمی اغلب صدها دلار کمتر از جانشین بهبود یافته خود هستند. اگر تلفن پیشرفته‌ای می‌خواهید، معمولاً بهتر است کمی صبر کنید تا قیمت آن کاهش یابد و اگر در حال تهیه بودجه هستید، یک پرچمدار قدیمی یا بازسازی شده می‌تواند ویژگی‌ها و کیفیت عکس بهتری نسبت به دستگاه‌های تازه منتشر شده در آن مخدوده قیمت به شما دهد.

بیشتر بخوانید: چرا شارژ کردن شبانه گوشی می‌تواند به گوشی آسیب برساند؟

در حالی که تلفن‌های کاملاً جدید بهترین گزینه برای امنیت طولانی مدت هستند، مشکلی نیست که بعداً در چرخه پشتیبانی خود محصولی را خریداری کنید تا در هزینه صرفه جویی کنید یا برخی از ویژگی‌های جالب را داشته باشند. فقط بخاطر داشته باشید که، اگر واقعاً می‌خواهید آخرین به‌روزرسانی‌های امنیتی اندروید را داشته باشید، ممکن است لازم باشد تلفن خود را تعویض کنید.

سخن پایانی

خرید یک تلفن اندرویدی خوب و ایمن از آنچه به نظر می‌رسد دشوارتر است، به خصوص اگر بودجه خوبی داشته باشید. پایبندی به دستگاه‌های گوگل، سامسونگ پیشرفته و اندروید وان معمولاً بهترین گزینه شماست، اگرچه اکثر گوشی‌های پیشرفته حداقل ۲ سال پشتیبانی مناسب، البته غیرقابل پیش‌بینی را ارائه می‌دهند.

اگر از سیستم به‌روزرسانی امنیتی آشفته اندروید ناامید شده‌اید، به سمت iOS بروید. اپل از آیفون‌های خود به مدت ۵ سال پشتیبانی می‌کند و به‌روزرسانی‌های منظم امنیتی و پنج به‌روزرسانی اصلی سیستم عامل را ارائه می‌دهد، بدون توجه به اینکه کدام مدل را خریداری می‌کنید.

منبع: reviewgeek

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *