۵ روش کاهش وزن مضر که به سلامتی شما آسیب می‌رسانند

۵ روش کاهش وزن مضر که به سلامتی شما آسیب می‌رسانند

امروزه نکات و راهکارهای زیادی برای چربی‌سوزی و کاهش وزن پیدا می‌شوند. وبلاگ‌ها، سایت‌ها، نوشته‌ها، ویدیوها و پژوهش‌های زیادی در سراسر اینترنت وجود دارند که انواع توصیه‌های مناسب برای کاهش وزن را معرفی می‌کنند و به شما قول آب کردن چربی و ساخت اندامی ایدئال را می‌دهند.

اگرچه خیلی از این راهکارها می‌توانند مفید و مؤثر باشند، ولی برخی از آن‌ها نه‌تنها نتیجه‌ی مثبتی به دنبال ندارند، بلکه منجر به آسیب دیدن و بیماری‌های گوناگون هم می‌شوند. این راهکارها شاید در ظاهر آسیب‌زننده نباشند، ولی با گذر زمان تأثیر منفی بزرگی روی سلامتی شما می‌گذارند و جانتان را به خطر می‌اندازند.

در این نوشته می‌خواهیم نگاهی به برخی از همین نکات و راهکارها بیندازیم. در ادامه ۵ نکته برای کاهش وزن را آورده‌ایم که کاملا شناخته‌شده هستند و افراد زیادی آن‌ها را پیشنهاد می‌دهند. بسیاری از مردم گمان می‌کنند با رعایت این نکات می‌توانند چربی‌های اضافی بدن را از بین ببرند و سلامتی‌شان را بهبود ببخشند. ولی در آینده تنها سلامتی خود را به خطر می‌اندازند و با بیماری‌ها و مشکلات خطرناکی روبه‌رو می‌شوند. در ادامه با ما همراه باشید تا بدترین نکته‌ها برای کاهش وزن را بررسی کنیم.

۱. شمارش کالری مصرفی

۵ روش کاهش وزن مضر که به سلامتی شما آسیب می‌رسانند

شمارش کالری مصرفی می‌تواند برای برخی از مردم مفید باشد. زمانی که کالری دریافتی شما از غذاها کمتر از کالری سوزانده‌شده باشد، بدن شما مجبور می‌شود از چربی‌های بدن برای تأمین انرژی استفاده و آن‌ها را تجزیه کند. این موضوع کاملا حقیقت دارد و برای کاهش وزن نتیجه می‌دهد.

ولی مشکل ماجرا اینجا است که بیشتر مردم دیگر کاری به کار غذاهایی که می‌خورند ندارند و تنها به میزان کالری آن‌ها اهمیت می‌دهند؛. یعنی رژیم غذایی آن‌ها تعادل مشخصی ندارد و مواد مغذی و معدنی مورد نیاز بدن را تأمین نمی‌کند. این دسته از مردم گمان می‌کنند اگر مثلا فلان مقدار کالری را در روز مصرف کنند کافی است تا سلامتی خود را بهبود ببخشند. به همین دلیل هر روز در حال جمع و تفریق حجم کالری دریافتی از غذاهای خود هستند و اهمیت دریافت مواد مغذی کافی را فراموش می‌کنند.

این کار می‌تواند شما را با مشکل‌های گوناگونی روبه‌رو کند؛ زیرا رژیم شما ممکن است شامل مواد غذایی لازم برای بدن نباشد. شما در صورتی که کالری کمی مصرف کنید ولی این کالری به دست غذاهای فرآوری‌شده، ناسالم و مضر تأمین شود، بدون شک سلامتی خود را به خطر خواهید انداخت.

در کنار کاهش کالری مصرفی باید حواستان باشد پروتئین، ویتامین، فیبر، اسیدهای چرب امگا ۳، چربی‌های غیراشباعی و… را از طریق رژیم غذایی خود دریافت کنید.

بنابراین، نباید همه‌ی تمرکزتان را روی حجم کالری مصرفی بگذارید. در وهله‌ی نخست باید به این دقت داشته باشید که غذاهای شما سالم و سرشار از مواد مغذی و معدنی باشند. سپس می‌توانید حجم کالری روزانه‌ی خود را با رعایت تعادل کاهش دهید و همزمان ورزش هم کنید تا به‌خوبی وزنتان را کاهش دهید و سلامتی‌تان را حفظ کنید.

۲. نادیده گرفتن پروتئین مصرفی

۵ روش کاهش وزن مضر که به سلامتی شما آسیب می‌رسانند

اگرچه ممکن است فکر کنید میزان کالری دریافتی و سوزانده‌شده برای کاهش وزن تنها چیزی است که اهمیت دارد، ولی اگر حواستان به پروتئین نباشد و به اندازه‌ی کافی آن را دریافت نکنید به احتمال زیاد تلاش‌هایتان بی‌نتیجه خواهند ماند و همچنین با مشکلات زیادی از جمله ریزش عضلانی و افزایش سرعت روند پیری مواجه خواهید شد.

یک اشتباه بزرگ برای کاهش وزن که می‌تواند روی روند پیری شما تأثیر بگذارد این است که فقط به کاهش کالری مصرفی فکر کنید و تأمین مواد مغذی مورد نیاز بدن از جمله پروتئین را فراموش کنید. در حقیقت، افزایش مصرف پروتئین نه‌تنها برای حفظ سلامتی ضروری است، بلکه به کاهش وزن هم کمک می‌کند.

مصرف پروتئین به اندازه‌ی کافی، برای مهار اشتها بسیار مهم است. پروتئین دارای ویژگی کاهش‌دهنده‌ی احساس گرسنگی است و می‌تواند به شما کمک کند در ازای روز کالری کمتری مصرف کنید. این ماده‌ی مغذی با افزایش تولید هورمون‌هایی که پیام سیری را به مغز ارسال می‌کنند، و کاهش سطح هورمون‌هایی که منجر به احساس گرسنگی می‌شوند، به جلوگیری از پرخوری و نیاز به غذا کمک می‌کند.

شما هنگام رژیم گرفتن چربی و ماهیچه از دست می‌دهید. با مصرف پروتئین کافی می‌توانید بیشتر ماهیچه‌های خود را حفظ کنید و وزن خود را تنها با آب کردن چربی‌ها کاهش دهید.

مواد خوراکی بسیاری دارای پروتئین هستند، بنابراین شما با رژیم غذایی خود می‌توانید به‌آسانی پروتئین مورد نیاز بدن را تأمین کنید. شما با مصرف وعده‌های غذایی کامل که دارای پروتئین کافی هستند می‌توانید جلوی احساس گرسنگی بیش از حد را بگیرید و همچنین پرخوری خود را کنترل کنید. این رویداد کمک بسیار بزرگی به حفظ سلامتی و کاهش وزن می‌کند.

محصولات حیوانی از جمله گوشت قرمز، مرغ، تخم‌مرغ و ماهی سرشار از پروتئین باکیفیت هستند. این ماده‌ی مغذی همچنین در برخی از فرآورده‌های لبنی مانند شیر و ماست هم به وفور یافت می‌شود. جدا از این، پروتئین در منابع گیاهی مانند حبوبات، آجیل‌ها، دانه‌ها و غلات کامل هم وجود دارد.

بیشتر بخوانید: بهترین زمان خوردن شام برای لاغری چه زمانی است؟

۳. استفاده از خوراکی‌ها به جای وعده‌های غذایی

۵ روش کاهش وزن مضر که به سلامتی شما آسیب می‌رسانند

جایگزین کردن وعده‌های غذایی با خوراکی‌ها و خوردنی‌های مختلف نه‌تنها کمکی به کاهش و مدیریت وزن نمی‌کند، بلکه روی سلامتی شما هم تأثیر منفی می‌گذارد.

خوراکی‌های مختلفی مانند انواع شیک‌ها و بارهای پروتئینی وجود دارند که افراد زیادی آن‌ها را به‌عنوان وعده‌های غذایی اصلی خود مصرف می‌کنند. ایده‌ی پشت این کار این است که کالری مصرفی خود را کاهش دهند و با مصرف این غذاهای کم‌حجم معده‌ی خود را گول بزنند تا غذای کمتری مصرف کنند. ولی این خوردنی‌ها به طور معمول ارزش غذایی پایینی دارند و نمی‌توانند مواد غذایی مورد نیاز بدن را تأمین کنند.

بسیاری از این محصولات سرشار از قند و کالری هستند و در گروه غذاهای فرآوری‌شده قرار می‌گیرند. افزون بر این، مقدار کمی از مواد مغذی مورد نیاز بدن را تأمین می‌کنند. مصرف منظم این غذاها و جایگزین کردنشان با وعده‌های غذایی واقعی و سالم می‌تواند در آینده آسیب زیادی به سلامتی‌تان بزند و حتی شما را با بیماری‌های مزمنی روبه‌رو کند.

حواستان باشد تا جای ممکن از غذاهای سالم و تازه استفاده کنید و هرگز آن‌ها را با محصولات خوراکی جایگزین نکنید. با این کار هم کاهش وزن مؤثرتری خواهید داشت، هم سلامتی‌تان را حفظ خواهید کرد.

۴. مصرف نکردن کربوهیدرات

۵ روش کاهش وزن مضر که به سلامتی شما آسیب می‌رسانند

رژیم‌های غذایی گوناگونی وجود دارند که مصرف کربوهیدرات را کاهش می‌دهند. این رژیم‌ها از جمله رژیم کیتو و اتکینز مردم را به این باور رسانده‌اند که کربوهیدرات عامل اصلی افزایش وزن است و با کاهش مصرف آن می‌توانید وزن خود را کاهش دهید. ولی این باور کاملا نادرست است.

اگرچه خودداری از مصرف قندهای افزودنی و کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده برای کاهش وزن و حفظ سلامتی مفید است، ولی حذف کردن کربوهیدرات‌های پیچیده از رژیم غذایی می‌تواند شما را با دردسرهای زیادی از جمله بیماری‌ها و پیری زودرس روبه‌رو کند.

کربوهیدرات‌های تصفیه‌‌شده تا حد زیادی فرآوری می‌شوند و فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی خود را از دست می‌دهند. یکی از محبوب‌ترین منابع کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده، آرد سفید است که در بسیاری از غذاهای غلاتی از جمله نان و پاستا پیدا می‌شود. خوردنی‌هایی مانند نوشابه، آب‌نبات و محصولات پخته‌ شده هم که با شکرهای فرآوری‌شده تهیه می‌شوند، در گروه کربوهیدرات‌های تصفیه‌ شده قرار می‌گیرند.

از آن سو، کربوهیدرات‌های پیچیده را داریم که شامل انواع میوه‌ها، سبزیجات نشاسته‌ای و غلات کامل می‌شوند. این خوردنی‌ها سرشار از فیبر هستند و برای بهبود سلامتی و تناسب اندام و همچین جلوگیری از پرخوری بسیار مفید و ضروری خواهند بود. شما باید مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده را به حداقل برسانید و در عوض به سراغ منابع سرشار از کربوهیدرات‌های پیچیده بروید.

بیشتر بخوانید: چگونه چربی های اضافی را بسوزانیم ؟ ۵ روش برای تهیه ژل لاغری چربی سوز خانگی

۵. استفاده از رژیم‌های غذایی کم‌چرب یا بدون چربی

۳. استفاده از خوراکی‌ها به جای وعده‌های غذایی

برای کاهش وزن لازم نیست چربی‌ها را کنار بگذارید. در حقیقت، بدن شما به چربی نیاز دارد و این ماده حتی می‌تواند به جلوگیری از پرخوری و کاهش وزن هم کمک کند.

چربی نقش مهمی در سیر نگه داشتن شما ایفا می‌کند. این تا حدودی به دلیل واکنش آهسته‌ی آن در دستگاه گوارش است؛ به این معنا که بدن شما برای هضم این ماده‌ی غذایی به زمان بیشتری نیاز دارد و چربی برای مدت زمان درازی در معده باقی می‌ماند. افزون بر این، خوردن چربی می‌تواند روی ترشح هورمون‌های افزایش سیری هم تأثیر بگذارد و به مغز شما بفهماند که معده پر شده است. به همین دلیل، اگر رژیم غذایی شما حاوی چربی کافی نباشد، به احتمال زیاد به احساس گرسنگی شدید دچار می‌شوید و می‌خواهید وعده‌های غذایی بیشتری مصرف کنید.

اگرچه کالری دریافت‌ شده از چربی نسبت به پروتئین و کربوهیدرات بالاتر است، ولی شما همچنان باید این ماده‌ی غذایی را در رژیم خود نگه دارید. غذاهای فراوانی وجود دارند که سرشار از مواد مغذی و چربی هستند و می‌توانید آن‌ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید تا به اندازه‌ی کافی چربی مصرف کنید. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که گونه‌های خاصی از چربی‌ها مانند «تری‌گلیسریدهای با زنجیره‌ی متوسط» و «اسیدهای چرب امگا ۳» دارای ویژگی‌های سیرکننده‌ی بیشتری هستند و می‌توانند اشتها و پرخوری را مهار کرده و به کاهش وزن کمک کنند.

از بهترین منابع سالم و سرشار از چربی‌های مفید می‌توانیم به روغن نارگیل، ماهی‌های چرب از جمله سالمون، قزل‌آلا، ماهی تن و ساردین، گردو، بذر کتان، آووکادو، روغن زیتون، تخم‌مرغ و ماست پرچرب اشاره کنیم. شما در صورت عدم مصرف این مواد خوراکی نمی‌توانید جلوی گرسنگی خود را بگیرید و همیشه با افزایش اشتها و سطح هورمون‌های گرسنگی روبه‌رو می‌شوید. بنابراین، تلاش کنید رژیم غذایی متعادل و سرشار از چربی‌های سالم داشته باشید و احساس گرسنگی خود را مهار کنید تا بهتر وزنتان را کاهش دهید.

چند نکته‌ی بد دیگر برای کاهش وزن!

جدا از نکاتی که بالاتر بررسی کردیم، ممکن است با برخی نکات مضر دیگر روبه‌رو شوید که معمولا افراد زیادی برای کاهش وزن خود به سراغ آن‌ها می‌روند. در ادامه فهرستی از این نکات را آورده‌ایم که بهتر است آن‌ها را نادیده بگیرید.

  • وعده‌های غذایی را حذف کنید؛ خیلی‌ها بر این باورند که نخوردن صبحانه، ناهار یا شام می‌تواند برای کاهش وزن مناسب باشد، ولی این کار کاملا مضر است.
  • از غذاهای بدون گلوتن استفاده کنید؛ خیلی از این غذاها حاوی مواد مضر و پرکالری دیگری هستند که منجر به افزایش وزن می‌شوند.
  • تنها از یک نوع غذا استفاده کنید؛ این کار ممکن است همه‌ی مواد مغذی مورد نیاز بدن را تأمین نکند و منجر به بیماری و مشکلات جدی شود.
  • به سراغ غذاهای رژیمی بروید؛ این غذاها معمولا دارای شکر مصنوعی و چربی‌های مضر هستند و به سلامتی شما آسیب می‌زنند.
  • چند ساعت در روز ورزش کنید؛ اگرچه ورزش برای چربی‌سوزی مناسب است، ولی زیاده‌روی در آن می‌تواند شما را با نشانه‌های تمرین‌زدگی روبه‌رو کند و جانتان را به خطر بیندازد.
  • با شکم خالی ورزش کنید؛ شاید برخی از مردم با این راهکار نتیجه بگیرند، ولی به طور کلی بهتر است پیش از ورزش غذای مقوی بخورید تا انرژی کافی داشته باشید و به بدنتان آسیب نرسانید.
  • از داروهای لاغری استفاده کنید؛ این داروها معمولا قیمت بالایی دارند و همچنین دارای عوارض جانبی خطرناکی هستند. بهترین کار برای کاهش وزن این است که ورزش کنید و غذاهای سالم بخورید.

بیشتر بخوانید: اشتباهات رایج در دوران رژیم و لاغری

سخن پایانی

این هم از ۵ راهکار نامناسب برای کاهش وزن که به سلامتی شما آسیب می‌زنند. به احتمال زیاد راهکارها و نکات زیادی را برای چربی‌سوزی و کاهش وزن دیده‌اید. خیلی‌ها به سراغ این راهکارها می‌روند تا بالاخره وزن خود را کاهش دهند و زندگی سالم‌تری داشته باشند.

اگرچه بیشتر این راهکارها مفید و تأثیرگذار هستند و به کاهش وزن کمک می‌کنند، ولی برخی از آن‌ها نه‌تنها کمکی به چربی‌سوزی نمی‌کنند، بلکه می‌توانند منجر به آسیب دیدن و بیماری‌های گوناگون هم شوند. حتی اگر تأثیری هم روی کاهش وزن بگذارند این تأثیر همیشگی نخواهد بود. در حقیقت، این راهکارها شاید سالم و بدون مشکل به نظر برسند، ولی با گذر زمان تأثیر منفی زیادی روی سلامتی شما می‌گذارند و جانتان را به خطر می‌اندازند.

راهکارها و نکاتی که بررسی کردیم در همین گروه قرار می‌گیرند. شما باید تلاش کنید این راهکارها را کنار بگذارید و در عوض با مصرف غذاهای سالم، تأمین مواد مغذی مورد نیاز بدن، ورزش کردن و همچنین استراحت کافی وزن خود را کاهش دهید. این کار باعث می‌شود انگیزه‌ی خود را هم حفظ کنید و بدون دردسر به وزن ایدئال خود دست پیدا کنید.

منبع: دیجیکالا

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر