آیا تمام ساعت های هوشمند امکان مکالمه دارد؟

آیا تمام ساعت های هوشمند امکان مکالمه دارد؟

ساعت هوشمند یک وسیله کاربردی بسیار مهم است. بسیاری فقط برای زیبایی از این نوع ساعت استفاده می‌کنند؛ اما امکانات ساعت‌های هوشمند بسیار کاربردی هستند و می‌توانند زندگی شما را راحت‌تر کنند. مخصوصاً اگر اهل تجارت هستید و مدام تلفنتان زنگ می‌خورد، ساعت هوشمند می‌تواند بسیار به شما کمک کند. در حقیقت می‌توان به‌صورت کلی، کاربرد ساعت‌های هوشمند را به دو دسته سلامت و ارتباط تقسیم کرد. البته نمی‌توان امکانات مختلف دیگر ساعت‌های هوشمند را نادیده گرفت؛ اما مهم‌ترین امکانات آن‌ها در همین دو دسته قرار می‌گیرند. ارتباط بخش‌های مختلفی دارد. دسترسی به اپلیکیشن‌های پیام‌رسان همانند پیامک یا واتساپ بخشی از آن است. مکالمه با ساعت هوشمند یک امکان عالی دیگر به‌حساب می‌آید. حال این سؤال به وجود می‌آید که آیا تمام ساعت‌های هوشمند امکان مکالمه دارند؟ با ما همراه باشید تا پاسخ سوالتان را بیابید.

ساعت‌های هوشمند چطور برای مکالمه قابل‌استفاده هستند؟

آیا تمام ساعت های هوشمند امکان مکالمه دارد؟

ساعت‌های هوشمند به‌صورت کلی برای مکالمه به‌صورت مستقل عمل نمی‌کنند. یعنی برای مکالمه باید به گوشی متصل باشند. درحالی‌که برخی انواع ساعت‌های هوشمند که در حال حاضر تعداد بسیاری از آن‌ها در بازار وجود ندارد، قابلیت اتصال به سیم‌کارت را دارند. یعنی باید یک سیم‌کارت درون آن‌ها قرار دهید تا به‌عنوان یک وسیله ارتباطی مشابه موبایل که روی مچ بسته می‌شوند عمل کنند. این در حالی است که منظور اکثر کاربران و شرکت‌های تولیدکننده ساعت هوشمند از اتصال مکالمه، اتصال به موبایل و انتقال مکالمه است.

حال سؤال اینجاست که برای ایجاد مکالمه نیز به چه پیش‌نیازهایی است. در وهله اول باید ساعت هوشمند دارای میکروفون و اسپیکر یا همان بلندگو باشد. درصورتی‌که ساعت هوشمند این دو را نداشته باشد، قادر به اتصال تماس نیست. خب منطقی هم است. چطور می‌تواند صدای شما را به مخاطب برساند؟ میکروفون یک وسیله کاملاً ضروری است درحالی‌که ساعت می‌تواند فاقد بلندگو باشد. خب چطور ممکن است؟

در اصل شما می‌توانید از طریق میکروفون صدای خود را برای مخاطب ارسال کنید و صدای مخاطب از اسپیکر موبایلی که ساعت به آن متصل است پخش می‌شود. این موضوع شاید برای بسیاری از کاربران خوشایند نباشد؛ اما باید گفت وقتی‌که ساعت به گوشی اتصال دارد، پس در فاصله نسبتاً نزدیک به گوشی قرار دارید. پس می‌توانید به‌راحتی صدای بلندگو گوشی را بشنوید. از طرف دیگر کیفیت و حتی ابعاد اسپیکر گوشی موبایل از ساعت هوشمند بیشتر است. پس تفاوت چندانی در کیفیت صدای دریافتی ایجاد نمی‌شود!

از طرف دیگر، سیستم‌عامل ساعت هوشمند نیز اهمیت بسیاری دارد. شاید برایتان عجیب باشد؛ اما ساعت‌های هوشمند نیز به‌صورت مستقل دارای سیستم‌عامل هستند و همانند گوشی یا کامپیوتر، نیاز به به‌روزرسانی دارند. این موضوع را بسیاری فراموش می‌کنند و حتی وقتی‌که ساعت هوشمند آن‌ها قابلیت مکالمه را دارد، تصور می‌کند که سرشان کلاه گذاشته‌اند و این قابلیت کار نمی‌کند. در حقیقت برای آنکه بتوانید از قابلیت مکالمه ساعت‌های هوشمند استفاده کنید، باید نسخه سیستم‌عامل ساعت حتماً به‌روز باشد.

همچنین باید در زمان خرید ساعت هوشمند این نکته را نظر بگیرید که ساعت باید با سیستم‌عامل گوشی شما نیز همخوانی داشته باشد. مثلاً ساعت اپل واچ به اکثر گوشی‌های اندروید متصل نمی‌شود. این موضوع به‌صورت عکس نیز صحت دارد. یعنی ممکن است ساعت هوشمند بسیار باکیفیت همانند Gear Samsung را تهیه کنید؛ اما به آیفون متصل نشود. پس باید حتماً تطابق بین سیستم‌عامل گوشی و ساعت را هم در نظر داشته باشید.

البته در پاسخ به سوالی که در ابتدای مقاله مطرح شد باید گفت که «خیر، تمام ساعت‌های هوشمند قابلیت مکالمه ندارند» پس حتماً پیش از خرید ساعت هوشمند به این موضوع دقت کنید. ساعت هوشمند علاوه برداشتن میکروفون و اسپیکر، باید قابلیت مکالمه داشته باشید و این موضوع را داخل دفترچه راهنما یا روی جعبه قید کند. درصورتی‌که این‌طور نباشد، نمی‌توانید انتظار ارتباط و انتقال تماس را روی ساعت خود داشته باشید. لازم نیست تکرار کنیم که سیستم‌عامل گوشی ساعت نیز باید باهم تطابق داشته باشند.

مزایا و معایب مکالمه با ساعت هوشمند

آیا تمام ساعت های هوشمند امکان مکالمه دارد؟

مکالمه با ساعت هوشمند یک قابلیت عالی است؛ اما چقدر از آن می‌توان استفاده کرد؟ خب بسیاری از تماس‌های صوتی می‌توانند خصوصی باشند؛ اما مکالمه با ساعت هوشمند، حریم شخصی برایتان باقی نمی‌گذارد! صدای کسی که پشت تلفن است روی اسپیکر برای همه پخش می‌شود! پس درصورتی‌که نمی‌خواهید کسی به مکالمه شما گوش دهد، شاید ساعت هوشمند برایتان گزینه مناسبی نباشد! از طرف دیگر می‌توان گفت که کیفیت میکروفون و اسپیکر ساعت‌های هوشمند از کیفیت میکروفون و اسپیکر موبایل کمتر است. پس صدا باکیفیت کمتری انتقال پیدا می‌کند. با تمام این اوصاف، در شرایطی که در حال ورزش هستید یا به هر دلیلی نمی‌توانید گوشی را از کیف یا جیبتان بیرون بیاورید، این قابلیت می‌تواند بسیار مفید باشد.

کلام آخر

درنهایت باید گفت که قابلیت مکالمه روی برخی برندهای معروف ساعت هوشمند به چشم می‌خورد؛ اما باید در وهله اول نوع آن را بررسی کنید که دارای اسپیکر مستقل است یا از اسپیکر موبایل استفاده می‌کند. در وهله دوم باید تطابق ساعت را با گوشی خودتان بررسی نمایید.

قبلی «
بعدی »

من در رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کردم.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    مطالب اخیر